Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  آموزش تنظیمات Developer Option سامسونگ

  تنظیمات Developer Option سامسونگ و گوشی‌های اندرویدی دیگر در یک منوی پنهان طراحی شدند که برای دسترسی به آنها ابتدا باید منوی دولوپر آپشن را فعال کنید. این تنظیمات برای افرادی که دانش کافی از برنامه نویسی و توسعه اندروید دارند طراحی شده و با فعال کردن آن‌ می‌توان تغییرات اساسی در گوشی موبایل ایجاد کنید. در این بخش نحوه فعال سازی Developer Option در سامسونگ با نسخه‌های اندروید مختلف را به شما آموزش‌ می‌دهیم و سپس با کاربردهای مختلف دولوپر آپشن آشنا‌ می‌شویم.

  دولوپر آپشن یا Developer Option چیست؟

  Developer Option یا تنظیمات توسعه دهنده، یک منوی مخفی در گوشی‌های اندرویدی است که در حالت معمولی در دسترس کاربر قرار ندارد. اگر از کاربران حرفه‌‌ای ‌اندروید و توسعه دهندگان هستید،‌ می‌توانید با فعال کردن این منو در گوشی موبایل خود، به امکانات و تنظیمات خاصی دسترسی داشته باشید. در واقع تنظیماتی که در این بخش در اختیار شما قرار‌ می‌گیرد برای اشکال زدایی از برنامه‌ها و کنترل رفتارهای سیستم طراحی شده‌اند.

  نکته: اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید بهتر است گزینه توسعه دهنده یا دولوپر آپشن را در گوشی موبایل خود فعال نکنید؛ چرا که تغییر در تنظیمات این منو ممکن است روی عملکرد کلی گوشی موبایل شما تاثیر منفی بگذارد.

  نحوه فعال سازی Developer Option در سامسونگ

  برای دسترسی به تنظیمات Developer Option سامسونگ ابتدا باید ببینیم که این تنظیمات را چگونه‌ می‌توان از حالت مخفی درآورد. برای این کار از طریق منوی اصلی گوشی خود، وارد تنظیمات شوید. در تنظیمات بخشی به نام About یا About Phone وجود دارد که در این بخش به کدی به نام بیلد نامبر (Build Number) دسترسی پیدا‌ می‌کنید.

  در گوشی‌های سامسونگ بیلد نامبر را باید در بخش Software info پیدا کنید. بیلد نامبر یک کد ترکیبی از اعداد و حروف است که ساختار سیستم عامل گوشی موبایل را نشان‌ می‌دهد. برای فعال کردن Developer Option در گوشی‌های اندرویدی، باید Build Number گوشی را در تنظیمات پیدا کنید.

  فعال کردن Developer Option در اندروید 10 و بیشتر

  در اندرویدهای 10 و بالاتر، نحوه فعال سازی Developer Option در سامسونگ کاملا ساده است. بیلد نامبر در گوشی‌های سامسونگ در بخش Software info قرار دارد. زمانی که این کد را پیدا کردید کافی است 7 بار روی آن ضربه بزنید تا زمانی که پیغام فعال سازی دولوپر آپشن نمایان شود.

  بعد از این که پیغام «You are now a developer» یا پیغامی مشابه آن مشاهده کردید، به بخش تنظیمات گوشی برگردید. یک منوی جدید به نام Developer Option در بخش تنظیمات خواهید دید.

  فعال کردن دولوپر آپشن در اندروید 9

  فعال سازی تنظیمات Developer Option سامسونگ که اندروید ورژن 9 دارد، شبیه به اندروید 10 است. برای فعال کردن این منو کافی است از بخش About Phone در تنظیمات گوشی، بیلد نامبر را پیدا کنید و چندین بار روی آن ضربه بزنید تا پیغام فعال شدن دولوپر آپشن را ببینید.

  در این مرحله شاید رمز عبور گوشی از شما خواسته شود.

  فعال سازی Developer Option در اندروید 8

  در اندرویدهای نسخه 8، پیدا کردن بیلد نامبر کمی متفاوت است. در این نسخه از اندرویدها باید از طریق تنظیمات گوشی ابتدا وارد System و سپس وارد About phone شوید. صفحه باز شده را تا پایین اسکرول کنید تا به Build number برسید. با 7 بار ضربه روی این کد، تنظیمات Developer Option فعال‌ می‌شود.

  منوی این تنظیمات را در بخش Settings و System در اختیار خواهید داشت.

  غیر فعال کردن تنظیمات Developer Option سامسونگ

  اگر به هر دلیلی خواستید تنظیمات دولوپر آپشن را بعد از فعال کردن، خاموش کنید، مسیر ساده‌‌ای ‌در پیش دارید. برای خاموش یا غیر فعال کردن Developer Option کافی است مسیر زیر را دنبال کنید:

  • وارد تنظیمات گوشی موبایل خود شوید.
  • منوی Developer Option را در بین تنظیمات پیدا کنید.
  • در بالای این تنظیمات یک گزینه (تاگل) برای غیر فعال کردن وجود دارد، که با ضربه روی آن، تنظیمات غیر فعال خواهد شد.
  • بعد از خاموش کردن تاگل، با خروج از منوی Developer Option دیگر این منو را در بین تنظیمات گوشی موبایل خود‌ نمی‌بینید.

  شما‌ می‌توانید تنظیمات دولوپور آپشن را بدون محدودیت فعال و غیر فعال کنید و این کار مشکلی برای گوشی موبایل ایجاد‌ نمی‌کند.

  کاربرد دولوپر آپشن در گوشی‌های اندرویدی

  گزینه‌ها و تنظیماتی که در دولوپر آپشن طراحی شده‌اند بیشتر برای توسعه دهندگان اندروید کارایی دارند؛ با این حال کاربران معمولی هم‌ می‌توانند از گزینه‌های این منو استفاده کرده و تغییراتی که نیاز دارند را عملی کنند.

  فعال کردن این تنظیمات هیچ تاثیر منفی روی گوشی موبایل شما ندارد؛ اما برای تغییر تنظیمات، بخش‌هایی که اطلاعی از آنها ندارید را تغییر ندهید. اندروید یک سیستم عامل منبع باز است که مجوزهای مختلف خودش را در این تنظیمات در اختیار کاربران‌ می‌گذارد. با تغییر بخش‌های مختلف دولوپر آپشن‌ می‌توان کارهای بسیاری را انجام داد؛ از تغییر لوکیشن گوشی گرفته تا افزایش سرعت بازی‌ها و روت کردن دستگاه.

  در ادامه با بخش‌های مختلف این تنظیمات و ترفندهای Developer Option در گوشی‌های اندرویدی آشنا‌ می‌شویم.

  تنظیمات Developer Option سامسونگ

  تنظیماتی که منوی دولوپر آپشن در اختیار کاربر قرار‌ می‌دهد، تنوع زیادی دارد. در این بخش تنظیماتی که با تغییر آنها مشکلی برای گوشی موبایل پیش نمی‌آید را برای شما فهرست کردیم تا در زمان نیاز از آنها استفاده کنید.

  1. نمایش مکان اشاره (Show Taps)

  یکی از تنظیمات جالب در منوی Developer Option، بخشی است که به شما اجازه‌ می‌دهد مکان اشاره‌گر را فعال کنید. با فعال کردن این گزینه، یک دایره کوچک روی نمایشگر گوشی ظاهر‌ می‌شود که با ضربه روی هر بخش از صفحه نمایشگر، روی آن قرار‌ می‌گیرد.

  احتمالا این دایره را در فیلم‌های آموزشی اندروید زیاد دیده باشید. گزینه Show Taps مربوط به تنظیمات این کار است که فعال کردن آن به شما اجازه‌ می‌دهد مکان اشاره و ورودی‌های لمسی را روی نمایشگر موبایل تماشا کنید.

  2. تغییر سرعت اجرای حرکت گرافیک‌ها (Animation Scales)

  حرکت گرافیک‌ها یا انیمیشن‌هایی که در بخش‌های مختلف اندروید طراحی‌ می‌شود، جذابیت کار با این سیستم عامل را بیشتر‌ می‌کند. این انیمیشن‌ها را‌ می‌توان در جابجایی بین صفحات منو و بخش‌های مختلف اندروید دید. در منوی دولوپر آپشن‌ می‌توانید به تنظیمات مربوط به انیمیشن‌ها دسترسی داشته و هر یک از پارامترهای زیر را برای آنها تغییر دهید:

  • سرعت پیش فرض انیمیشن‌ها
  • مقیاس انیمیشن Window
  • مقیاس متحرک Transition
  • مقیاس مدت زمان Animator

  این مقادیر را‌ می‌توانید در تنظیمات Developer Option سامسونگ کم یا زیاد کرده و متناسب با سلیقه خودتان تنظیم کنید. اگر‌ می‌خواهید عملکرد جابجایی بین صفحات منو سریع‌تر باشد،‌ می‌توانید سرعت را 1.5 برابر کنید. 

  نکته: در گوشی‌های موبایل قدیمی که اندروید کندی دارند،‌ می‌توانید انیمیشن‌ها را غیر فعال کنید تا سرعت بالاتر رود.

  3. غیر فعال کردن حجم صدا (Absolute Volume)

  غیر فعال کردن حجم صدا زمانی کاربرد دارد که یک دستگاه پخش کننده بلوتوثی را به گوشی موبایل متصل کردید، اما احساس‌ می‌کنید صدا، بلندی غیر قابل قبول و ناخوشایندی دارد. در این شرایط‌ می‌توانید به سراغ منوی دولوپر آپشن آمده و با تغییر حالت «Absolute Volume» این مشکل را برطرف کنید.

  این گزینه به صورت پیش فرض همیشه خاموش است.

  4. فعال کردن دارک مود برای همه برنامه‌ها (Override force-dark)

  در گوشی‌های موبایل با اندروید ورژن 10 به بالا، حالت تاریک یا Dark Mode سراسری طراحی شده است؛ با این حال زمانی که این گزینه را فعال‌ می‌کنید هنوز برنامه‌هایی هستند که دارک مود‌ نمی‌شوند. برای این که تمام برنامه‌ها از حالت تاریک تبعیت کنند‌ می‌توانید در تنظیمات Developer Option سامسونگ و سایر گوشی‌های اندرویدی، گزینه  Override force-darkرا فعال کنید.

  البته در برخی از گوشی‌های موبایل ممکن است این تنظیمات به شکل درستی اعمال نشود.

  5. محدودیت اجرای برنامه‌ها در پس زمینه (limit background apps)

  یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در منوی دولوپر آپشن، محدود کردن برنامه‌هایی است که پس زمینه فعال هستند و حافظه رم گوشی را اشغال‌ می‌کنند. این موضوع به خصوص برای گیمرها اهمیت زیادی دارد تا بازی‌ها را بدون لگ و باگ اجرا کنند. برای این کار‌ می‌توانید از بخش limit background apps در منوی دولوپر آپشن استفاده کنید.

  در این تنظیمات تعیین‌ می‌کنید که چند برنامه در پس زمینه گوشی موبایل قابلیت اجرا داشته باشند. مثلا زمانی که آن را روی صفر قرار دهید، برنامه‌های مختلف با خروج شما از آنها کاملا بسته‌ می‌شود و‌ می‌توانید بازی‌های گرافیکی را با کیفیت بالاتری اجرا کنید.

  البته حواستان باشد که با محدود کردن برنامه‌های پس زمینه‌ نمی‌توانید سریع بین آنها جابجا شوید و اعلان‌های مربوط به برنامه‌ها را نیز دریافت‌ نمی‌کنید.

  6. افزایش عملکرد بازی‌ها (Force MSAA 4X)

  برای بالا بردن عملکرد بازی‌ها،‌ می‌توانید از گزینه Force MSAA 4X استفاده کنید. این گزینه که در تنظیمات Developer Option سامسونگ و سایر گوشی‌های اندرویدی وجود دارد،‌ می‌تواند اجرای گیم‌های موبایلی را کاملا روان کند. با فعال کردن این گزینه، منابع بیشتری از گوشی موبایل برای اجرای بازی‌ها استفاده‌ می‌شود. به همین دلیل احتمالا باتری گوشی در زمان کوتاه‌تری تخلیه شود.

  7. فعال کردن USB Debugging

  یکی از پرکاربردترین تنظیماتی که در بخش دولوپر آپشن به آن دسترسی دارید، اشکال زدایی USB یا USB Debugging است. زمانی که این گزینه را فعال کرده باشید، دستگاه‌هایی که به گوشی موبایل از طریق یو اس بی متصل باشند، امکان جمع آوری اطلاعات و اجرای دستورات شما را خواهند داشت.

  این تنظیمات بیشتر از هر چیزی برای فعال کردن دسترسی به روت دستگاه، بازیابی اطلاعات، نصب برنامه‌ها از روی یک حافظه جانبی و موارد دیگر به کار‌ می‌رود.

  8. تغییر موقعیت جغرافیایی گوشی (mock location app)

  یکی دیگر از ترفندهایی که با فعال کردن Developer Option‌ می‌توانید انجام دهید، ایجاد یک لوکیشن فیک یا جعلی است. اگر‌ نمی‌خواهید اطرافیان یا برنامه‌های موبایل از موقعیت جغرافیایی واقعی دستگاه شما خبر داشته باشند،‌ می‌توانید در بین گزینه‌های دولوپر آپشن، گزینه Select mock location app را انتخاب کنید.

  برای این که این گزینه درست کار کند، لازم است که یک اپلیکیشن ایجاد لوکیشن فیک هم روی گوشی خودتان نصب کرده باشید.‌ می‌توانید یکی از برنامه‌های Fake GPS location یا Fake GPS GO Location Spoofer Free را برای این کار نصب کنید و سپس از طریق دولوپر آپشن، یک GPS جعلی برای گوشی خود فعال کنید.

  9. تقسیم صفحه نمایش برای برنامه‌های مختلف

  اگر‌ می‌خواهید تمام اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی که روی گوشی خود نصب دارید از قابلیت تقسیم صفحه پشتیبانی کنند،‌ می‌توانید این کار را به کمک تنظیمات Developer Option سامسونگ و سایر گوشی‌های اندرویدی امکان پذیر کنید. برای این کار باید گزینه Force activities to be resizable را فعال کنید.

  10. روشن ماندن نمایشگر در زمان شارژ شدن (Stay awake)

  اگر در حال خواندن کتاب با گوشی موبایل هستید یا‌ نمی‌خواهید در حین بازی با کمی عدم فعالیت، نمایشگر خاموش شود،‌ می‌توانید گزینه The stay awake یا بیدار ماندن را از تنظیمات دولوپر آپشن فعال کنید.

  این گزینه زمانی که گوشی موبایل خودتان را به شارژ‌ می‌زنید کاربرد دارد و نمایشگر بدون وقفه روشن‌ می‌ماند. اگر‌ می‌خواهید روی برنامه خاصی نظارت داشته باشید، این گزینه در تنظیمات دولوپر آپشن به کارتان‌ می‌آید.

  11. جابجایی بین شبکه‌های وای فای (Aggressive data handover)

  یکی دیگر از گزینه‌هایی که در منوی Developer Option در دسترس دارید، تغییر بین شبکه‌های اینترنتی است. با فعال کردن این گزینه، زمانی که اتصال به وای فای ضعیف بوده یا قطع شود، گوشی به صورت اتوماتیک به اینترنت تلفن یا همان Data متصل‌ می‌شود.

  برای فعال کردن این بخش، گزینه Aggressive WiFi to Mobile data handover را فعال کنید.

  12. ضبط فیلم از نمایشگر دسکتاپ رایانه

  یکی دیگر از قابلیت‌های جالب تنظیمات Developer Option سامسونگ و شیائومی، امکان ضبط از صفحه نمایشگر لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی است. بعد از فعال کردن منوی دولوپر آپشن، کافی است اپلیکیشن Android Studio را نصب کنید و با کابل USB، گوشی موبایل خودتان را به یک سیستم رایانه‌‌ای ‌متصل کنید تا بدون هیچ نرم افزار سنگینی، امکان ضبط فیلم از نمایشگر رایانه فراهم شود.

  اگر مشکلی در شناسایی گوشی وجود داشت، از تنظیمات مربوط به USB debugging کمک بگیرید.

  جمع بندی

  تنظیمات Developer Option سامسونگ و تمام گوشی‌های اندرویدی، برای توسعه دهندگان اندروید طراحی شده که در حالت پیش فرض، پنهان است. در این بخش نحوه فعال سازی Developer Option در سامسونگ و سایر گوشی‌های اندرویدی را به شما آموزش دادیم. بعد از فعال کردن منوی دولوپر آپشن‌ می‌توانید به مجموعه‌‌ای ‌از تنظیمات مختلف دسترسی داشته باشید و گوشی موبایل را با توجه به نیاز خود، کنترل کنید. البته اگر اطلاعات زیادی در این زمینه ندارید، بهتر است گزینه‌های آن را تغییر ندهید؛ این تغییرات در طولانی مدت ممکن است روی عملکرد دستگاه شما تاثیر بگذارد.

  شما از طریق دولوپر آپشن چه تغییراتی در گوشی موبایل خود ایجاد کردید؟! در بخش دیدگاه‌ها از تجربه‌های خودتان بگویید و اگر سوالی داشتید بپرسید تا شما را راهنمایی کنیم.

  نظر خود را ارسال کنید