Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  5 علت انعکاس صدا در گوشی موبایل و آموزش رفع این مشکل

  5 علت انعکاس صدا در گوشی موبایل و آموزش رفع این مشکل

  احتمالا شما هم تجربه شنیدن صدای اکو یا انعکاس صدا را در زمان تماس های تلفنی داشته باشد. با معرفی سیستم تلفن VoIP این مشکل در بسیاری از گوشی های موبایل ایجاد شده و شفافیت صدا در تماس ها به اندازه قبل نیست. اما علت انعکاس صدا در گوشی موبایل چیست و آیا راهکاری برای رفع مشکل برگشت صدا در گوشی وجود دارد؟! اگر کیفیت تماس های تلفنی برای شما اهمیت دارد و می خواهید مشکل اکو صدا در تماس های تلفنی را برطرف کنید در این بخش همراه ما باشید تا با این موضوع و روش حل آن آشنا شویم.

  اکو یا انعکاس صدا در گوشی موبایل چیست؟

  منظور از اکو یا پژواک صدا، صداهایی است که در زمان مکالمه تلفنی، با تاخیر و با صدایی بلند به گوش می رسند. شنیدن این صداها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما به طور معمول فردی که صدای اکو را در گوشی خود می شوند، ایجاد کننده انعکاس صدا نیست. این مشکل می تواند در هر دستگاهی که امکان برقراری تماس با آن را دارید اتفاق بیفتد و محدود به گوشی های موبایل نیست. یعنی دستگاه هایی مثل تبلت، تلفن های ثابت و حتی ساعت های هوشمند سیمکارت خور هم ممکن است دچار این مشکل شوند. زمانی که پژواک صدا را در تماس تلفنی می شنوید، فرد مقابل صدای شما را بدون هیچ مشکلی دریافت می کند؛ اما اگر شما در حال صحبت باشید، برگشت صدا می تواند شما را گیج کند.

  علت انعکاس صدا در گوشی موبایل و سایر دستگاه ها معمولا تاخیر بین جریان تماس خروجی و بازتاب آن در جریان برگشتی است. زمانی که این تاخیر کمتر از 25 میلی ثانیه باشد، متوجه پژواک نمی شوید؛ اما وقتی این تاخیر به 55 میلی ثانیه یا بیشتر برسد، تصور می کنید فردی صحبت های شما را بازپخش می کند که این تجربه می تواند آزار دهنده باشد و امکان مکالمه را از بین ببرد.

  انعکاس یا پژواک صدا ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. علاوه بر این به جز تماس های صوتی، ممکن است پژواک را در تماس های ویدیویی هم تجربه کنید؛ به خصوص زمانی که تماس های گروهی برقرار کرده باشید. در ادامه رایج ترین دلایل ایجاد صدای برگشتی در گوشی های موبایل را بررسی می کنیم و سپس راهکار رفع این مشکل را در اختیار شما قرار می دهیم.

  5 علت انعکاس صدا در گوشی موبایل

  مشکلات اکوی تلفن و صدا ممکن است به دلیل خرابی در سخت افزارها اتفاق افتاده باشد. در این شرایط معمولا با بازگشت به تنظیمات کارخانه می توان مشکل را برطرف کرد؛ اما قبل از این که تنظمیات دستگاه خودتان را تغییر دهید، حواستان باشد که پژواک صدا در تماس های تلفنی ممکن است زمینه های مختلفی داشته باشد. پس بهتر است ابتدا علت آن را پیدا کنیم.

  1. مشکل صدای بلندگو

  بیشتر صداهای بازگشتی در تماس های تلفنی به دلیل عبور صدا از بلندگو اتفاق می افتد. صدای فردی که تماس گرفته از بلندگوی گیرنده عبور می کند و بازگشت صدای او از طریق میکروفون اتفاق می افتد؛ یعنی اگر شما با فردی تماس بگیرید، صدای شما از طریق سیستم تلفن به فرد مقابل می رسد و بلندگوی گوشی، صدای شما را پخش می کند. بعد از آن میکروفون گوشی طرف مقابل صدای شما را می گیرد و به صورت یک اکوی صدا به شما برمی گرداند.

  این اتفاق را در تمامی دستگاه های تلفن می توان دید و اتفاقی معمول است. گاهی ممکن است استفاده از هدفون ها و هدست ها، این مشکل را دو چندان جلوه دهد؛ به خصوص اگر از هدفون های ارزان قیمت و فیک استفاده کنید.

  2. اختلال در اینترنت و پهنای باند

  علت انعکاس صدا در گوشی موبایل می تواند سرعت پایین اینترنت باشد. دستگاه های امروزی برای برقراری تماس از بستر اینترنتی VoIP استفاده می کنند. در صورتی که سرعت دانلود و آپلود در این بستر به یک اندازه نباشد، صدا به صورت اکو به گوش خواهد رسید. این اتفاق زمانی می افتد که سرعت آپلود پایین تر از سرعت دانلود است؛ در نتیجه صدا با تاخیر ارسال می شود. علاوه بر این در صورتی که دستگاه هایی نظیر فکس، پرینتر، تلفن همراه و کامپیوتر به اینترنت متصل باشند، پهنای باند کمتر شده و احتمال شنیدن انعکاس صدا در تماس های تلفنی بیشتر می شود. اگر سرویس اینترنت، پهنای باند کمی را در اختیار کاربران قرار داده باشد، اکوی صدا بیشتر خواهد بود.

  3. تداخلات الکترومغناطیسی

  یکی دیگر از دلایلی که باعث اکوی صدا می شود، تداخلات الکترومغناطیسی است. معمولا زمانی که یک دستگاه VoIP در نزدیکی سایر دستگاه های الکترونیکی مثل رایانه یا حتی در کنار نزدیکی سیم و پریز برق باشد، احتمال ایجاد پژواک در تماس ها بیشتر خواهد بود.

  دستگاه های الکترونیکی، میدان الکتریکی بزرگی دارند و در صورتی که آنها را در کنار دستگاه های VoIP قرار دهید، باعث تداخل الکترومغناطیسی می شود.

  4. مشکلات مربوط به تجهیزات

  شاید علت انعکاس صدا در گوشی موبایل، به علت خرابی تجهیزات باشد. هر گونه خرابی در کابل ها، پاور، سیم گوشی، کابل اترنت و... می تواند کیفیت صدا را پایین آورده و حالت بازگشت صدا را در تماس ها ایجاد کند.

  5. مشکل از طرف مقابل است!

  علت انعکاس صدا در گوشی موبایل ممکن است مربوط به طرف مقابل باشد. برای اینکه تماس تلفنی کیفیت کافی را داشته باشد باید تجهیزات هر دو طرف تماس، سالم بوده و مشکلی نداشته باشند. گاهی برای برطرف کردن برگشت صدا در گوشی موبایل، هیچ کاری نمی توان کرد. زیرا ممکن است مشکل از اینترنت، تجهیزات یا ایرادات سخت افزاری مربوط به گوشی موبایل طرف مقابل باشد. در نتیجه کاری از شما ساخته نیست.

  10 راهکار برای رفع مشکل برگشت صدا در گوشی

  خوشبختانه در بسیاری از مواقع می توان مشکل اکوی صدا را با چند ترفند ساده برطرف کرد. البته اگر مشکل به علت تجهیزات یا تداخلات امواجی ایجاد شده باشد، از بین بردن اکوی صدا در تماس های تلفنی ساده نخواهد بود. در ادامه کاربردی ترین راهکارها برای حل این مشکل را به شما معرفی می کنیم. بهتر است ابتدا علت صدای پژواکی را پیدا کنید و سپس راهکارهای زیر را امتحان کنید.

  1. دوباره تماس بگیرید

  خیلی از اوقات با قطع تماس و شماره گیری مجدد، پژواک صدا برطرف می شود. پس پیش از هر چیزی این راهکار را امتحان کنید.

  2. حالت برطرف کننده نویز را در گوشی غیرفعال کنید

  بسیاری از گوشی های موبایل یک ویژگی خاصی دارند که باعث ایجاد صدای اکو در تماس های تلفنی می شود. این تنظیمات در گوشی های سامسونگی در بخش Call History و Call Settings قرار گرفته است. در این بخش وارد قسمت Additional settings شوید. گزینه ای به نام Noise Reduction در این قسمت وجود دارد که اگر روی حالت فعال است، آن را غیر فعال کنید تا صدای اکو در تماس تلفنی از بین برود.

  3. گوشی موبایل را شارژ و ری استارت کنید

  گاهی بعد از پیدا کردن علت انعکاس صدا در گوشی موبایل می توان با یک بار خاموش و روشن کردن دستگاه، این مشکل را برطرف کرد. معمولا در این شرایط یک سرویس یا اپلیکیشن خاصی در گوشی موبایل کارایی خودش را از دست داده که باعث ایجاد اکوی صدا در تماس تلفنی می شود.

  4. قاب گوشی موبایل را بررسی کنید

  شاید عجیب به نظر برسد، اما بعضی از قاب های گوشی موبایل باعث ایجاد علت انعکاس صدا در گوشی موبایل می شوند. پس برای رفع مشکل برگشت صدا در گوشی بد نیست یک بار تماس تلفنی را بدون قاب امتحان کنید.

  5. از اسپیکر برای تماس تلفنی استفاده نکنید

  اگر مشکل برگشت صدا در حالت اسپیکر وجود دارد، یک بار با حالت عادی تماس تلفنی را برقرار کنید تا مطمئن شوید ایراد از گوشی شماست یا طرف مقابل.

  6. در یک اتاق چند تماس تلفنی برقرار نکنید

  در فضاهایی که سیگنال های الکتریکی زیادی وجود داشته باشد، احتمال برگشت صدا و اکو بیشتر می شود. اگر در محیطی مثل دفترکار قرار دارید، برای جلوگیری از ایجاد این مشکل از هدست های مخصوص تماس تلفنی استفاده کنید و سعی کنید تا جای ممکن، از یکدیگر فاصله داشته باشید. علاوه بر این بهتر است به صورت همزمان، تماس های تلفنی را برقرار نکنید.

  7. گوشی موبایل را از سایر دستگاه های الکتریکی دور کنید

  دستگاه های الکترونیکی مختلف، میدان الکتریکی دارند که می تواند روی کارکرد گوشی موبایل تاثیر بگذارد. اگر صدای اکو را در حین تماس تلفنی می شنوید، با دور شدن از دستگاه های الکتریکی، کیفیت صدا را دوباره بررسی کنید.

  8. برای مکالمه از هدست یا هدفون استفاده نکنید

  علت انعکاس صدا در گوشی موبایل ممکن است به دلیل کیفیت پایین هدفون ها یا هدست ها باشد. حتی بسیاری از هدست های باکیفیت هم مشکل برگشت صدا را ایجاد می کنند؛ پس یک بار بدون استفاده از این تجهیزات، تماس تلفنی برقرار کنید تا دلیل ایجاد اکوی صدا را متوجه شوید.

  9. اسپیکر را در زمان تماس تلفنی خاموش و روشن کنید

  گاهی اوقات برای رفع مشکل برگشت صدا در گوشی می توان در حین تماس تلفنی، یک بار حالت اسپیکر را روشن و سپس دوباره خاموش کرد. آیکون اسپیکر در صفحه تماس شما مشخص است. هر چند که این روش راه حل دائمی از بین بردن اکوی صدا نیست.

  10. گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید

  گاهی اوقات مشکل پژواک صدا در گوشی های موبایل به دلیل اپلیکیشن ها یا سرویس هایی است که روی گوشی شما تاثیر گذاشته اند. با اعمال تنظیمات کارخانه مشکل این برنامه ها برطرف می شود. البته توجه داشته باشید که با Reset Factory تمامی اطلاعاتی که روی گوشی موبایل خود دارید، از فیلم و عکس و موزیک گرفته تا مخاطبانی که روی گوشی ذخیره کردید، از دست می روند. قبل از انجام این کار حتما یک بک آپ از اطلاعات خود تهیه کنید و اگر بعد از این کار همچنان مشکل صدای اکو وجود داشت، گوشی موبایل را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید.

  جمع بندی

  بسیاری از ما صدای پژواک یا اکوی صدا را در تماس های تلفنی تجربه کردیم. این اتفاق معمولا موقتی است و با یک بار قطع و تماس مجدد برطرف می شود. اما گاهی ممکن است این مشکل برای مدتی در گوشی موبایل باقی بماند. در این شرایط ابتدا باید علت انعکاس صدا در گوشی موبایل را پیدا کنیم. در این بخش رایج ترین دلایل ایجاد صدای اکو در دستگاه های تلفن را معرفی کردیم و راهکارهای رفع مشکل برگشت صدا در گوشی را در اختیارتان گذاشتیم.

  اگر شما هم تجربه مشابهی دارید، با انجام چه راهکاری توانستید مشکل برگشت صدا را در گوشی موبایل خود برطرف کنید؟! تجربه ها و نظرات خودتان را در بخش دیدگاه ها برای ما و دوستان تان بنویسید.

  نظر خود را ارسال کنید