Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  DND یا حالت مزاحم نشوید در گوشی چیست؟

  DND یا حالت مزاحم نشوید در گوشی چیست؟

  گوشی‌های موبایل با داشتن برنامه‌های متنوع و ارتباط با دنیای بی انتهای اینترنت، از مهم‌ترین عوامل حواس پرتی هستند که‌ می‌توانند بهره کاری را پایین بیاوند. اگر‌ می‌خواهید از این عامل حواس پرتی جلوگیری کنید، لازم نیست گوشی هوشمند خودتان را با یک گوشی دکمه‌ای جایگزین کنید! کافی است حالت «مزاحم نشوید گوشی» را فعال کنید. اگر‌ نمی‌دانید DND در گوشی چیست و چه کاربردی دارد، در این بخش همراه ما باشید تا با این قابلیت گوشی‌های موبایل آشنا شویم و یاد بگیریم چگونه حالت مزاحم نشوید را فعال کنیم؟

  حالت مزاحم نشوید یا DND در گوشی چیست؟!

  dnd در گوشی چیست؟ DND مخفف عبارت Do Not Disturb است. این حالت در بسیاری از گوشی‌های هوشمند، حتی آنهایی که سیستم عامل‌های قدیمی دارند، وجود دارد. زمانی که DND را فعال‌ می‌کنید، گوشی موبایل، دیگر حواستان را پرت نخواهد کرد و با پیام‌ها و نوتیفیکیشن‌های مختلف، به سراغ گوشی موبایل خود‌ نمی‌روید.

  دنیای امروزی، دنیایی مملو از اعلان‌های مختلف است؛ فرقی‌ نمی‌کند 10 اپلیکیشن روی گوشی موبایل خود نصب کرده باشید یا 20 اپلیکیشن؛ در هر صورت این برنامه‌ها در زمان‌های خاصی پیام‌های اعلانی خودشان را به صورت پنجره‌های پاپ آپ نمایش‌ می‌دهند. در کنار این اپلیکیشن‌ها، پیام رسان‌ها هم اعلان‌های خودشان را دارند. شاید به فکرتان برسد که اعلان‌های تمامی برنامه‌ها را مسدود کنید؛ با این کار ممکن است برخی از اعلان‌های مهم اپلیکیشن‌های موبایلی را از دست بدهید. علاوه بر این‌ نمی‌توانید اعلان مربوط به برنامه‌های پیام رسان را قطع کنید. در این شرایط حالت مزاحم نشوید گوشی به دادتان‌ می‌رسد!

  اگر‌ می‌خواهید روی کار خاصی تمرکز کنید، یا حتی برای 30 دقیقه چشمان خود را ببندید بدون اینکه هیچ صدای مزاحمی از گوشی موبایل‌تان بشنوید، حالت DND گوشی را فعال کنید. این حالت، گوشی را بی صدا کرده و شما را از دست صدا یا ویبره نوتیفیکیشن‌ها، تماس‌ها و هر آنچه آرامش را از شما‌ می‌گیرد، خلاص‌ می‌کند.

  کاربرد استفاده از DND در گوشی چیست؟!

  همان طور که اشاره کردیم با فعال کردن حالت Do Not Disturb، بدون اینکه از گوشی موبایل خود دور باشید یا به سراغ گوشی‌های دکمه‌ای بروید،‌ می‌توانید روی کارتان تمرکز کرده و هر زمان که کارتان تمام شد به سراغ بررسی پیام‌ها بروید.

  رایج‌ترین کاربرد استفاده از dnd در گوشی چیست؟ در زمان کار عمیق یا استراحت است. به خصوص در زمان استراحت شبانه، پیشنهاد‌ می‌کنیم این حالت را فعال کنید تا صداهای اضافی، استراحت شما را مختل نکند.

  علاوه بر این در زمان انجام اموری که نیاز به تمام حواس شما دارد، بهتر است این قابلیت را فعال کنید. مثلا با فعال کردن DND در زمان رانندگی، حواس پرتی و احتمال خطرات مختلف را به حداقل‌ می‌رسانید.

  عملکرد مزاحم نشوید گوشی چگونه است؟

  حال که متوجه شدیم DND در گوشی چیست بیایید با عملکرد آن آشنا شویم. نکته جالب درباره این قابلیت این است که‌ می‌توانید آن را به هر شکلی که‌ می‌خواهید شخصی سازی کنید.

  در گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها، DND سه سطح متفاوت دارد. در سطح اول با فعال کردن این حالت، گوشی بی صدا‌ می‌شود و هر صدایی، حتی صدای زنگ ساعت یا یادآورهای تقویم هم از آن پخش نخواهد شد. در سطح دوم‌ می‌توانید مشخص کنید که فقط صدای زنگ ساعت پخش شود و در سطح بعدی، خودتان تعیین‌ می‌کنید کدام نوتیفیکیشن‌ها پخش شوند.

  مثلا اگر در یک جلسه کاری هستید و‌ می‌خواهید گوشی خودتان را روی حالت DND قرار دهید،‌ می‌توانید تعیین کنید صداهای مربوط به برنامه‌ها یا اشخاص خاصی فعال باشد. در شرایطی که‌ می‌خواهید استراحت کنید و ساعت زنگ دار گوشی را فعال کرده‌اید،‌ می‌توانید تعیین کنید که فقط اعلان مربوط به زنگ ساعت پخش شود.

  جالب‌تر از همه این موارد این است که‌ می‌توانید تعیین کنید DND به صورت اتوماتیک در ساعت خاصی از شبانه روز فعال یا غیر فعال شود. این ویژگی برای استراحت عمیق شبانه به کارتان‌ می‌آید. تمام این ویژگی‌ها را در ادامه مقاله بعد از آن که یاد گرفتیم DND را فعال کنیم، توضیح‌ می‌دهیم.

  در گوشی‌های آیفون چگونه حالت مزاحم نشوید را فعال کنیم؟

  حال که فهمیدیم کاربرد DND در گوشی چیست باید یاد بگیریم چطور آن را فعال کنیم. در گوشی‌های آیفون این قابلیت برای جلوگیری از حواس پرتی کاربران طراحی شده و به سادگی‌ می‌توانید آن را فعال کنید.

  برای فعال کردن Do Not Disturb در گوشی اپل، باید صفحه گوشی را به سمت بالا بکشید و روی گزینه‌ای که شکل هلال ماه دارد، ضربه بزنید. زمانی که «مزاحم نشوید گوشی» را در آیفون فعال‌ می‌کنید، اعلان‌های مربوط به اپلیکیشن‌های مختلف خاموش‌ می‌شود و صفحه، حالتی تاریک پیدا‌ می‌کند. زمانی که به صورت دستی صفحه را روشن کنید،‌ می‌توانید اعلان‌ها را ببینید.

  زمانی که DND را در آیفون فعال کرده باشید، پیام فعال بودن آن را در صفحه قفل نمایش هم‌ می‌بینید.

  برای این که بتوانید این قابلیت را در گوشی‌های آیفون سفارشی سازی کنید، کافی است آیکن هلال ماه را به مدت طولانی فشار دهید تا به بخش تنظیمات وارد شده و با پیدا کردن گزینه Do Not Disturb، بخش‌های مختلف آن را شخصی کنید.

  شخصی سازی DND در گوشی‌های آیفون به شما اجازه‌ می‌دهد تعیین کنید این حالت برای چه مدتی فعال باشد. علاوه بر این‌ می‌توانید نوتیفیکیشن‌های برنامه‌ها یا اشخاص خاصی را در حالت DND محدود کنید. در نهایت اگر گزینه Always را انتخاب کنید، حالت مزاحم نشوید همیشه برای شما فعال خواهد بود. اگر گزینه While iPhone is Locked را فعال کنید، هر زمان که گوشی قفل باشد، DND فعال خواهد شد.

  گزینه Repeated Calls نیز برای شرایطی است که اگر فردی در فاصله کوتاهی دو بار با شما تماس گرفت، حالت مزاحم نشوید به صورت اتوماتیک غیر فعال شود تا اگر وضعیت خاصی پیش آمده، امکان رسیدگی به آن را داشته باشید.

  در گوشی‌های اندرویدی چگونه حالت مزاحم نشوید را فعال کنیم؟

  در گوشی‌های اندرویدی هم قابلیت DND برای کاربران طراحی شده که برای دسترسی به آن باید منوی صفحه اصلی گوشی را به سمت پایین بکشید و از بین گزینه‌های موجود، حالت Do Not Disturb یا DND را که معمولا آیکن هلال ماه دارد، انتخاب کنید.

  برای این که وارد بخش تنظیمات شخصی سازی این حالت شوید، کافی است این گزینه را کمی بیشتر نگه دارید تا به قسمت مربوط به تنظیمات آن وارد شوید. تنظیمات این قابلیت را در بخش Settings و سپس Sound نیز در اختیار خواهید داشت.

  اگر‌ می‌پرسید تنظیمات DND در گوشی چیست باید بگوییم که این حالت در گوشی‌های اندرویدی با نسخه اندروید 10، 3 بخش مجزا دارد که قابل شخصی سازی است. در صفحه تنظیمات DND به 3 بخش Behavior ،Exceptions و Schedule دسترسی دارید. در برخی از گوشی‌ها این تنظیمات 4 بخشی است.

  1. بخش Behaviors یا رفتارها

  گزینه اول در این بخش Sound & vibration است که‌ می‌توانید تعیین کنید چه مواردی با فعال کردن DND بی صدا شوند. گزینه دوم این بخش Notifications است که‌ می‌توانید تعیین کنید اعلان‌ها بی صدا باشند، اما نمایش داده شوند. علاوه بر این‌ می‌توانید مشخص کنید که اعلان‌ها هرگز نشان داده نشوند.

  2. بخش Exceptions یا استثناها

  بخش بعدی تنظیمات DND به شما اجازه‌ می‌دهد تماس‌های افراد را شخصی سازی کرده و مشخص کنید که آیا بی صدا یا به صورت ویبره باشد.‌ می‌توانید در این بخش استثناها را تعیین کنید تا تماس مخاطبان خاص، حتی در حالت DND به اطلاع شما برسد. یک گزینه جالب دیگر در این بخش این است که اجازه تماس هیچ فردی را در زمان فعال کردن DND ندهید، مگر افرادی که به صورت ستاره‌دار مشخص کردید.

  3. بخش Schedule یا زمان بندی

  در نهایت در این بخش تنطیمات مربوط به زمان بندی حالت مزاحم نشوید گوشی را در دسترس دارید که 2 زیر مجموعه Duration و Turn off Automatically در آن وجود دارد. در بخش Duration‌ می‌توانید تعیین کنید با هر بار فعال کردن DND، این قابلیت تا چه مدت زمانی فعال باقی بماند. مثلا‌ می‌توانید تعیین کنید تا زمانی که به صورت دستی آن را خاموش نکردید، فعال باشد یا یک بازه زمانی برای آن مشخص کنید.

  قسمت Turn on automatically کاربردی‌تر است و‌ می‌توانید این قابلیت را در ساعات خاصی از شبانه روز به صورت اتوماتیک فعال و غیر فعال کنید. مثلا اگر در ساعات خاصی در روز باید در رویداد مداومی شرکت کنید یا‌ می‌خواهید در زمان استراحت شبانه مزاحمی نداشته باشید،‌ می‌توانید زمان فعال شدن و غیر فعال شدن DND را تنظیم کنید تا به صورت اتوماتیک کار کند.

  جمع بندی

  در این بخش فهمیدیم DND در گوشی چیست و چه کاربردهایی دارد. حالت مزاحم نشوید گوشی برای افرادی که‌ نمی‌توانند تمرکز خودشان را در زمان انجام کاری حفظ کنند، یک قابلیت کاربردی است. علاوه بر این زمانی که‌ می‌خواهید یک استراحت بدون مزاحم و بدون نوتیفیکیشن داشته باشید، این ویژگی یک استراحت عمیق را به شما هدیه‌ می‌دهد. این قابلیت در تمامی گوشی‌های اندرویدی و آیفون طراحی شده و امکانات بسیاری برای شخصی سازی آن در نظر گرفته شده تا افراد با توجه به الزامات شغلی خودشان بتوانند به بهترین شکل ممکن از قابلیت Do Not Disturb استفاده کنند. در این بخش یاد گرفتیم چگونه حالت مزاحم نشوید را فعال کنیم و از آن برای داشتن آرامش و تمرکز بیشتر، بهره ببریم.

  شما از این قابلیت در گوشی موبایل خودتان استفاده‌ می‌کنید؟! حالت مزاحم نشوید بیشتر از هر چیزی در زمان انجام چه کاری به شما کمک‌ می‌کند؟ نظرات و سوالات خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.

  نظر خود را ارسال کنید