Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  آموزش دریافت ‌‌اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل

  آموزش دریافت ‌‌اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل

  در سال های اخیر صحبت ها و شایعات زیادی در رابطه با امکان اتصال به اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل مطرح شد که هنوز صحت و سقم آن در هاله ای از ابهام است. اینترنت ماهواره ای مفهوم جدیدی در دنیای تکنولوژی نیست؛ اما در گذشته به دلیل سرعت پایین اینترنت ماهواره ای، این نوع اینترنت مورد توجه قرار نمی گرفت و فقط برای بخش های خاص و مناطق دور افتاده در ایالات متحده از آن استفاده می کردند. اما حالا با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدیدی که در ماهواره ها استفاده شده، این نوع اینترنت می تواند حتی سرعتی بیشتر از فیبر نوری داشته باشد. در این بخش می خواهیم ببینیم وصل شدن به اینترنت جهانی رایگان واقعی است و کدام کشورها اینترنت ماهواره ای رایگان دریافت می کنند. پس همراه ما باشید.

  تجهیزات لازم برای دریافت اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل

  برای اتصال به اینترنت ماهواره ای ابتدا باید تجهیزات مورد نیاز آن را تهیه کنید. به طور کلی هر نوع اینترنت ماهواره ای 3 بخش نیاز دارد تا اتصال آن تکمیل شود:

  • ماهواره فضایی با سرعت چرخش زمین (Geostationary Satellite) یا ماهواره زمین ثابت
  • دیش ماهواره در منازل
  • یک روتر

  از بین این سه مورد، 2 مورد آخر توسط کاربر تهیه می شود و مورد اول بر عهده ارائه دهنده خدمات اینترنتی ماهواره ای است. این نوع از اینترنت هم مانند خدماتی که برای اینترنت ADSL و موبایل دیتا دریافت می کنید، با سرعت و میزان حجم مصرفی متفاوتی ارائه می شود. البته انواع جدیدتر اینترنت ماهواره ای مانند اینترنت استارلینک که بحث های زیادی در رابطه با آن شکل گرفته، بدون بسته انتخابی هستند و یک هزینه ماهیانه دارند.

  اینترنت ماهواره ای رایگان چگونه کار می کند؟

  به زبان ساده اینترنت ماهواره ای به اینترنتی گفته می شود که امکان ارسال و دریافت داده ها از از ارتباط بین یک دیش ماهواره ای کوچک روی سطح زمین و یک ماهواره مخصوص در فضا فراهم می کند.

  برای برقراری ارتباط ماهواره فضایی، ابتدا باید داده های در بخشی به نام مرکز عملیات شبکه یا NOC مبادله شوند که این مرکز خودش به اینترنت متصل است. بعد از این که ارتباط از میان ناک NOC گذشت، جریان به دیش ماهواره خانگی و از آنجا به روتر شما می رسد.

  روتر یا مودم دستگاهی است که داده ها را شکل خاصی تنظیم می کند تا دستگاه های مختلف مثل گوشی موبایل یا لپ تاپ، قابلیت اتصال به اینترنت را پیدا کنند.

  این 5 بخش برای راه اندازی اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل یا هر دستگاه دیگری ضروری هستند. در واقع این 5 بخش همیشه با یکدیگر در ارتباط بوده و جریان بین آنها در حال تبادل است.

  سرعت اینترنت ماهواره ای چقدر است؟

  مهم ترین دلیلی که باعث شده اینترنت ماهواره ای تا به امروز علاقمندان زیادی نداشته باشد، سرعت پایین آن بوده است. البته سرعت اینترنت ماهواره ای در گذشته پایین بود. در حال حاضر با فناوری های جدید که روی ماهواره ها و ایستگاه های زمینی به کار می رود، سرعت این نوع اینترنت می تواند تا 150 مگابیت هم برسد.

  باید در نظر داشت که سرعت اینترنت ماهواره ای به تعداد ماهواره هایی که در مدار قرار می گیرند بستگی زیادی دارد. به همین دلیل استارلینک به دنبال راهی است که ماهواره های زیادی را در مدارهای پایین تر قرار دهد تا خبری از افت سرعت یا تاخیر در ارسال و دریافت داده ها نباشد.

  شرکت Lynk به عنوان اولین شرکتی که وصل شدن به اینترنت جهانی رایگان را دنبال می کند، در سال گذشته ماهواره «شانون» را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره که فقط یکی از آن در مدار قرار گرفته، توانست اتصال به اینترنت ماهواره ای را برای چند دقیقه در منطقه ای که از آن عبور می کرد، فراهم کند. البته سرعت آن بسیار پایین بود و گوشی های موبایل آن را به عنوان یک دکل ثابت تلفن همراه شناختند.

  سرعت اینترنت ماهواره ای دو شرکت که بسته های اینترنتی خودشان را ارائه می دهند بین 25 مگابیت بر ثانیه تا 100 مگابیت بر ثانیه است. استارلینک هم سرعتی تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه را ارائه داده و قرار است این سرعت تا 300 مگابیت بر ثانیه افزایش یابد.

  کدام شرکت ها امکان وصل شدن به اینترنت جهانی رایگان را فراهم کرده اند؟

  رویای اتصال به اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل رویایی است که شرکت های مختلفی آن را دنبال می کنند. شرکت هایی همچون «ویاست» (Viasat) و «هیوزنت» (HughesNet) ماهواره های خودشان را در فاصله ای بیش از 35 هزار کیلومتر از سطح زمین قرار دادند و از آنجایی که این ماهواره ها با چرخش زمین می چرخند، سیگنالی پایدار و ثابت تولید می کنند.

  اما نسل جدید ماهواره هایی که سروصدای زیادی کردند، ماهواره های استارلینک (SpaceX) و پروژه «کایپر» (Kuiper) آمازون بوده است. این ماهواره ها در فاصله ای نزدیک و حدود 480 کیلومتری از سطح زمین قرار دارند و به همین دلیل می توانند سرعت بیشتر و تاخیر کمتر در اتصال به اینترنت را فراهم کنند؛ هر چند که فاصله نزدیک به زمین می تواند وسعت محدوده پوشش را کم کند. به همین دلیل استارلینک به دنبال قرار دادن هزاران ماهواره در مدارهای نزدیک به زمین است.

  دو شرکت «هیوزنت» و «ویاست» سرویس های اینترنت ماهواره ای را برای مناطق خاصی در برخی از کشورها ارائه می دهند. خدمات استارلینک نیز به صورت آزمایشی در اختیار برخی از مناطق قرار گرفته و نزدیک به 10 هزار کاربر به اینترنت این کمپانی دسترسی دارند. با این حال آمازون فعلا از رقبای خود عقب تر بوده و اخبار جدیدی از پروژه خود بروز نداده است.

  قیمت اینترنت ماهواره ای استارلینک چقدر است؟

  اگر یادتان باشد گفتیم که برای اتصال به اینترنت ماهواره ای رایگان، بخش های مختلفی باید وجود داشته باشد. استارلینک در پروژه SpaceX ماهواره های فضایی را در مدار و فاصله به خصوصی از زمین قرار می دهد. برای این که این ماهواره ها قابل استفاده باشند، باید تجهیزات مخصوص دریافت امواج از این ماهواره ها خریداری شود. برای راه اندازی اولیه اینترنت استارلینک حدود 500 دلار هزینه اولیه وجود دارد تا تجهیزات مورد نیاز برای اتصال اینترنتی را خریداری کنید. استفاده از این اینترنت نامحدود است، اما کاربران باید ماهیانه حدود 100 دلار برای خرید بسته هزینه کنند.

  البته باید این نکته را در نظر داشت که قرار نیست در یک آپارتمان، هر واحد به صورت جدا تجهیزات اتصال به اینترنت را خریداری کند. با احتساب پهنای باند این اینترنت، می توان با قیمتی معقول در یک ساختمان 20 واحدی یا بیشتر، اتصال به اینترنت ماهواره ای را فراهم کرد.

  آیا امکان اتصال به اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل وجود دارد؟!

  آخرین خبرهای مربوط به وصل شدن به اینترنت جهانی رایگان مربوط به شرکت فضایی Lynk است. این شرکت قرار است در آینده ای نه چندان دور، دنیای گوشی های هوشمند را متحول کند. پروژه شرکت Lynk یک مرحله بزرگ را پشت سر گذاشته و قرار است امکان اتصال اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل امکان پذیر کند.

  اولین ماهواره این کمپانی، یک سال پیش به فضا پرتاب شد و افراد با گوشی های موبایل خود در چند قاره توانستند به این اینترنت رایگان متصل شوند. هر چند زمان اتصال هر کاربر کوتاه بود، چون ماهواره در حال چرخش بود و فقط یک ماهواره به فضا پرتاب شده بود.

  یکی از چالش های بزرگی که کمپانی Lynk و حتی استارلینک برای پیشبرد پروژه خود با آن روبرو هستند، نویز و اختلالاتی است که میلیون ها گوشی موبایل را درگیر می کند. در واقع فناوری که امروزه در گوشی های موبایل استفاده می شود برای شناسایی دکل های مخابراتی زمینی طراحی شده است و حتی ماهواره شرکت Lynk هم به اشتباه به عنوان یک دکل تلفن همراه توسط گوشی های موبایل شناسایی شده بود.

  بنابراین در حال حاضر امکان اتصال مستقیم گوشی های موبایل به اینترنت ماهواره ای رایگان وجود ندارد؛ اما شرکت Lynk قرار است تا سال 2023 ارتشی از ماهواره های خود را در فضا قرار دهد و اینترنت جهانی رایگان را راه اندازی کند. هر چند این کمپانی برای رسیدن به چشم اندازش موانع زیادی را بر سر راه خواهد داشت.

  امکانات اتصال به اینترنت ماهواره ای چیست؟!

  بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند با اتصال به اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل تمام امکاناتی که با اینترنت فیبر نوری یا امواج فای وای در اختیار دارند را تجربه خواهند کرد. متاسفانه هنوز فناوری های مربوط به اتصال گوشی های موبایل به اینترنت ماهواره ای آنقدر پیشرفته نیست و این ماهواره ها در ابتدا قرار است قابلیت های کوچکی مثل ارسال پیامک از طریق اینترنت ماهواره ای را فعال کنند.

  شاید این قابلیت در نگاه اول غیر ضروری به نظر برسد؛ اما در مکان هایی که آنتن گوشی ها غیر فعال می شود، امکان ارسال پیامک از طریق اینترنت ماهواره ای می تواند به قیمت نجات جان یک فرد باشد.

  البته این امکانات برای اتصال مستقیم گوشی های موبایل به اینترنت ماهواره ای محدودیت دارد. در پروژه استارلینک که یک روتر یا مودم، امواج ناک NOC را دریافت می کند، اینترنت تمام قابلیت هایی که امروز در اختیار کاربران گذاشته را در دسترس آنها قرار می دهد.

  جمع بندی

  با پیشرفت تکنولوژی های روز دنیا، یکی از امکاناتی که همگی انتظار پیشرفت آن را دارند، اتصال به اینترنت است. در سال های اخیر به لطف وجود پروژه هایی مثل SpaceX و موارد مشابه، تب و تاب اتصال به اینترنت ماهواره ای بالا گرفته و بسیاری از افراد این اینترنت را یک راهکار عالی برای جوامعی می دانند که سرعت اینترنت در آن پایین بوده یا شدت سانسور در آنها بالاست. هرچند که هنوز امکان اتصال به اینترنت رایگان ماهواره ای با گوشی موبایل وجود ندارد، اما کمپانی هایی مثل Lynk و استارلینک قرار است این رویای دیرینه را به حقیقت تبدیل کنند. باید منتظر نتیجه تلاش های آنها ماند تا طرح اینترنت ماهواره ای رایگان تکمیل شود.

  نظر خود را ارسال کنید