آموزش و ترفند فرفره

نحوه اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون با کابل شارژر

اتصال گوشی به تلویزیون قابلیت بسیار جذابی است. گاهی اوقات لازم است تصاویر موجود در گوشی را روی صفحه نمایشی بزرگتر ببینیم. گاهی نیز ممکن است مایل باشیم فایل های موجود روی گوشی را از طریق تلویزیون به نمایش در آوریم و در واقع، صرفا از فضای ذخیره سازی گوشی استفاده کنیم.

تمرکز اصلی ما در این مطلب بررسی فرایند اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون با کابل شارژر است. کابل شارژر از آن دسته وسیله هایی است که در اطراف هر کاربر تلفن همراهی یافت می شود. بنابراین، دانستن چگونگی استفاده از آن برای اتصال گوشی به تلویزیون می تواند بسیار کاربردی باشد.

نکته جالب توجه این است که علاوه بر این که با کابل شارژر می توان صفحه نمایش گوشی را به طور مستقیم بر صفحه تلویزیون منعکس کرد، می توان فایل های گوشی را هم روی تلویزیون به نمایش درآورد. هر کدام از این کارها، شیوه ها و ابزارهای خاص خود را دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. پس با فرفره همراه باشید.

کابل اتصال گوشی شیائومی به تلیزیون
استفاده از کابل شارژ برای اتصال گوشی به تلویزیون

نکات ضروری اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون با کابل شارژر

در فرایند اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون با کابل شارژر نکته ای وجود دارد که رعایت نکردنش می تواند به گوشی یا تلویزیون آسیب برساند. به طور کلی برای جداسازی هر نوع حافظه ای از سیستمی دیگر بهترین کار این است که یکی از آنها را خاموش کرده و یا غیر فعال کنید. در غیر این صورت ممکن است یکی از دو سیستم آسیب ببینند.

راهنمای خرید بهترین گوشی شیائومی

انتقال فایل ها از گوشی به تلویزیون با کابل شارژر

این فرایند آسان ترین شیوه انتقال فایل از گوشی به تلویزیون است. برای این کار باید سری کوچک تر کابل شارژر را به گوشی متصل کرده و درگاه دیگر را به تلویزیون متصل کنید. درصورتی که تلویزیون گوشی را شناسایی نکرد نیز جای نگرانی نیست. در تنظیمات گوشی وارد بخش developer option شوید و گزینه USB debugging را انتخاب کنید. ممکن است خود گوشی به دلایل امنیتی انتقال فایل ها را محدود کرده باشد.

در مرحله بعد از اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون سه گزینه روی صفحه نمایش گوشی به نمایش در خواهد آمد. در این مرحله گزینه File Transfer را انتخاب کنید. بعد از آن کافی است از طریق تلویزیون وارد بخش اتصالات خارجی شوید و عکس، فیلم یا فایل صوتی دلخواهتان را بر روی تلویزیون به نمایش درآورید. هنگامی هم که قصد جداسازی گوشی از تلویزیون را داشتید مجبور به خاموش کردن دستگاه ها نیستید. می توانید از طریق گوشی اتصال به حافظه را قطع کرده و به طور کاملا ایمن گوشی را از تلویزیون جدا کنید.

یک توصیه امنیتی: بهتر است که بعد از انتقال فایل ها وارد developer option شوید و دوباره USB debugging را فعال کنید. در این صورت هنگامی که گوشی خاموش باشد، بدون خواست شما امکان انتقال فایل های گوشی به دستگاه دیگری وجود ندارد.

انتقال فایل ها از گوشی به تلویزیون
انتقال فایل ها از گوشی به تلویزیون با کابل شارژر

نمایش مستقیم صفحه نمایش گوشی روی صفحه تلویزیون

برای این کار نمی توان از کابل شارژر استفاده کرد. سرعت انتقال اطلاعات از طریق کابل USB در حدی نیست که بتوان از آن برای انتقال آنی تصویر استفاده کرد. برای کامل کردن عملکرد کابل شارژر باید از فناوری MHL استفاده کرد. البته گوشی شما باید از این فناوری پشتیبانی کند. خوشبختانه گوشی هایی که بعد از سال 2013 میلادی عرضه شدند، اکثرا از این فناوری پشتیبانی می کنند.

آموزش فعال کردن ضبط مکالمه گوشی شیائومی

کابل MHL چیست؟

بهترین شیوه برای اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون با کابل شارژر استفاده از MHL است. MHL درواقع کوتاه شده عبارت Mobile High-Definition Link است که به معنای رابط اتصال موبایل با کیفیت بالا است. با استفاده MHL می توانید تصاویر و اصوات را با بالاترین کیفیت و کمترین تاخیر روی صفحه تلویزیون، پروژکتور یا مانیتور به نمایش درآورید.

MHL درواقع اولین رابطی بود که می توانست صفحه نمایش گوشی یا تبلت را به طور مستقیم بر صفحه دستگاه دیگری منتقل کند. این کابل درواقع رابطی است که امکان اتصال گوشی را به HDMI و از طریق آن به تلویزیون برقرار می کند.

لازم به ذکر است که در کل دو نوع کابل MHL وجود دارد. MHL Active که برای کار کردن باید به برق متصل باشد و Passive MH که نیازی به اتصال به برق ندارد. یکی از مزیت های Active MHL ها این است که می توانند در حین پخش تصویر در تلویزیون گوشی را هم شارژ کنند.

نکته دیگری هم که وجود دارد این است که در بازار مدل ها و ورژن های مختلفی از کابل MHL وجود دارد که کیفیت عملکرد متفاوتی دارند. هرچه ورژن کابل بالاتر باشد، کیفیت محتوایی که انتقال می دهد بالاتر خواهد بود و سازگاری بیشتری هم با نسل جدید گوشی ها خواهد داشت.

کابل MHL
کابل MHL برای اتصال گوشی به تلویزیون

نحوه اتصال کابل MHL به تلویزیون

گفتیم که بهترین راه برای اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون با کابل شارژر کمک گرفتن از MHL است. برای این که نحوه کار با کابل MHL را بدانیم اول باید با ساختار آن آشنا شویم.

کابل Active MHL سه درگاه دارد. یکی برای اتصال به گوشی، یکی برای اتصال به آداپتور و یکی هم برای اتصال به تلویزیون از طریق کابل HDMI. کابل های Passive MHL هم ساختاری به همین شکل دارند و فقط درگاهی برای اتصال به آداپتور در آن ها وجود ندارد.

برای این که صفحه گوشی روی تلویزون به نمایش درآید تنها اتصال آن از طریق MHL کافی نیست. به دلایل امنیتی، خود فرد باید از طریق گوشی قابلیت انعکاس تصویر روی صفحه ای دیگر را فعال کند.

در گوشی های سامسونگ این قابلیت Smart View نام دارد، در آیفون Airplay و در شیائومی Miracast یا Screen Mirroring نام دارد. از آنجایی که بحث اصلی ما در این مطلب اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون از طریق کابل شارژر است، در ادامه به تشریح امکانات Cast شیائومی خواهیم پرداخت.

برای استفاده از MHL باید از طریق کابل شارژر گوشی را به یک سمت آن متصل کنید، در صورت Active بودن MHL آداپتور را به برق وصل کنید و کابل HDMI را هم از یک سمت به تلویزیون و از سمت دیگر به MHL متصل کنید.

اقدامات لازم بعد از اتصال MHL

فرایند اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون تنها به برقراری اتصالات MHL ختم نمی شود. اول از همه باید از طریق گوشی (برای مثال بخش Cast در شیائومی) اجازه پخش تصاویر بر صفحه تلویزیون را بدهید. در مرحله بعد باید با استفاده از کنترل تلویزیون خروجی تصویر را روی HDMI تنطیم کنید. بعد از آن هم هر زمانی که مایل بودید می توانید پخش تلویزیون را از HDMI به حالت دیگری تغییر دهید تا دیگر تصاویر گوشی بر روی صفحه تلویزیون نمایش داده نشوند.

بررسی امکاناتی که شرکت های مختلف برای پخش مستقیم صوت و تصویر در گوشی ها گذاشته اند هم می تواند بسیار مفید باشد. برای مثال در بخش Cast گوشی شیائومی انتخاب های متعددی وجود دارد که به شما اجازه می دهد پخش تصویر گوشی بر روی صفحه ای دیگر را شخصی سازی کنید.

راهنمای خرید بهترین گوشی شیائومی تا 10 میلیون

قابلیت Demo در بخش Cast گوشی شیائومی

در این بخش می توانید اسناد خود، مثل پاورپوینت یا پی دی اف را در صفحه ای دیگر نمایش دهید. در این بخش قابلیت پخش ویدئو و تصویر هم وجود دارد. علاوه بر این، می توانید یک بازی را هم بر روی صفحه ای دیگر به نمایش درآورید. ویژگی که Demo را متمایز می کند این است که صرفا آنچه را می خواهید به نمایش در می آورد و سایر بخش های سیستم گوشی نمایش داده نمی شوند. از طرفی با خروج از آن فایل یا برنامه تصویر به طور کامل قطع می شود.

قابلیت Demo در بخش Cast گوشی xiaomi
قابلیت Demo در بخش Cast گوشی شیائومی

استفاده از Minimize Window

در این بخش می توانید در حین اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون و در حالی که تصویر یا فایلی از گوشی شما روی تلویزیون به نمایش درآمده است، آن مورد را به تصویری کوچک در گوشه گوشی تبدیل کنید و در عین حال از گوشی استفاده های دیگری هم داشته باشید.

استفاده از Minimize Window در اتصال گوشی به تلویزیون
استفاده از Minimize Window

راهنمای خرید بهترین گوشی شیائومی تا 5 میلیون

استفاده از قابلیت Cast with screen off

در صورت اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون اگر صفحه گوشی را ببندید تصویر روی نمایشگر تلویزیون هم از بین می رود. برای جلوگیری از این مشکل می توانید از قابلیت Cast with screen off استفاده کنید. در این صورت با خاموش کردن صفحه گوشی باز هم تصویر روی تلویزیون پخش خواهد شد. این قابلیت می تواند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

قابلیت Cast with screen off در گوشی شیائومی
استفاده از قابلیت Cast with screen off

استفاده از Hide private items

شاید تمایل نداشته باشید که در حین اتصال گوشی به تلویزیون اعلان های مختلف سیستم مانند تماس ها و پیام ها بر صفحه دیگر نمایش داده شوند. در این صورت می توانید از گزینه Hide private items استفاده کنید. در این صورت باز هم اعلان و تماس را دریافت می کنید اما هیچ نشانه ای از آن ها را روی صفحه دیگر مشاهده نخواهید کرد.

استفاده از Hide private items هنگام اتصال گوشی به تلویزیون
استفاده از Hide private items در گوشی

بهترین راه اتصال گوشی به صفحه نمایشی دیگر

همانطور که در ابتدا هم اشاره شد، اتصال گوشی شیائومی به تلویزیون با کابل شارژر یکی از بهترین راه های انتقال یا نمایش فایل های گوشی روی تلویزیون است. راه های دیگری هم برای این کار وجود دارد. مثلا می توان با نرم افزارهای مختلف گوشی را به صورت بی سیم به تلویزیون متصل کرد اما اتصال از این طریق با اندکی تاخیر همراه است. در نتیجه، انجام برخی کارها مانند بازی براساس پخش تصویر بر صفحه ای دیگر را بسیار مشکل می کند.

اما اتصال از طریق MHL و کابل شارژر تصویر را با تاخیر بسیار کمی منتقل می کند و انرژی بسیار کمتری هم مصرف می کند. از طرفی، این روش در اکثر تلویزیون های دیجیتال کاربردی است و تقریبا آسان ترین راه به شمار می آید. اتصال بی سیم پیچیدگی هایی به همراه دارد و تنها در تلویزیون های خاصی انجام شدنی است.

عارفه نجیبا

یه فارغ التحصیل نفت امیرکبیر که به دیجیتال مارکتینگ علاقه مند شده :)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا