Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  گجت

  گجت یکی از واژه‌‌های پرتکراری است که در زمینه‌های مختلف به کار‌ می‌رود. احتمالا شما هم این واژه را در دنیای گوشی‌های موبایل یا لوازم جانبی آنها یا حتی وسایل مربوط به خانه‌های هوشمند زیاد شنیده باشید. اما دقیقا گجت به چه معناست و برای چه وسایلی باید از این واژه استفاده کنیم؟! در این بخش به این سوال جواب‌ می‌دهیم و بیشتر با ‌‌گجت های خاص و مختلف آشنا‌ می‌شویم.

  گجت چیست؟

  گجت (Gadget) به هر دستگاه مکانیکی یا الکترونیکی کوچکی گفته‌ می‌شود که به هدف خاصی ساخته شده باشد. البته معمولا نبوغ و خلاقیت هم در این وسایل اهمیت زیادی دارد. در زبان فارسی گاهی به جای گجت از واژه «ابزارک» استفاده‌ می‌کنند که به نظر معادل مناسبی برای این کلمه نیست. از طرف دیگر از ابزارک به جای واژه «ویجت» هم استفاده‌ می‌کنند. پس تا زمانی که برای گجت معادل مناسبی انتخاب نشده، ما از همین واژه استفاده‌ می‌کنیم.

  تاریخچه پیدایش گجت

  برای اینکه بفهمیم دقیقا گجت چیست؟ باید ببینیم این واژه در کجای تاریخ به وجود آمده و از چه واژه‌هایی ریشه گرفته است. اما متاسفانه اطلاعات دقیقی در رابطه با ریشه شناسی واژه Gadget وجود ندارد و تنها اطلاعات موجود نشان‌ می‌دهند که این واژه برای اولین بار در قرن 18 در صنعت شیشه سازی استفاده شده است. اما این واژه در طول سال‌ها از صنعت شیشه سازی وارد فضایی شد که در آن به دستگاه‌ها یا وسایل خاصی گجت‌ می‌گفتند. مثلا نخستین بمب اتمی که توسط دانشمندان پروژه منهتن آزمایش‌ شد، با عنوان «گجت» شناخته‌ می‌شد.

  در دنیای نرم افزار هم واژه گجت معنای خاص خودش را پیدا کرده و به برنامه‌هایی که بدون نیاز به اپلیکیشن، سرویس‌ می‌دهند، گجت‌ می‌گویند.

  امروزه منظور از واژه گجت چیست؟

  امروزه وقتی از گجت صحبت‌ می‌کنیم، بیشتر از سایر معانی این واژه، منظورمان یک دستگاه الکترونیک یا هوشمند است که برای انجام کار خاصی طراحی شده باشد. مثلا گوشی‌های موبایل، ساعت‌های هوشمند، تلویزیون‌های هوشمند یا دستگاه‌های دیگری که آنها را در دسته بندی کالاهای هوشمند قرار‌ می‌دهند، گجت محسوب‌ می‌شوند.

  آشنایی با انواع ‌‌گجت های خاص

  یک فروشگاه گجت لوازم هوشمند زیادی در خود دارد. از آنجایی که دسته بندی کالاهای هوشمند به عنوان گجت، مرز خاصی ندارد، افراد با توجه به تعریف این واژه وسایل مختلفی را به عنوان گجت‌ می‌شناسند که در ادامه رایج‌ترین آنها را معرفی‌ می‌کنیم.

  گجت موبایل یا تلفن هوشمند

  در دنیای گوشی‌های موبایل، از زمانی که سیستم عامل‌ها پیشرفته‌تر شدند و سر و کله 2 رقیب قدیمی iOS و اندروید پیدا شد، به دستگاه‌های گوشی موبایل، گجت یا تلفن هوشمند گفتند. گجت موبایل دقیقا مطابق با تعریف واژه Gadget یک وسیله الکترونیک خلاقانه است که برای انجام کار خاصی طراحی شده است. یک گوشی موبایل‌ می‌تواند کارکردهای بسیاری را در اختیار شما قرار دهد و بسیاری از نیازهای روزمره‌تان را برطرف کند.

  ساعت‌ها و بندهای هوشمند

  از گجت‌های جذاب دنیای تکنولوژی، بسیاری از ما با ساعت‌ها و مچ بندهای هوشمند آشنایی داریم. این دستگاه‌ها معمولا به سنسورهای مختلفی مجهز‌ می‌شوند تا معیارهای مهم مربوط به سلامتی مثل ضربان قلب، اشباع اکسیژن خون یا الگوی خواب را ردیابی کنند. علاوه بر این‌ می‌توانند برنامه‌های ورزشی شما را رصد کرده و میزان فعالیت روزانه و کالری سوزی را تجزیه و تحلیل کنند. به ساعت‌ها و بندهای هوشمند، گجت‌های پوشیدنی‌ می‌گویند که از سیستم عامل مبتنی بر موبایل روی آنها استفاده‌ می‌شود.

  دستگاه‌های کتاب‌خوان

  یکی دیگر از گجت‌های معروف، دستگاه‌های کتاب‌خوان هستند که‌ می‌توانند بدون حواس پرتی‌های معمول در تبلت‌های مجهز به سیمکارت یا اپلیکیشن‌های مختلف، خواندن E-Bookها را لذت بخش کنند. دستگاه‌های کتاب‌خوان به نوعی یک تبلت محسوب‌ می‌شوند که فقط برای مطالعه طراحی شدند تا در حین مطالعه با نوتیفیکشن‌ها و پیام‌های مختلف، حواستان پرت نشود.

  انواع سنسورهای دما، فشار، نور و...

  سنسورهای مختلف خودشان به نوعی گجت محسوب‌ می‌شوند. سنسورها وسایل الکترونیکی هستند که با توجه به تغییرات یک پارامتر محیطی، عملکرد خودشان را تغییر‌ می‌دهند. این گجت‌ها را‌ می‌توان در خانه‌های هوشمند یافت. در واقع سنسورهایی که به نور، دما، آلودگی محیط یا موارد دیگر حساس هستند، در صورت تغییر محیط، عملکرد سایر دستگاه‌های هوشمند خانه را مدیریت‌ می‌کنند.

  تلویزیون هوشمند

  شاید دیدن نام تلویزیون در لیست ‌‌گجت های خاص با آن ابعاد بزرگش کمی عجیب به نظر برسد. اما دیگر گجت‌ها را فقط وسایل هوشمند کوچک در نظر‌ نمی‌گیرند. در واقع هر وسیله‌ای، فارغ از ابعادش، زمانی که به یک سیستم عامل مجهز‌ می‌شود یعنی برای کار خاصی طراحی شده و همین موضوع آن وسیله را به لیست گجت‌ها اضافه‌ می‌کند. به همین دلیل تلوزیون‌های هوشمند امروزی که به جز تماشای فیلم و سریال، امکان اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف را فراهم‌ می‌کنند در این لیست قرار‌ می‌گیرند.

  گجت‌های خانه هوشمند

  تقریبا هر وسیله هوشمند که برای خانه هوشمند طراحی شود، یک گجت محسوب‌ می‌شود. به عنوان مثال لامپ‌های هوشمند، لوازم جانبی خودرو، جاروبرقی‌های رباتی، مسواک‌های هوشمند، محصولات مربوط به تناسب اندام و سلامتی و... به عنوان یک گجت در خانه‌های هوشمند شناخته‌ می‌شوند.

  گجت‌های محیط کار هوشمند

  در محیط کارهای امروزی، اتوماسیون برای بالا بردن بازده و سرعت کار اهمیت زیادی دارد. اینجا جایی است که ‌‌گجت های خاص بیشترین کارایی را دارند. در دفاتر اداری هر وسیله مکانیکی یا الکترونیکی که به بالا بردن سرعت و بازده کاری کمک کند، یک گجت با ارزش است. این گجت‌ها‌ می‌توانند از لوازم جانبی سیستم‌های کامپیوتری گرفته تا وسایل مربوط به گرم نگه داشتن قهوه متنوع باشند!

  نقش گجت‌ها در زندگی انسان

  گجت‌ها در دل خودشان بهترین و جدیدترین فناوری‌ها را دارند. در نتیجه به ما اجازه‌ می‌دهند خدمات را با کیفیت بالایی دریافت کنیم. این خدمات‌ می‌تواند از گوش دادن به موسیقی شفاف و بدون نویز تا بررسی کالری سوزانده شده در روز متنوع باشد. در زیر به اهمیت گجت موبایل و سایر گجت‌های هوشمند در زندگی روزمره اشاره‌ می‌کنیم.

  1. افزایش کارایی و بهره وری

  گجت‌ها بیش از هر چیزی در بالا بردن بهره وری موثر هستند. تصور کنید روزهایی را که خبری از گجت موبایل نبود و برای ارسال یک پیام مجبور بودید از نامه استفاده کنید که چند روز طول‌ می‌کشید تا به مقصد برسد!

  گجت‌ها باعث شدند بتوانیم به نیازمان در لحظه برسیم و این موضوع روند فرسایشی انجام بسیاری از کارها را از بین برده است.

  2. کمک به کسب و کار

  دومین مزیت گجت‌ها کمک به کسب و کارهای مختلف است. با وجود تنوعی که در دنیای گجت‌ها وجود دارد، فرآیند اتوماسیون در کسب و کارها راحت‌تر از گذشته دنبال‌ می‌شود و‌ می‌توان بسیاری از امور زمان‌بر را به دست گجت‌ها سپرد.

  3. تفریح و سرگرمی لذت بخش

  گجت‌ها فقط برای انجام یک کار هدفمند طراحی‌ نمی‌شوند؛ بسیاری از گجت‌ها هدفشان فراهم کردن سرگرمی و تفریحات لذت بخش است. تفریح و سرگرمی بخشی از نیازهای اساسی زندگی است که با گجت‌هایی مثل هدفون‌های هوشمند، گوشی‌های موبایل، ساعت‌های هوشمند و دستگاه‌های دیگر‌ می‌توان به آن رسید.

  4. برقراری روابط موثر

  از اهمیت وجود گجت‌ها در زندگی امروزه باید به تسهیل روابط از راه دور توسط آنها اشاره کنیم. با وجود تماس‌های تلفنی و ویدیویی و حتی گجت‌های جدیدی که قرار است دنیای متاورس را در اختیارمان قرار دهند، ارتباط از راه دور با خانواده و دوستان جذاب‌تر و ساده‌تر از هر زمانی شده است.

  5. صرفه جویی در فضا و زمان

  گجت مثل یک چاقوی سوئیسی عمل‌ می‌کند! یعنی علاوه بر چاقو‌ می‌تواند یک دربازکن، یک قاشق، یک چنگال و یک ناخن گیر هم باشد. در واقع گجت‌ها چندین و چند وظیفه مختلف را انجام‌ می‌دهند؛ وظایفی که قبل‌ها برای انجام هر کدام از آنها باید یک دستگاه جدا تهیه‌ می‌کردید. بنابراین هم در فضا و هم در زمان شما صرفه جویی‌ می‌کنند.

  فرفره، فروشگاه گجت‌های هوشمند بزرگ و کوچک

  در فروشگاه اینترنتی فرفره‌ می‌توانید تنوعی از جذاب‌ترین و جدیدترین گجت‌های روز دنیا را در اختیار داشته باشید. حالا که‌ می‌دانید گجت چیست؟ به سراغ لیست ‌‌گجت های خاص فروشگاه فرفره بروید. با خرید گجت‌های مختلف از گجت موبایل گرفته تا هدفون و ساعت هوشمند و... زندگی، لذت بیشتری خواهد داشت. پس این لذت را در کنار فروشگاه فرفره از خودتان دریغ نکنید!