آموزش و ترفند فرفره

الگوریتم اینستاگرام چیست؟ | آموزش صفر تا صد الگوریتم اینستاگرام

این روزها اینستاگرام به یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی دنیا تبدیل شده است. شاید کمتر کسی هنوز حساب کاربری در این شبکه اجتماعی نداشته باشد. این برنامه با توجه به پتانسیل بالای خود، بهترین بستر برای کسب و کارهای آنلاین به حساب می آید. لزوم یادگیری الگوریتم اینستاگرام برای تمامی کاربران به خصوص افرادی که دارای کسب و کار در این شبکه اجتماعی هستند، الزامی است.

با اطلاع از این موارد افراد می توانند به شکل هوشمندانه تری فعالیت کرده و ظرف مدت زمان کوتاهی به موفقیت برسند. در این مقاله قصد داریم درباره صفر تا صد دستورالعمل های این شبکه اجتماعی محبوب با شما صحبت کنیم.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم ها مجموعه ای از دستورالعمل ها هستند که به منظور حل یک مسئله مورد استفاده قرار می گیرند. شبکه اجتماعی اینستاگرام به منظور تعامل بهتر با کاربران از مجموعه دستورالعمل هایی پیروی می کند که به اصطلاح به آنها الگوریتم گفته می شود. این دستورالعمل ها به صورت مداوم درحال تغییر و به روزرسانی هستند. آشنایی و رعایت آنها سبب می شود کاربران در این شبکه اجتماعی فعالیت حرفه ای تری داشته باشند و بیشتر دیده شوند.

این برنامه با استفاده از سیگنال های مختلفی همچون تعامل کاربران، سلیقه و محتوایی که منتشر می کنند، محتوای شخصی سازی شده ای را برای آنها نمایش دهد.

چرا آشنایی با الگوریتم اینستاگرام مهم است؟

به طور کلی هدف کاربران فعال در شبکه اینستاگرام، افزایش تعامل با مخاطبان و در نتیجه دیده شدن است. آشنایی با الگوریتم های جدید برای کاربران فعال این پلتفرم و کسب و کارهای این شبکه اجتماعی بسیار مهم است. اطلاع کاربران از دستورالعمل های جدید این شبکه اجتماعی سبب می شود تا افراد بتوانند بهترین روش برای جذب تعاملات و رشد حساب خود را پیدا کنند.

از جمله مهمترین دلایل اهمیت آشنایی کاربران با دستورالعمل های این برنامه می توان به افزایش تعامل، رسیدن به مخاطبان جدید، صرفه جویی در زمان و هزینه، افزایش فروش و غیره اشاره کرد. در نهایت آگاهی در زمینه قوانین جدید به شما کمک می کند تا از این برنامه به طور موثرتری استفاده کرده و به اهدافتان دست پیدا کنید.

چگونه اکانت اینستاگرام هک شده را برگردانم؟

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

الگوریتم اینستاگرام به عنوان نوعی سیستم محاسباتی براساس فاکتورهای مختلف، ترتیب نمایش محتوای اشتراک گذاری شده را مشخص می کند. این برنامه براساس مواردی همچون زمان انتشار، هشتگ گذاری، تعداد لایک، نظرات، کیفیت محتوا، تعامل با کاربران و غیره ارزش محتوا را تشخیص می دهد. در ادامه این مطلب درخصوص الگوریتم های این برنامه توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم داد.

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

الگوریتم صفحه ی اکسپلور اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام پست هایی را که بیشتر می پسندید را در صفحه اکسپلور (Explore) برای شما نمایش می دهد. این عملکرد براساس تعامل کاربر با محتوا (لایک، اشتراک گذاری، ذخیره سازی) انجام می شود. به زبان ساده، اینستاگرام براساس نحوه تعامل مخاطبان، محتوای ویژه ای را برای آنها نمایش می دهد.

بر اساس موارد فوق چنانچه یک کاربر به عنوان مثال به محتوای ورزشی علاقه مند باشد، طبیعتا محتواهای ورزشی را نسبت به سایر موارد بیشتر تماشا کرده و با آنها تعامل پیدا می کند. اینستا نیز براساس همین عملکرد تلاش می کند تا محتوای موردعلاقه کاربر (محتوای ورزشی) را به میزان بالاتری نمایش دهد. بر این اساس می توان گفت که صفحه اکسپلور هر فردی با فرد دیگر متفاوت است.

اکسپلور اینستا از سیستم پیشنهاد دهی برای کاربران استفاده می کند. در این سیستم پست ها بر اساس فعالیت هر کاربر در برنامه انتخاب شده و بر اساس فاکتورهای مختلفی رتبه بندی می شوند. درک نحوه عملکرد دستورالعمل این شبکه اجتماعی در صفحه اکسپلور به شما در ایجاد محتوای جذاب و بهبود تجربه کاربری در فضای آن کمک بسیاری می کند.

الگوریتم فید و استوری اینستاگرام

اولین صفحه ای که کاربران در بدو ورود به برنامه با آن مواجه می شوند، قسمت فید (Feed) و استوری (Story) است. ممکن است یک کاربر به طور متوسط حدود 500 صفحه را دنبال کند. به نظر شما در این شرایط ترتیب نمایش پست ها و استوری ها به چه شکل خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم که اینستاگرام از الگوریتم و سیگنال ویژه ای برای ترتیب نمایش فید و استوری ها استفاده می کند.

 • بررسی تاریخچه مشاهده استوری های یک کاربر
 • میزان واکنش به داستان ها (موارد مختلفی در افزایش تعامل کاربران با داستان شما تاثیرگذار هستند. از جمله این موارد می توان به ابعاد استوری اینستاگرام، طراحی خلاقانه، استفاده از گزینه های تعاملی، توجه به نیاز مخاطب هدف و غیره اشاره کرد.)
 • امکان وجود رابطه دوستانه و خویشاوندی با دنبال شوندگان از طریق بررسی اطلاعات حساب

برای نمایش ترتیب پست ها در قسمت فید نیز از سیگنال های ویژه ای استفاده می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. میزان فعالیت و تعامل کاربر با پست های یک حساب خاص
 2. میزان محبوبیت یک پست بین سایر کاربران
 3. موضوعاتی که به نظر می رسد مورد پسند کاربران باشد.

یکی از مدیران این پلتفرم درخصوص الگوریتم قسمت فید، این متن را منتشر کرده است: «در فید، پنج عامل تعاملی مورد توجه ما قرار می گیرد: توقف روی یک پست، کامنت گذاری، لایک، اشتراک گذاری، ضربه روی نمایه»

آموزش روش های مختلف دی اکتیو موقت و دائمی اینستاگرام

الگوریتم ریلز اینستاگرام

الگوریتم ریلز، شامل مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل هایی است که از طریق آن ریلزها (Reels) به کاربران نمایش داده می شود. مهمترین عوامل تاثیرگذار بر ترتیب نمایش این سبک از ویدئوها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

الگوریتم ریلز اینستاگرام

 • مدت زمان اشتراک گذاری

دستورالعمل برنامه براساس زمان اشتراک گذاری ریلز، ترتیب نمایش آن را مشخص می کند. بر این اساس، احتمال نمایش ریلز های جدیدتر به کاربران بیشتر است.

 • علاقه کاربران

الگوریتم ریلز با اطلاع از سلیقه کاربران ویدئوهای سازگار با علاقه آنها را نمایش می دهد.

 • تناسب با ترندها

امکان بازدید ریلزهایی که به شکل خلاقانه و متناسب با ترندهای زمان منتشر شده باشند، بیشتر است.

 • انتشار به موقع

انتشار ریلزها در زمان درست و با هشتگ گذاری اصولی تاثیر زیادی در موفقیت آنها دارد.

 • امتیاز و شفافیت

ویدئوهایی که لایک و بازدید بیشتری را از مخاطبان دریافت کرده اند، از نظر اینستاگرام از اعتبار و امتیاز بالاتری برخوردار هستند. بر این اساس امکان نمایش این ریلزها به سایر مخاطبان بیشتر است.

نحوه فعال کردن تلگرام پرمیوم

تغییرات الگوریتم اینستاگرام در سال 2024

همانطور که گفته شد، الگوریتم اینستاگرام دائماً در حال تغییر و به روزرسانی است تا به این منظور تجربه کاربری افراد را بهبود دهد. پیشرفت های اخیر در زمینه هوش مصنوعی و زبان طبیعی دستورالعمل های این برنامه را نیز دستخوش تغییراتی قرار داده است. تمرکز بر ارائه محتوای امن و سالم یکی از اهداف این برنامه در سال 2024 به حساب می آید.

پلتفرم این شبکه اجتماعی در تلاش است تا در سال جدید محتوایی مناسب و مرتبط با هر کاربر را ارائه کند. در سال 2024، تمرکز اصلی الگوریتم بر روی موارد زیر قرار داده شده است.

تغییرات الگوریتم اینستاگرام در سال 2024

محتوای مرتبط

این شبکه اجتماعی در تلاش است تا مرتبط ترین محتوا را به کاربران خود نمایش دهد. این مسئله در بهبود تجربه کاربران با این برنامه تاثیر زیادی دارد.

میزان تعامل

به طور کلی محتواهایی که تعامل بیشتری (لایک، کامنت، اشتراک گذاری) برقرار می کنند، در قسمت های فید و اکسپلور بیشتر نمایش داده می شوند.

امنیت محتوا برای سنین حساس

از سال 2024، اینستاگرام به طور خودکار نوجوانان را در محدودترین تنظیمات کنترل محتوا قرار می دهد. این بدان معناست که بسیاری از محتواهای نامناسب برای نوجوانان در دسته محتواهای حساس قرار می گیرد. این مسئله به ترویج یک محیط آنلاین امن تر برای کاربران جوان کمک زیادی می کند. محتوای محدود شامل موارد زیر خواهند بود:

 • محتوای خشونت آمیز
 • مطالب مربوط به خودآزاری یا خودکشی
 • مطالبی در مورد اختلالات خوردن
 • برهنگی یا محتوای غیراخلاقی جنسی
 • محتوایی که شامل کالاهای محدود شده باشد.

تمرکز بر انواع محتوا

در سال گذشته اینستاگرام تمرکز زیادی بر محتواهای ویدئویی به ویژه ریلزها (Reels) داشت. این برنامه در تلاش است تا در سال 2024 وزن دهی بیشتری به انواع دیگر محتوا داشته باشد.

 امنیت و اصالت

این شبکه اجتماعی محبوب به دنبال ارائه محتوای سالم و اصیل به کاربران است. به همین منظور در سال 2024 به شکل جدی تری با محتواهای جعلی، مضر و فریبنده برخورد می کند.

بازگردانی پیج دیسیبل شده

نکات استفاده از الگوریتم اینستاگرام در سال 2024

این روزها فرآیند تغییر در الگوریتم شبکه های اجتماعی بسیار سریع است. همگام بودن با این تغییرات به کاربران کمک می کند تا به شکل بهتری در این فضا تعامل داشته باشند و دیده شوند. در ادامه به مهمترین نکات استفاده از اینستاگرام در سال 2024 اشاره خواهیم کرد.

نکات استفاده از الگوریتم اینستاگرام در سال 2024

 • تصاویر و ویدئوهای خود را با کیفیت بالا منتشر کنید.
 • با دنبال کننده های خود به شکل فعال تعامل داشته باشید.
 • بهتر است محتوای پست های شما در ساعت های خاصی از شبانه روز منتشر شوند.
 • به نظرات دنبال کننده ها تا حد امکان پاسخ دهید.
 • از هشتگ های محبوب و مرتبط با محتوای خود استفاده کنید. (به هیچ عنوان از هشتگ های ممنوعه استفاده نکنید.)
 • در قسمت پروفایل و بیوگرافی پیج، از مطالب خلاصه و جذاب استفاده کنید.
 • تعامل با مخاطب در قسمت استوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • اضافه کردن وب سایت در قسمت پروفایل، نقش زیادی در حرفه ای بودن شما خواهد داشت.
 • به حقوق مالکیت معنوی دیگران احترام بگذارید.

دلیل خروج از الگوریتم اینستاگرام

خروج از الگوریتم اینستاگرام به این معنای عملکرد ضعیف پیج و در نتیجه کنار گذاشتن آن توسط برنامه است. این مسئله می تواند علت های مختلفی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله رفع ریپورت اینستاگرام را مطالعه کنید. در ادامه به مهمترین دلایل خروج از الگوریتم این برنامه اشاره خواهیم کرد.

دنبال کننده های فیک

وجود دنبال کننده های فیک (Fake) می تواند حتی موفق ترین پیج ها را به مرور زمان نابود کند. این فالوورها هیچگونه تعاملی با پیج نخواهند داشت و به عنوان عاملی برای خروج از الگوریتم برنامه درنظر گرفته می شوند. به منظور بهبود عملکرد صفحه خود بهتر است در اسرع وقت نسبت به حذف دنبال کننده های فیک اقدام کنید.

انجام کارهای اسپم

منظور از کارهای اسپم، کلیه مواردی است که توسط پلتفرم برنامه به عنوان کاری بی هدف و غیر طبیعی تلقی شود. به عنوان مثال گذاشتن کامنت های زیاد زیر یک پست یا استفاده بیش از حد از ایموجی در قسمت نظرات و موارد دیگر ازجمله کارهای اسپم درنظر گرفته می شود. انجام این گونه کارها ممکن است پیج شما را برای مدت کوتاهی ارتقا دهد اما به مرور زمان می تواند سبب خروج شما از الگوریتم شود.

کاهش بازدید استوری

کاهش تعامل در استوری می تواند به مرور زمان تاثیرات منفی بر صفحه شما داشته باشد. در حقیقت کاهش تعامل برای اینستاگرام به منظور تاثیر کمتر بر مخاطبان تلقی می شود. این مسئله ممکن است به مرور زمان سبب خروج شما از الگوریتم شود.

نصب واتساپ نسخه قدیمی

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با استفاده درست از شبکه اجتماعی اینستاگرام صحبت کردیم. استفاده درست از الگوریتم های این شبکه به خودی یکی از ترفندهای اینستاگرام (فبلاگ) است و نقش بسیار حیاتی در موفقیت صفحه شما خواهد داشت. مدل ارزیابی محتوا در این شبکه، مدام در حال تغییر است، براین اساس برای موفقیت در این شبکه اجتماعی باید اطلاعات خود را به روز نگه دارید.

چنانچه قصد فعالیت حرفه ای در فضای این شبکه اجتماعی را دارید، پیشنهاد می کنیم تجهیزات لازم برای تولید محتوای تصویری با کیفیت و اصولی را در اسرع وقت تهیه کنید. شما می توانید تمامی تجهیزات لازم را با کیفیت بالا و با درنظر گرفتن بودجه مورد نظر خود از سایت فرفره تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بخش پشتیبانی فروشگاه در ارتباط باشید.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا