راهنمای خرید لوازم خانگیسبک زندگی

برچسب انرژی لوازم خانگی

در دنیای امروز، وابستگی ما به لوازم برقی بیش از هر زمان دیگری است. از روشنایی خانه تا یخچال و کولر، همه و همه به مصرف انرژی برق وابسته اند. در این میان، صرفه جویی در مصرف انرژی، ضرورتی انکارناپذیر است. برچسب انرژی به عنوان ابزاری کارآمد، نقشی کلیدی در انتخابی آگاهانه و گامی موثر در مسیر صرفه جویی ایفا می کند. این برچسب، اطلاعات ارزشمندی در مورد میزان مصرف انرژی هر وسیله ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا:

  • انتخابی هوشمندانه داشته باشید و با خرید لوازم پربازده و کم مصرف، به حفظ محیط زیست و کاهش هزینه های خود کمک کنید.
  • مصرف انرژی خود را به طور قابل توجهی کاهش دهید و به سهم خود در مدیریت منابع ملی و جهانی سهیم باشید.

همراه ما باشید تا در ادامه به بررسی زوایای مختلف برچسب انرژی و نقش آن در خریدی هوشمندانه بپردازیم.

خرید بهترین جاروبرقی رباتیک 2023

برچسب انرژی چیست؟

اگر سری به بازار لوازم خانگی و الکترونیکی بزنید یا سراغ لوازم خانگی خود بروید متوجه یک برچسب رنگی روی آنها خواهید شد، آیا تا به حال به برچسب های رنگی روی لوازم برقی دقت کرده اید؟ این برچسب ها که با نام برچسب انرژی شناخته می شوند، اطلاعات ارزشمندی درباره میزان مصرف انرژی هر وسیله ارائه می دهند.

براساس میزان انرژی مصرفی لوازم الکترونیکی، حروف مختلفی به آنها اختصاص پیدا می کند. این حروف از A تا G متغیر بوده و شامل نواری با رنگهای خاص در طیف سبز تا قرمز است. حرف A بیانگر کمترین میزان مصرف انرژی دستگاه و حرف G بیانگر مصرف بالای انرژی است. درواقع هرچه نشان مصرف انرژی دستگاه به A نزدیکتر باشد، آن وسیله انرژی کمتری را مصرف کرده و بازدهی بالاتری دارد. در ادامه در رابطه با برچسب انرژی چند نمونه از مهمترین وسایل خانگی با شما صحبت خواهیم کرد.

برچسب انرژی چیست؟

برچسب انرژی یخچال

یخچال فریزر یکی از اصلی ترین و مهمترین لوازم خانگی برقی موجود در آشپزخانه است. از آنجایی که یخچال به صورت دائم و 24 ساعته در حال فعالیت است، توجه به میزان مصرف انرژی آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. با توجه به برچسب انرژی یخچال فریزر می توانید علاوه بر میزان مصرف انرژی و رده مصرفی دستگاه، در خصوص مدل دستگاه، کلاس منطقه آب و هوایی، حجم یخچال، حجم مشخص شده برای فریزر و غیره اطلاعات مفیدی به دست آورید.

برچسب انرژی هواپز

برچسب انرژی هواپز شامل اطلاعات اساسی از جمله میزان مصرف انرژی، ظرفیت، میزان مصرف انرژی در حالت فعال و همچنین رده بندی مرتبط با مصرف برق دستگاه می شود. این اطلاعات به کاربران کمک می کند تا محصولاتی که کم مصرف و با بازده بالا هستند را شناسایی کرده و تصمیم به خرید آنها بگیرند. ارزش ذکر دارد که بسیاری از کاربران به عقیده دارند که هواپزها، از نظر مصرف انرژی، گزینه مناسب تری نسبت به مایکروویوها می باشند.

برچسب انرژی سرخ کن

میزان مصرف برق در دستگاه سرخ کن بسته به مدل، سایز و کیفیت آن بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ وات متغیر است. عمدتا سرخ کن های کوچک مصرف انرژی بهینه تری را ارائه می دهند. با توجه به برچسب انرژی این دستگاه در هنگام خرید، می توانید اطلاعات مفیدی را درخصوص مصرف انرژی آن به دست آورید.

برچسب انرژی کولر گازی

از مهمترین و ضروری ترین وسایل منزل می توان به کولرگازی اشاره کرد. در برچسب مربوط به مصرف این دستگاه اطلاعاتی از قبیل شاخص بازده کمترین و بیشترین میزان انرژی، نسبت راندمان انرژی، عملکرد نوع سرمایش و گرمایش، ظرفیت سرمایش، رتبه مصرف انرژی و غیره درج شده است. با توجه به تمامی این اطلاعات می توان دستگاهی با مصرف انرژی بهینه را تهیه کرد.

برچسب انرژی چای ساز

این روزها بسیاری از افراد استفاده از چای ساز را به کتری و قوری ترجیح می دهند. از آنجایی که از این وسیله به طور معمول چندین بار در روز استفاده می شود، توجه به مصرف انرژی آن حائز اهمیت است. برچسب انرژی چای ساز اطلاعاتی از قبیل مصرف انرژی سالیانه، میزان مصرف انرژی در حالت فعال، رده بندی A تا G و غیره را شامل می شود. میزان مصرف برق چای سازها بسته به مدل و ظرفیت دستگاه متفاوت است.

برچسب انرژی پلوپز

میزان مصرف برق پلوپز بسته به مدل و ظرفیت هر دستگاه متفاوت است. این مقدار بر اساس ابعاد و عملکرد دستگاه مشخص می شود. مصرف پلوپزها حدودا بین 500 تا 1000 وات متغیر است. به منظور اطلاع دقیق از مصرف انرژی پلوپزها لازم است برچسب انرژی آن را بررسی کنید.

مزایای استفاده از برچسب انرژی

با خرید دستگاه هایی که از نظر مصرف انرژی بهینه هستند، می توان قدم مهمی در صرفه جویی برق برداشت. اطلاعات موجود در این برچسب کمک زیادی به افراد درهنگام خرید وسایل برقی می کند. در ادامه به مهمترین مزایای استفاده از برچسب انرژی اشاره خواهیم کرد.

  • کمک به انتخاب صحیح و آگاهانه مشتریان هنگام خرید
  • ارائه اطلاعات شفاف و مفید در رابطه با کارایی و بازدهی دستگاه
  • کمک به صرفه جویی در مصرف برق
  • کمک به کاهش آلودگی محیط زیست

طرز استفاده از غذاساز تولیپس

جدول مصرف برق لوازم خانگی

به طور کلی وسایل برقی مختلف دارای میزان توان مصرفی متفاوتی هستند. هر وسیله الکتریکی میزان مشخصی از انرژی را در هر ساعت از منبع دریافت و سپس آن را مصرف می کند. به این واحد اندازه گیری وات بر ساعت گفته می شود و برای برچسب گذاری وسایل برقی مورد استفاده قرار می گیرد. در جدول زیر به توان مصرفی چند نمونه از پر کاربرد ترین وسایل برقی مورد استفاده در منزل اشاره کرده ایم.

وسیله برقی

بیشترین توان مصرفی (وات بر ساعت)

کمترین توان مصرفی (وات بر ساعت)

کولر گازی با وزن یک تن

۱۰۰۰

۸۰۰

تلویزیون ۲۴ اینچ LCD

۶۰

۴۰

تلویزیون ۲۴ اینچ LED

۵۰

۳۰

تلویزیون ۳۲ اینچ LCD

۸۰

۶۰

تلویزیون ۳۲ اینچ LED

۶۰

۳۰

تلویزیون ۴۲ اینچ LCD

۱۳۰

۱۱۰

تلویزیون ۴۲ اینچ LED

۹۰

۷۰

تلویزیون ۵۰ اینچ LCD

۱۷۰

۱۴۰

تلویزیون ۵۰ اینچ LED

۱۱۰

۹۰

توستر نان دو تکه ای

۱۰۰۰

۷۰۰

توستر نان چهار تکه ای

۲۵۰۰

۱۲۰۰

پنکه سقفی

۸۰

۶۰

قهوه ساز

۱۴۰۰

۸۰۰

مانیتور کامپیوتر

۳۰

۲۵

اتوی مو

۳۵

۲۵

ماشین ظرفشویی

۱۵۰۰‍

۱۲۰۰

دی وی دی پلیر

۶۰

۲۶

ریش تراش

۲۰

۱۵

اسپرسوساز

۱۵۰۰

۱۳۰۰

تردمیل

۹۰۰

۲۸۰

جارو برقی

۹۰۰

۴۵۰

ماشین لباسشویی

۵۰۰

۵۰۰

موکاپات برقی

۱۱۰۰

۸۰۰

فریزر

۵۰

۳۰

یخچال-فریزر

۴۰۰

۱۵۰

کنسول بازی

۱۷۰

۱۲۰

کامپیوتر مخصوص بازی

۶۰۰

۳۰۰

درب بازکن برقی

۴۰۰

۳۰۰

تلفن منزل

۵

۳

سیستم صوتی خانگی ۹۵

۹۵

برچسب انرژی A+++ چیست؟

همانطور که گفته شد، رتبه بندی میزان مصرف انرژی در دستگاه های برقی به وسیله حروف مختلف نشان داده می شود. بهترین سطح مصرف انرژی برای یک دستگاه سطح A است. در برخی از رتبه بندی ها کنار حرف A بین یک تا سه علامت «به علاوه» مشاهده می کنیم. هر کدام از این علامت ها نشان دهنده مصرف انرژی کمتر در مقابل کارایی بیشتر است. برای مثال دستگاهی با برچسب A++ نسبت به دستگاهی با نشان A+ مصرف انرژی بهینه تری را ارائه می کند.

بیشترین مقدار بازدهی و مصرف انرژی کم با علامت A+++ نشان داده می شود. درحقیقت، میان رتبه بندی های مختلف،A+++ به عنوان بهترین سطح شناخته می شود. دستگاه هایی که از نظر مصرف انرژی در این سطح قرار دارند، درکنار مصرف انرژی کم، بسیار مقرون به صرفه هستند.

برچسب انرژی A+++ چیست؟

تفاوت مصرف انرژی A و A+

در حالت کلی بهترین حالت مصرف انرژی یک دستگاه با نشان A مشخص می شود. تعداد علامت به علاوه یا پلاس به معنی مصرف بهینه تر انرژی توسط دستگاه است. این علامت به عنوان زیر مجموعه نشان A به حساب می آید. تفاوت سطح A و A+ در این است که A+ مصرف انرژی کمتری نسبت به A دارد.

خرید هوشمندانه را تجربه کنید!

با وجود اهمیت توجه به برچسب انرژی وسایل برقی در هنگام خرید، متاسفانه بسیاری از هموطنان نسبت به این مسئله بی توجه هستند. عدم توجه به این پارامتر می تواند میزان مصرف برق شما را تا اندازه زیادی افزایش دهد. حال آنکه با درنظر گرفتن این مسئله می توان خریدی هوشمندانه را تجربه کرد. چنانچه به دنبال خرید وسایل برقی و خانگی به صورت آنلاین هستید، می توانید با درنظر گرفتن میزان انرژی مصرفی دستگاه موردنظر خود، نسبت به خرید آن از سایت فرفره اقدام کنید.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا