Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  اینترنت طبقاتی چیست؟

  اینترنت طبقاتی چیست؟

  اینترنت طبقاتی، ارتباطی با ارتفاع شما از سطح زمین ندارد! برای درک این مفهوم تازه از راه رسیده بهتر است نگاهی به پیشینه مبهم استفاده از کلمه «طبقات» در فرهنگ مان داشته باشیم. استفاده از این کلمه از شروع ساخت وسازهای اصولی و غیراصولی شروع شد. از پارکینگ های طبقاتی که نوآوری هیجان انگیزی به نظر می رسند گرفته تا فاصله طبقاتی که مفهوم چندان نوآورانه ای نیست، به نظر می رسد ارتفاع نقش مهمی در سرنوشت ما بازی می کند.

  اگر با مفهوم فاصله طبقاتی آشنا هستید، اینترنت طبقاتی هم ارتباط نزدیکی با این مفهوم دارد. البته معیار برای دسترسی به اینترنت طبقاتی، میزان درآمد و توان مالی نیست و ساز و کار دیگری در اینترنت طبقاتی دخیل است.

  خرید انواع گوشی موبایل

  فیلترینگ سرآغازی برای طبقاتی شدن اینترنت

  وقتی برای اولین بار فیلترینگ اینترنت بین المللی در سال 91 در ایران اجرا شد، نتایج مفیدی برای حاکمیت به دنبال داشت و دسترسی عموم مردم به اینترنت بین المللی با مشکلاتی همراه شد. اما با ادامه روند فیلترینگ، ابزارهای کارآمدی مانند وی پی ان و فیلترشکن درمیان مردم دست به دست شد و عملا فیلترینگ را بی فایده کرد.

  پس از گذشت چند سال وزیر ارتباطات دولت دوازدهم با مشاهده وضعیت شکست خورده فیلترینگ به این نکته اشاره کرد که نیاز افراد متفاوت جامعه از اینترنت متفاوت است. به عنوان مثال نیاز یک پزشک به اینترنت با نیاز یک کودک 9 ساله یکسان نیست، لذا میزان دسترسی این دو گروه نیز باید متفاوت باشد.

  از آن پس استفاده از وی پی ان قانونی برای خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان و غیره رواج پیدا کرد. بنابراین به طور کلی مفهوم اینترنت طبقاتی و وی پی ان قانونی موضوع جدیدی نیست. اما چرا این روزها دوباره اخبار پیرامون این موضوع داغ شده است؟

  اینترنت طبقاتی چیست و از کجا آمده است؟

  ایده طبقاتی شدن اینترنت مدیون روی کار آمدن فیلترینگ است. با فیلتر شدن اینترنت و محدودیت دسترسی کاربران به اینترنت بین المللی، نیاز به دسترسی های محدود و حساب شده احساس شد.

  همه ما در بحث فیلترینگ متخصص هستیم و به خوبی می دانیم که میزان دسترسی کاربر از اینترنت فیلترشده یادمانی ارزنده از دوران پارینه سنگی است. دولت مردان نیز از این حقیقت آگاه هستند و با اقدامی خلاقانه دست به ایجاد مفهومی تازه با نام اینترنت طبقاتی زدند.

  با اجرای طرف محدودیت اینترنت که با نام صیانت از آن یاد می شود، ایده اجرای اینترنت طبقاتی جدی تر از هر زمان دیگری مطرح شد. البته طرح صیانت به دنبال مخالفت اهالی مجلس از دستور کار خارج شد.

  اما به نظر می رسد این طرح بالاخره مسیر خود را به سمت نهایی شدن طی می کند. در صورت نهایی شدن این طرح، شماری از سایت ها و پلتفرم ها از دسترس عموم مردم خارج می شود.

  سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با معرفی اینترنت طبقاتی، اعلام کرد که میزان دسترسی افراد جامعه به اینترنت بین المللی براساس پارامترهایی تعیین می شود.

  چه کسانی در طبقه معمولان اینترنتی قرار می گیرند؟

  تا 26 تیرماه و زمانی که خلاف این امر ثابت شد، همه ما کودک به حساب می آمدیم. چرا که از ابتدای تابستان 1401 اپراتورهای تلفن همراه با این پیش فرض که همه مشترکین کودک هستند قابلیت Search Safe یا جست وجوی امن را برای تمام مشترکان فعال کردند و امکان غیرفعال سازی این قابلیت نیز وجود نداشت.

  در تاریخ 26 تیر  1401با بالاگرفتن مخالفت های طرح فعال سازی اینترنت امن و به گفته جواد حسینی کیا، عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای، طرح فیلترینگ برای استاتید و اعضای هیئت علمی شماری از دانشگاه های کشور برداشته شد.

  اینترنت طبقاتی چه شکلی است؟

  گفته می شود که اجرای این ایده مستلزم زیرساخت های بسیاری است و آماده سازی این زیرساخت ها ممکن است سال ها به طول بیانجامد. اما این طور که به نظر می رسد با طبقاتی شدن اینترنت ابتدا همه کاربران اینترنت در سراسر کشور احراز هویت می شوند. کاربران در ادامه و پس از تایید صلاحیت قادر به استفاده از اینترنت خواهند بود.

  از ابتدای ورود اینترنت به کشور بنا بود اینترنت به جز در بعضی پلتفرم ها و سایت های غیراخلاقی در شرایط عادی جامعه در دسترس همه کاربران باشد و تنها افراد زیر 18 سال محدودیت هایی را تجربه کنند. درچنین شرایطی مسلما افراد بالای 18 سال به اینترنت دسترسی کامل دارند و باید پاسخگوی رفتار و عملکرد خود در فضای مجازی باشند. حالا مشخص نیست که آماده سازی زیرساخت ها و احرازهویت تمام کاربران اینترنت چقدر طول می کشد.

  دلایل مخالفت با اینترنت طبقاتی

  گفتیم با ایجاد فاصله طبقاتی، تفاوت فاحش در میزان دسترسی شماری از شهروندان به امکانات رفاهی در مقایسه با اقشار کم درآمد نمایان شد. این فاصله طبقاتی شکافی را در بستر جامعه ایجاد کرد که هنوز التیام پیدا نکرده است.

  به دنبال اجرایی شدن اینترنت طبقاتی چنین شکافی را در دامن فضای دیجیتال ایران مشاهده و احساس خواهیم کرد. نابرابری دسترسی به اینترنت درواقع نابرابری دسترسی به دانش و اطلاعات است که شکافی به مراتب مخرب تر از شکاف حاصل از فاصله طبقاتی در جامعه ایجاد می کند.

  اینترنت ملی و اینترنت طبقاتی به دلیل تعامل اقتصاد و مردم ایران با بازار و جوامع خارج از ایران اگر به مرحله اجرا برسد با ایجاد شکاف دیجیتال، منجر به عقب ماندگی اطلاعاتی و علمی خواهد شد.

  حتما شما هم می دانید که سازمان ملل با درک پیامدهای مخرب ناشی از عمیق شدن شکاف دیجیتالی، برنامه ای را برای تامین لپ تاپ رایگان برای کشورهای فقیرنشین آفریقا تاکنون اجرا کرده است. حال باید دید گرفتن اینترنت از کودکان و نوجوانان ایرانی در درازمدت چه نتایجی را برجای می گذارد و آیا این طرح به مرحله اجرا می رسد یا خیر؟

  نظر خود را ارسال کنید