راهنمای خرید

راهنمای خرید کیبورد گیمینگ و مخصوص بازی

با رشد دنیای گیمینگ، تقاضا برای تجهیزات حرفه ای این بازار نیز افزایش یافته است. انتخاب بهترین کیبوردهای گیمینگ در تحقق رویای کاربران مشتاق بازی نقش بسیار مهمی دارد. از آنجا که کاربر به طور پیوسته در تعامل با صفحه کلید است، یک انتخاب مناسب می تواند آسایش او را به همراه داشته باشد.

در بازار تجهیزات بازی محصولات متنوعی وجود دارد که می توانند انتخاب را کمی دشوار کنند. ما اینجا هستیم تا اطلاعات دقیقی از این محصول مهم در صنعت گیمینگ را ارائه دهیم. در ادامه پارامترهایی را بررسی می کنیم که هنگام خرید باید به آنها دقت کنید. در پایان نیز به معرفی چند صفحه کلید حرفه ای می پردازیم.

کیبورد گیمینگ چیست؟

کیبورد گیمینگ طوری طراحی شده است که پاسخگوی نیاز یک گیمر باشد. برخی از آنها کلیدهای ماکرو (MACRO) دارند. گیمر به راحتی می تواند دستورات پیچیده را به این کلیدها اختصاص دهد. در این صورت صرفا با زدن یک کلید، یک عمل پیچیده در گیم صورت می گیرد. این قابلیت حتی برای کسانی که با نرم افزار Word و Excel کار می کنند نیز بسیار مفید است.

این محصولات که عمدتا سوئیچ آنها مکانیکی است، با فشار کم انگشت، عملکرد سریعی دارند. تایپیست ها نیز به همین دلیل از بهترین کیبوردهای گیمینگ استقبال زیادی می کنند. با خواندن راهنمای خرید کیبورد مخصوص تایپ نیز می توانید در این زمینه انتخاب درستی داشته باشید.

راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ ارزان

انواع کیبورد گیمینگ

انواع کیبوردهای گیمینگ با توجه به عملکرد سوئیچ آنها به سه دسته تقسیم می شوند. سوئیچ قطعه ای است که در زیر کلیدها قرار دارد و به بورد متصل است. سوئیچ تکتایل (Tactile) با یک برآمدگی طراحی شده است که هنگام فشردن کلید زیر انگشت احساس می شود. با لمس این برآمدگی کاربر می تواند از فشرده شدن کلید مطلع شود. لمس این برآمدگی می تواند تایپیست ها و کدنویس ها را از فشرده شدن کلید مورد نظر مطمئن کند.

سوئیچ کلیکی(Clicky) نوع دیگری از سوئیچ استفاده شده در کلیدها است. این سوئیچ مانند نمونه تکتایل برآمدگی دارد که با لمس آن، یک صدای کلیک نیز به وجود می آید. نوع دیگر، سوئیچ خطی است که نه برآمدگی دارد نه صدایی تولید می کند. در تعامل با سوئیچ خطی کاربر شاهد عملکرد نرم و آرام تری نسبت به دو سوئیچ دیگر خواهد بود. هنگام خرید بهترین کیبوردهای گیمینگ دقت کنید که سوئیچ های کلیکی، صدای بلندتری تولید می کنند.

تفاوت کیبوردهای گیمینگ و معمولی

کلیدهای کیبورد گیمینگ عمدتا مکانیکی هستند. یعنی سوئیچ های آنها روی یک فنر قرار دارند که بسیار به فشار حساس هستند و عملکرد سریع تری نسبت به نسخه های معمولی دارند. کلیدهای صفحه کلید معمولی، ممبران هستند و با فشار بیشتر، عملکرد خود را نشان می دهند. کلیدهای ممبران اجزای مستقل از هم نیستند. صفحه کلید ممبران از یک صفحه پلاستیکی تشکیل شده که الگوی علائم روی آن چاپ شده است و در زیر آن جوهر رسانا قرار دارد.

بهترین کیبوردهای گیمینگ که بیشتر آنها مکانیکی هستند، به دلیل استفاده از فنر در سوئیچ ها، صدای بیشتری تولید می کنند. در بیشتر این محصولات امکان تعویض کلاهک کلید وجود دارد. همین موضوع، نظافت و تعویض کلاهک کلید ها را نیز آسان نموده است.

راهنمای خرید بهترین هندزفری گیمینگ

ضرورت استفاده از کیبورد گیمینگ برای ارتقای سطح بازی

از دیگر مولفه های بهترین کیبوردهای گیمینگ می توان به سرعت زیاد آنها اشاره کرد. برای انجام دستورات در حین بازی تعامل کاربر باید بسیار سریع باشد؛ از این رو سرعت عملکرد این محصولات بالا است. هنگام فشردن کلید، باید یک فاصله طی شود تا کلید به مدار الکتریکی برسد و دستور صادر شود. هر چقدر این فاصله کمتر باشد، سرعت عمل بیشتر خواهد بود. این فاصله به طور معمول در صفحه کلیدهای مخصوص بازی زیر یک میلی متر است.

نکات مهم برای خرید بهترین کیبورد گیمینگ

انتخاب در بین بهترین کیبوردهای گیمینگ می تواند چالش برانگیز باشد. گاهی اوقات تنوع محصولات موجود در بازار قدرت تصمیم گیری کاربر را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه سعی شده است پارامترهایی که هنگام خرید کیبورد باید به آن دقت کنید را بررسی کنیم. توجه داشته باشید که مدل های معمولی توان عملکرد در زیر انگشتان یک گیمر حرفه ای را ندارند و نیاز او را برآورده نمی کنند. از این رو باید توجه خود را به پارامترهای یک محصول حرفه ای معطوف کنیم.

اندازه کیبورد

این محصولات به طور معمول در اندازه کامل (Full-size) روانه بازار می شوند. اگر می خواهید شماره های سمت راست صفحه کلید را داشته باشید، اندازه کامل برای شما مناسب است. اگر به محصولی نیاز دارید تا مناسب میز کوچک شما باشد، می توانید مدل های کوچکتر را انتخاب کنید. مدل های کوچک بدون پد شماره، کاربر را قادر می کنند تا ماوس را در کنار صفحه کلید نگه دارد.

کیفیت ساخت

با توجه به نوع استفاده گیمر و فشاردادن مداوم کلیدها، کیفیت ساخت در انتخاب کاربر تاثیر زیادی دارد. بنابراین باید به جنس قسمت های مختلف این کالا توجه کرد. در حال حاضر کلاهک کلیدها از جنس پلاستیک PBT و پلاستیک ABS ساخته می شوند. کلیدهایی که از پلاستیک PBT ساخته می شوند نسبت به پلاستیک ABS، محکم تر و مقاوم تر هستند. این کلیدها قابلیت تحمل گرما تا دمای 150 درجه سانتی گراد را دارند.

در بازار برخی از صفحه کلیدهای مخصوص بازی هستند که کلیدهای آنها از پلاستیک ABS ساخته شده است. ظرافت پلاستیک ABS باعث می شود نور پس زمینه کلید، بسیار درخشان تر باشد و جذابیت بیشتری داشته باشد.

راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ ایسوس

مولفه N-Key Rollover

فرض کنید محصول به مولفه N-Key Rollover مجهز است. به جای حرف انگلیسی N، تعداد کلیدهایی را که می توان به طور همزمان فشار داد نوشته می شود. در این صورت وقتی کاربر در یک برنامه مانند ورد چند کلید را همزمان فشار دهد، همه کاراکترهای فشرده شده، تایپ می شوند. این قابلیت در نسخه معمولی وجود ندارد و با فشردن چند کلید فقط یک کاراکتر تایپ می شود. با این قابلیت مطمئن باشید دستوارت شما بدون نقص اجرا خواهد شد.

نور پس زمینه

نور پس زمینه پارامتری است که به جذابیت ظاهری می افزاید. این قابلیت همچنین تعامل کاربر در محیط تاریک را نیز آسان می کند. بهترین کیبوردهای گیمینگ به نور پس زمینه در یکی از دو نوع تک رنگ و RGB مجهز هستند. نور تک رنگ، صفحه کلید را فقط با یک رنگ روشن می کند در حالی که نور RGB با ترکیبی از رنگ های متفاوت، به جذابیت بصری می افزاید.

نوع اتصال

از نقطه نظر اتصال، این محصولات به دو نوع بی سیم و با سیم تقسیم می شوند. کیبورد بی سیم از فرکانس های رادیویی مانند بلوتوث استفاده می کند. نسخه های با سیم، به کمک کابل به دستگاه متصل می شوند. مدل بی سیم آزادی عمل بیشتری به کاربر می دهد و همچنین به شارژ کردن نیاز دارد. ممکن است کاربر در برخی موارد لگ بسیار کوتاهی در نسخه های بی سیم را شاهد باشد که در مدل با سیم این موضوع دیده نمی شود.

قابلیت Anti-Ghosting

گاهی اوقات ممکن است، کاربر چند کلید را همزمان فشار دهد اما نتیجه مد نظر را مشاهده نکند. طوری که گویی یکی از کلیدها، اصلا فشار داده نشده است. در این حالت گوستینگ رخ داده است. قابلیت آنتی گوستینگ که در مدل های مدرن دیده می شود، این مشکل را حل کرده است. با این قابلیت همه دستورات کاربر، مخصوصا آنهایی که نیاز به فشاردادن همزمان چند کلید دارند، به درستی اجرا می شوند.

راهنمای خرید بهترین اسپیکر گیمینگ

قیمت

قیمت بهترین نسخه های مخصوص بازی با توجه به پارامترهایی که بیان شد، متفاوت است. هر چقدر محصول مورد نظر امکانات بیشتری داشته باشد، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. با توجه به بودجه و پارامترهای نوشته شده، مشخص کنید که کدام گزینه برای شما مناسب است.

بهترین مدل های کیبورد مخصوص بازی و گیمینگ

بازار پرطرفدار دنیای گیم رقابت شدیدی را در میان تولیدکنندگان تجهیزات مخصوص بازی به راه انداخته است. انتخاب در این بازار متنوع، کاری دشوار است. در ادامه به معرفی چند مدل پرطرفدار می پردازیم. همچنین به راحتی می توانید صفحه کلید مورد نظر خود را از فروشگاه ما انتخاب و خرید نمایید.

مدل گیمینگ میشن K9320

میشن K9320 که طراحی منحصر به فردی دارد در حالی روانه بازار شده که مجهز به نور RGB است. قابلیت آنتی گوستینگ، این مدل را به گزینه مناسب برای خریداران تیزبین تبدیل کرده است. ضد آب بودن را می توان از دیگر نقاط قوت این محصول دانست. نوع اتصال این کالا با سیم بوده و طول سیم آن 5/1 متر است. قیمت این کیبورد با سیم در زمان نگارش مقاله در حدود 500 هزار تومان است.

مدل گیمینگ میشن K9320

مدل گیمینگ ردراگون DARK AVENGER K568RGB-2

مدل گیمینگ ردراگون DARK AVENGER K568RGB-2 با نور رنگی RGB می تواند 9 حالت نورپردازی جذاب را به کاربر ارائه دهد. طول عمر سوئیچ های این محصول 50 میلیون کلیک و رنگ آنها آبی است. از دیگر قابلیت های این مدل می توان به پشتیبانی از بازی های مورد تایید سونی برای کنسول PS4 و PS5 اشاره کرد. قابلیت ضد آب نیز از دیگر ویژگی های این صفحه کلید است. در زمان نگارش این مقاله قیمت این محصول در حدود 1.600.000 تومان است.

مدل گیمینگ ردراگون DARK AVENGER K568RGB-2

مدل مخصوص بازی ریزر CYNOSA V2

فرم صفحه کلید CYNOSA V2 کامل است و 104 کلید دارد. قابلیت نور پس زمینه RGB به جذابیت این محصول اضافه کرده است. این کالا امکان برنامه ریزی را به کاربر می دهد و از آنتی گوستینگ پشتیبانی می کند. بدنه CYNOSA از جنس پلاستیک و آلومینیوم است و در حال حاضر با قیمت 2.000.000 تومان به فروش می رسد.

مدل مخصوص بازی ریزر CYNOSA V2

مدل بی سیم رپو V500 PRO

یکی از بهترین کیبوردهای گیمینگ مدل رپو V500PRO است که به صورت کامل و با  104 کلید روانه بازار شده است. سازندگان از سوئیچ های مکانیکی در این محصول استفاده کرده اند. این سوئیچ های آبی رنگ طول عمری برابر با 60 میلیون کلیک دارند. یکی دیگر از قابلیت هایی که تجربه خوشایندی به کاربر می دهد، ویژگی آنتی گوستینگ این محصول گیمینگ است. این نسخه از جنس آلومینیم است و به صورت بی سیم ارتباط برقرار می کند. مدل رپو V500PRO در حال حاضر قیمتی در حدود 2.300.000 تومان دارد.

مدل بی سیم رپو V500 PRO

 نتیجه

محصولات متنوع و پر زرق و برق می توانند تصمیمات ما را به چالش بکشانند. زمانی می توانیم انتخاب درستی داشته باشیم که درک درستی از عملکرد و ویژگی های محصول مورد نظر داشته باشیم. حال اگر ما بخواهیم از بین بهترین کیبوردهای گیمینگ یکی را انتخاب کنیم باید به پارامترهایی مانند، اندازه، نور پس زمینه، نوع اتصال و کیفیت ساخت آن توجه کنیم.

قابلیت آنتی گوستینگ شما را از انجام همه دستوراتی که اعمال می کنید، مطمئن می سازد. مدل های مخصوص بازی به دلیل داشتن کلیدهای مکانیکی از سرعت عمل بیشتری نسبت به نسخه های معمولی برخوردار هستند. لطفا توجه داشته باشید که قیمت های نوشته شده در این مقاله مربوط به اردیبهشت 1403 هستند.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا