Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  تعرفه گمرک گوشی موبایل چقدر است؟

  تعرفه گمرک گوشی موبایل چقدر است؟

  اگر‌ می‌خواهید از یک کشور خارجی، گوشی موبایل خریداری کنید و به صورت مسافری به داخل کشور بیاورید، یا اگر واردکننده گوشی موبایل باشید، باید از جدیدترین تعرفه گمرک گوشی موبایل با خبر باشید. هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری با توجه به قیمت گوشی که خریداری‌ می‌کنید، متفاوت است. علاوه بر این در صورتی که عوارض تلفن همراه را پرداخت نکنید، ممکن است در زمان کوتاهی امکان استفاده از دستگاه تلفن همراه را از دست بدهید. پس در این بخش همراه ما باشید تا هر آنچه از گمرک و ورود گوشی‌های موبایل نیاز است بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

  طرح رجیستری و تعرفه گمرک گوشی موبایل چیست؟

  در سال 1396 طرحی در کشور راه اندازی شد و به ثبت رسید تا به بازار گوشی‌های موبایل، سر و سامانی بدهد. این طرح در واقع برای جلوگیری از قاچاق گوشی‌های موبایل و هر دستگاه سیمکارت‌خور دیگری مثل مودم‌ها و ساعت‌های هوشمند سیمکارت‌خور به ثبت رسیده است. هر چند که این طرح در طول این سال‌ها فراز و فرودهای زیادی داشته و تغییرات زیادی کرده است. در حال حاضر هر فردی که بخواهد گوشی موبایل، تبلت و سایر دستگاه‌های سیمکارت‌خور را به صورت مسافری وارد کشور کند، باید برای ثبت رجیستری آن درخواست دهد. این طرح در زمان شیوع کرونا به صورت غیر حضوری دنبال‌ می‌شد؛ اما حالا که تب و تاب پاندمی خوابیده، افراد باید برای ثبت رجیستری به صورت حضوری اقدام کنند.

  تعرفه گمرک گوشی موبایل با هزینه رجیستری چه فرقی دارد؟!

  همان طور که اشاره کردیم قانون رجیستری دستگاه‌های هوشمند، تغییرات زیادی داشته است. در سال‌های اول ثبت این قانون، هر فرد برای ورود هر دستگاه گوشی موبایل باید مبلغ 3 هزار تومان را پرداخت‌ می‌کرد که از اردیبهشت امسال، دیگر این مبلغ دریافت‌ نمی‌شود. این مبلغ به عنوان هزینه رجیستری گوشی موبایل معرفی‌ می‌شد و در حال حاضر دیگر رجیستری گوشی‌ها، هزینه‌‌ای ‌ندارد.

  اما تعرفه گمرک داستان مخصوص به خودش را دارد. از آنجایی که گوشی‌ها به صورت قانونی وارد کشور‌ می‌شوند، باید حق گمرکی آنها برای استفاده بدون دردسر پرداخت شود. یعنی به ازای وارد کردن هر گوشی موبایل، باید هزینه گمرک آن را هم پرداخت کنید.

  گوشی مسافرتی چیست؟!

  برای توضیح مفهوم هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری، ابتدا باید با معنای گوشی مسافری یا مسافرتی آشنا باشید. گوشی مسافرتی به بیان ساده شامل هر نوع گوشی موبایلی است که افراد از کشورهای خارجی خریداری کرده و برای استفاده وارد ایران کردند. یعنی قرار است از این گوشی موبایل به صورت دائم در خاک کشور استفاده شود. در این شرایط لازم است که برای استفاده از خدمات اپراتورهای داخلی، گوشی موبایل را رجیستری کنید.

  در نظر داشته باشید که اگر فردی گوشی موبایل خودش را از خارج از کشور تهیه کرده و وارد خاک ایران کند، اما قرار نباشد به صورت دائم در ایران بماند و بعد از مدتی به کشور خارجی دیگری بر‌می‌گردد، نیاز به رجیستری گوشی خود ندارد.

  رجیستر کردن گوشی موبایل یعنی چه؟!

  پیش از آن که به تعرفه گمرک گوشی موبایل بپردازیم، باید معنای رجیستر کردن را هم بدانیم. همان طور که گفته شد این طرح توسط دولت از 5 سال گذشته راه اندازی شده و گوشی‌های موبایلی که قرار است سیمکارت اپراتورهای داخلی کشور را استفاده کنند، باید در این طرح ثبت شوند.

  رجیستر کردن گوشی موبایل یعنی به محض ورود یک دستگاه،  کد مخصوص دستگاه در سامانه همتا ثبت شده باشد. در غیر این صورت، دستگاه به عنوان قاچاق محسوب شده و‌ نمی‌تواند خدمات اپراتورها را دریافت کند. برای کامل کردن رجیستری گوشی موبایل، بعد از آن که فردی گوشی موبایل را خریداری کرد، کد IMEI دستگاه را به همراه سیمکارتی که به نام آن است، در سامانه همتا ثبت‌ می‌کند. با این کار علاوه بر این که جلوی قاچاق گرفته‌ می‌شود، در صورت سرقت گوشی موبایل و اعلام شما، دستگاه بلا استفاده خواهد بود.

  برای رجیستر کردن گوشی موبایل نیازی به پرداخت هزینه نیست. کافی است با کد ملی خود در سامانه همتا ثبت نام کرده و کد IMEI دستگاه را به همراه شماره سیمکارت خود در این سامانه وارد کنید.

  عوارض تلفن همراه و هزینه ورود آن به کشور چقدر است؟

  هزینه گمرک گوشی‌های مسافری به صورت دقیق مشخص نشده و برخی از منابع رسمی آن را 16 درصد از قیمت گوشی اعلام کردند. در واقع این 16 درصد همگی به گمرک‌ نمی‌رسد؛ از این 16 درصد، 4 درصد آن هزینه گمرک، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، 2 درصد حق بازرگانی و 1 درصد عوارض تلفن همراه است.

  این مقدار تعرفه گمرکی باعث شده که گوشی‌های میان رده و بالا رده، افزایش قیمت بیشتری را تجربه کنند. مثلا اگر یک گوشی موبایل 100 دلار قیمت داشته باشد و قیمت دلار را 30 هزار تومان در نظر بگیریم، 480 هزار تومان به عنوان هزینه گمرک و عوارض به قیمت گوشی اضافه شده و قیمت نهایی آن به جای 3 میلیون تومان، نزدیک به 3.5 میلیون تومان‌ می‌شود. این تفاوت قیمت با بالا رفتن قیمت گوشی موبایل، بیشتر خواهد شد.

  در جدول زیر تعرفه گمرک گوشی موبایل با قیمت‌های مختلف را به صورت حدودی برای شما آورده‌ایم. در این جدول قیمت دلار، 25 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

  قیمت گوشی (دلار)

  قیمت پایه گوشی (تومان)

  تعرفه گمرک (تومان)

  قیمت نهایی گوشی (تومان)

  100

  2 میلیون و پانصد هزار

  400 هزار تومان

  2 میلیون و 900 هزار

  200

  5 میلیون تومان

  800 هزار تومان

  5 میلیون و 800 هزار

  300

  7 میلیون و پانصد هزار

  یک میلیون و 200 هزار

  8 میلیون و 700 هزار

  400

  10 میلیون تومان

  یک میلیون و 600 هزار

  11 میلیون و 600 هزار

  500

  12 میلیون و پانصد هزار

  2 میلیون

  14 میلیون و پانصد هزار

  600

  15 میلیون تومان

  2 میلیون و 400 هزار

  17 میلیون و 400 هزار

  1000

  25 میلیون تومان

  4 میلیون

  29 میلیون تومان

  چرا قیمت گوشی‌های موبایل در بازار بیشتر است؟!

  شاید با دیدن جدول بالا اولین سوالی که به ذهنتان برسد، دلیل اختلاف قیمت بین بازار و اعداد مذکور باشد. در واقع تعرفه گمرک گوشی موبایل چیزی بیشتر از 16 درصد بوده و بسیاری از واردکنندگان، گوشی‌های موبایل را با هزینه عوارض 20 درصدی و در مواردی حتی بیشتر وارد کشور‌ می‌کنند. این اختلاف قیمتی شدید، بیشتر در میان گوشی‌های پرچم‌دار، مثل آیفون، سامسونگ و بالا رده‌های شیائومی دیده‌ می‌شود. گوشی‌های پرچم‌دار این برندها در بازار، حداقل بین 5 تا 7 میلیون تومان بیشتر از قیمت دلاری خودشان به فروش‌ می‌رسند.

  برای پرداخت عوارض تلفن همراه چه باید کرد؟!

  زمانی که یک دستگاه هوشمند و سیم‌کارت‌خور جدید را وارد کشور‌ می‌کنید، دو روش برای ثبت آن وجود دارد:

  1. به محض ورود به کشور، به یکی از دفاتر گمرکی مراجعه و گوشی موبایل جدید را معرفی کنید تا کارشناسان آن را ثبت کنند. بعد از آن که قیمت گوشی محاسبه شد، تعرفه گمرک را به شما اعلام‌ می‌کنند تا آن را پرداخت کنید. در نهایت یک رسید دریافت‌ می‌کنید که اطلاعات ثبت شدن گوشی روی آن درج شده است. این رسید را باید نگهداری کنید تا از آن برای رجیستر کردن گوشی استفاده کنید.
  2. روش دوم برای پرداخت تعرفه گمرک گوشی موبایل و ثبت قانونی آن، مراجعه به سایت و سامانه‌‌ای ‌است که برای پرداخت آنلاین هزینه‌ها و رجیستری گوشی موبایل طراحی شده است. برای این کار باید وارد سایت گمرک شده و با داشتن کد IMEI دستگاه، آن را به ثبت برسانید. فراموش نکنید که برای این کار 30 روز فرصت دارید.

  با انجام یکی از این دو روش، گوشی موبایل در سامانه گمرک ایران به ثبت رسیده و به عنوان یک دستگاه قانونی شناخته‌ می‌شود. حال‌ می‌توانید با یک سیمکارت که به نام خودتان است، دستگاه را روشن کنید و کد IMEI گوشی را در سامانه همتا ثبت کنید تا فرآیند رجیستری گوشی موبایل تکمیل شود.

  عدم پرداخت هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری چه پیامدی دارد؟

  گوشی موبایلی که وارد خاک کشور شده باشد، تا زمانی که سیمکارت داخل آن قرار نگیرد، کار‌ می‌کند. اما به محض وارد کردن سیمکارت، سازمان گمرک به شما 30 روز فرصت‌ می‌دهد که دستگاه را در سایت گمرک ثبت کرده و به عنوان یک دستگاه قانونی معرفی کنید. اگر در طول این بازه زمانی گوشی را ثبت و رجیستری نکنید، سرویس دهی به دستگاه شما مسدود‌ می‌شود. یعنی هیچ اپراتوری به گوشی موبایل شما، خدمات نخواهد داد.

  معمولا زمانی که بازه 30 روزه فرصت رجیستری به پایان برسد، ثبت گوشی موبایل به عنوان دستگاه قانونی دردسرهای بیشتری داشته و روندی زمان‌‌بر دارد.

  برای فروش گوشی مسافری که رجیستر شده چه کنیم؟!

  اگر تعرفه گمرک گوشی موبایل را پرداخت کردید و گوشی را با نام خودتان در سامانه همتا ثبت کردید، برای فروش آن مشکلی نخواهید داشت. برای این که IMEI دستگاه به نام فرد دیگری شناخته شود، کافی است در سامانه همتا، روند «انتقال مالیکت» را دنبال کنید. برای این کار لازم نیست هزینه‌‌ای ‌بپردازید و تمامی مراحل آن به صورت اینترنتی در سامانه همتا انجام‌ می‌شود.

  جمع بندی

  طرح عوارض تلفن همراه برای ورود گوشی‌های موبایل باعث شده که میزان قاچاق این دستگاه‌ها، به حداقل ممکن برسد. افراد، چه بخواهند تعداد محدودی گوشی موبایل وارد کنند و چه وارد کننده حرفه‌‌ای ‌این دستگاه‌ها باشند، باید هزینه گمرک و عوارض را پرداخت کنند. هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری آن با توجه به قیمت دستگاه، متفاوت است. معمولا بین 16 تا 20 درصد از قیمت گوشی به عنوان تعرفه گمرک گوشی موبایل به قیمت پایه آن اضافه‌ می‌شود. این درصد به همراه سود فروشنده،‌ می‌تواند قیمت گوشی‌های میان رده و بالا رده را با افزایش بیش از اندازه همراه کند که شاید به مذاق بسیاری از مصرف کنندگان خوش نیاید. به همین دلیل افراد ترجیح‌ می‌دهند خودشان گوشی موبایل را از فروشگاه خارجی خریداری کنند.

  آیا شما تا به حال گوشی موبایل از کشورهای خارجی خریداری کردید؟! در روند ثبت دستگاه در سامانه گمرک و همتا مشکلی برایتان ایجاد شده است؟! تجربه‌ها و نظرات خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.

  نظر خود را ارسال کنید