نقد و بررسی

گوشی ایفون ریپک چیست؟

تشخیص آیفون ریپک و پک اصلی

زمانی که یک برند جهانی می شود و همه دوست دارند محصولات این برند را داشته باشند، پای افراد سودجو نیز به این ماجرا باز می شود. همه ما می دانیم که بسیاری از محصولات اورجینال از برندهای معروف، نمونه های غیراصل یا به عبارتی فیک دارند که با قیمتی ارزان تر و یا حتی هم قیمت به بازار ارائه می شوند اما برخی از محصولات با عنوان کالای اصل به مردم فروخته می شوند و عملا نوعی کلاهبرداری انجام می شود. برند اپل و یکی از محبوب ترین محصولات آن یعنی آیفون از این قاعده مستثنی نیست. برخی از گوشی های اپل در بازار ایران با عنوان آیفون ریپک عرضه می شوند که با نمونه اصلی آن تفاوت دارند.

اگر تفاوت بین آیفون ریپک و آیفون اورجینال را تشخیص ندهید، قطعا در خرید خود با مشکلاتی مواجه خواهید شد. به طور کلی گوشی های اپل که جعبه ندارند و یا جعبه آن ها باز یا تعویض شده است، آیفون ریپک می گویند. در این مطلب به سراغ معرفی گوشی های ریپک برند اپل می رویم و نمونه های مختلف آن را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

آیفون ریپک چیست؟

واژه ریپک (Repack) به معنای بسته بندی مجدد پک محصول است. برای تعریف دقیق آیفون ریپک باید نمونه های مختلف آن را بررسی کنیم. زیرا آیفون های ریپک به سه نوع مختلف تقسیم می شوند.

انوع گوشی های آیفون ریپک

این گوشی ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • دسته اول: زمانی که شما یک آیفون اورجینال را خریداری می کنید، همراه با آن یک شارژر اصلی یا کابل اصلی لایتنینگ و یک هدفون یا ایرپاد ارائه می شود. اما آیفون ریپک داستان جالبی دارد. برخلاف ایران، جعبه محصولات حتی آیفون اهمیت زیادی ندارد و بسیاری از آیفون ها به دلیل حمل و نقل آسان تر و کاهش هزینه ها بدون جعبه و با عنوان آیفون ریپک ارائه می شوند. بنابراین از لحاظ کیفیت و قطعات هیچ تفاوتی با آیفون اصلی درون جعبه ندارند.
  • دسته دوم: دسته دوم گوشی آیفون repack شامل گوشی هایی می شود که برخی از قطعات جانبی آن تعویض شده و دیگر اورجینال یا اصل نیستند. این گوشی ها با عنوان iPhone ریپک و با قیمت کمتر به بازار عرضه می شوند. مشکل از آنجایی شروع می شود که برخی افراد در ایران این گوشی ها را درون جعبه های اپل قرار می دهند و آن ها را به عنوان یک محصول اصلی می فروشند. در ادامه خواهیم گفت که چگونه محصول ریپک و دست دوم را از آیفون اورجینال تشخیص دهید.
  • دسته سوم: این مدل از آیفون های ریپک دارای قطعات تعویض شده بیشتری هستند و به همین دلیل قیمت و ارزش آن ها بسیار کمتر است. برخی از این نمونه ها به صورت کالای مرجوعی به نمایندگی اپل برگشته و مجدد توسط سازندگان آن تعمیر شده و با قیمتی کمتر ارائه شده است. با این حال باید توجه داشته باشید که این آیفون ها را با آیفون اصل اشتباه نگیرید.
مشخصات آیفون ریپک
محتویات گوشی آیفون اورجینال

اپل چگونه آیفون را ریپک می کند؟

شرکت اپل ابتدا قطعات آسیب دیده را با قطعات اصلی اپل تویض کرده و به نوعی گوشی را نوسازی می کند. سپس باتری و روکش بیرونی آن را با یک باتری جدید تعویض می کند. پس از تعویض قطعات آن ها را تست می کنند تا از عملکرد درست آن مطلع شوند. سپس سیستم عامل آن را فرمت کرده و سیستم عامل جدید نصب می کنند. پس از این مرحله آن را کاملا تمیز کرده و درون یک جعبه سفید و ساده قرار می دهند. این جعبه با جعبه اورجینال اپل متفاوت است.

آیفون ریپک بخریم یا نه؟

اگر می خواهید آیفون ریپک خریداری کنید، باید ریسک های آن را نیز در نظر بگیرید. زیرا تشخیص اینکه آیا قطعات داخلی آیفون به چه شکل تعویض شده و آیا اصلا تعویض شده یا خیر کمی دشوار است. مگر اینکه بتوانید از طریق خود شرکت اپل گوشی های ریپک شده را خریداری کنید اما در ایران به دلیل محبوبیت بالای این گوشی و عدم وجود نمایندگی اصلی اپل، راه برای سودجویان بسیار هموار است. علاوه بر این، آیفون ریپک ممکن است طول عمر کمتری نسبت به پک اصلی داشته باشد. با این حال برخی از فروشگاه ها ریپک بودن آیفون را به خریدار اعلام می کنند و قیمت کمتری نسبت به قیمت اصلی دریافت می کنند.

تفاوت گوشی ریپک با اصلی

آیفون های اصلی موجود در ایران به همراه جعبه ارائه می شوند؛ بنابراین اولین راه برای تشخیص گوشی اصل، جعبه آن است. با این حال بعد از بررسی این مرحله باید از اصل بودن جعبه نیز مطمئن شوید. مشخصات درج شده بر روی جعبه یا گوشی مانند برچسب و شماره سریال را در سایت اصلی اپل بررسی کنید. در صورت هرگونه مغایرت، با یک محصول ریپک یا غیر اصل مواجه هستید. همان طور که گفتیم، بسیاری از افراد سودجو گوشی های ریپک شده را درون جعبه قرار می دهند و به عنوان محصول اورجینال می فروشند.

اگر گوشی اصل نباشد، فونت روی جعبه کم رنگ تر بوده و با جعبه اصلی تفاوت دارد. برخی فروشندگان نیز به خریدار اعلام می کنند که این آیفون ریپک بوده و اورجینال نیست.

علاوه بر بررسی سریال و بارکد، بدنه گوشی را با دقت چک کنید تا دچار خط و خش یا آسیبی نشده باشد. این را هم در نظر داشته باشید که اخیرا شرکت اپل قطعات خود را به شکلی تولید می کند که تعویض آن با قطعات دیگر بسیار مشکل است.

آیفون رفرش چیست؟

کاربران آیفون برخی از گوشی های خود را به دلیل خرابی برخی قطعات یا مشکلات دیگر به شرکت اپل برمی گردانند. به این آیفون های برگشت داده شده یا مرجوعی، رفرش گفته می شود. شرکت اپل در ابتدا به جای آیفون عودتی، یک گوشی آکبند به مشتریان خود تحویل می دهند. این گوشی های معیوب و آسیب دیده پس از تعمیر مجدد توسط خود شرکت اپل، مجدد به بازار وارد می شوند اما قیمت  آن ها بسیار کمتر می باشد؛ با اینکه شاید از نظر کارایی، عملکرد یکسانی داشته باشند.

حل مشکل لوکیشن اسنپ در آیفون

اگر برای گرفتن یک تاکسی اینترنتی در اسنپ مشکل دارید، این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید مشکل لوکیشن آیفون خود را برطرف کنید.

تشخیص آیفون ریپک یا رفرش

برای تشخیص ریپک یا رفرش بودن آیفون می توانید این دو مرحله را انجام دهید:

  • تشخیص رفرش بودن آیفون:

همان طور که گفتیم، آیفون های رفرش توسط خود اپل یا حتی سایر شرکت ها نوسازی و تعمیر می شوند و کیفیت گوشی اصلی را ندارند. به همین دلیل بر روی این گوشی ها عبارت RFB (Refresh Forever boys) درج شده است. برخی فروشندگان این نوشته را پاک می کنند اما جای آن باقی می ماند، پس به این نکته توجه داشته باشد. از طریق شماره سریال گوشی نیز می توانید رفرش بودن آن را تشخیص دهید. ابتدا وارد تنظیمات گوشی یا Setting شوید و سپس گزینه general را انتخاب کنید. سپس از قسمت About مدل دستگاه را بررسی کنید. اگر نام مدل با m شروع شود، اصلی و اگر با f شروع شود یعنی رفرش است.

  • تشخیص ریپک بودن آیفون:

ایفون ریپک گاهی اوقات دارای لوازم جانبی های متفاوتی است. نمونه های اصل آن در سایت اصلی اپل موجود بوده و شما می توانید آن ها را به راحتی مقایسه کنید. علاوه بر این، جعبه های گوشی های ریپک رنگ و رو رفته تر هستند و برخی از آن ها به راحتی تشخیص داده می شوند. البته برخی از گوشی های ریپک فاقد جعبه هستند و توسط خود فروشنده به عنوان گوشی ریپک اعلام می شوند.

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم که گوشی آیفون ریپک در بسیاری از کشورها به فروش می رسد؛ با این حال خریداران را با ریسک های قابل توجهی مواجه می کنند. اگر قصد خرید آیفون اوریجینال را دارید، حتما توصیه هایی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم را جدی بگیرید. با بررسی مشخصات درج شده بر روی آیفون و جعبه آن و تطابق آن با اطلاعات موجود در سایت، می توان نمونه رفرش شده یا ریپک را از آیفون اصلی تشخیص داد.

عارفه نجیبا

یه فارغ التحصیل نفت امیرکبیر که به دیجیتال مارکتینگ علاقه مند شده :)

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا