آموزش و ترفند فرفره

آموزش تنظیمات دوربین گوشی شیائومی

بالا بردن کیفیت دوربین گوشی شیائومی

شیائومی از جمله پرفروش ترین برندهای گوشی هوشمند در بازار جهانی و همچنین بازار ایران است. محصولات اقتصادی و میان رده این برند چینی، در چند سال اخیر، ارزش خرید بالای خود را ثابت کرده است. دوربین گوشی شیائومی یکی از امکانات برجسته گوشی های این برند است که توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است.

این روزها، عکاسی با موبایل، به یک سبک جدید و یک مهارت ارزشمند تبدیل شده است و به همین دلیل، تلفن های همراه هوشمند نیز کیفیت دوربین های خود را به سطح حرفه ای نزدیک می کنند. در این مقاله از فرفره، به بررسی دقیق و کامل تنظیمات دوربین گوشی شیائومی می پردازیم و ترفندهای مختلف افزایش کیفیت و عکاسی با این دوربین را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید بهترین بهره وری را از موبایل خود داشته باشید.

گزینه های دوربین گوشی های شیائومی

پس از بازکردن برنامه دوربین در گوشی های شیائومی، گزینه های مختلفی را در بالای صفحه مشاهده می کنید که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

 • فلش: همانطور که از اسم این گزینه مشخص است، این گزینه برای عکس برداری در محیط تاریک مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید این گزینه را روی حالت خاموش، روشن، خودکار یا دائم بگذارید.
 • HDR: این گزینه موجب بهبود رنج دینامیکی تصاویر و ویدئوها می شود و بین نقاط روشن و تاریک تصویر، تعادل برقرار می کند. شما می توانید آن را در حالت خاموش، روشن یا خودکار قرار دهید.
 • AI: این گزینه مبتنی بر هوش مصنوعی دوربین گوشی موبایل شیائومی است که در صورت فعال بودن، به شما نشان می دهد که برای داشتن خروجی بهتر، باید کدام تنظیمات را تغییر دهید.
 • آیکون ستاره: با استفاده از این گزینه شما می توانید فیلتر مورد نظر را روی عکس اعمال کنید. همچنین امکان دانلود فیلترهای جدید و دلخواه شما نیز وجود دارد.
 • آیکون گوگل لنز: این آیکون در اکثر دوربین گوشی های شیائومی وجود دارد. کاربرد این گزینه به این صورت است که شما دوربین را روی سوژه می گیرید و گوگل شروع به جستجو راجع به آن می کند و اطلاعات مفید و لینک های خرید آن در صورت وجود را به شما ارائه می دهد. البته گوگل لنز در ایران چندان قابل استفاده نیست.
 • آیکون سه خط موازی یا منو همبرگری: با انتخاب این گزینه، تنظیمات کلی دوربین برای شما نمایش داده می شود.

معرفی گوشی POCO X6 NEO با دوربین 108 مگاپیکسلی

شخصی سازی بخش دوربین گوشی شیائومی

شما می توانید دوربین گوشی شیائومی را برای خود شخصی سازی کنید. برای این کار، ابتدا به بخش More وارد شوید و سپس گزینه ویرایش را از سمت راست انتخاب کنید. در این مرحله، صفحه ای برای شما باز می شود که موارد شخصی سازی دوربین در آن قرار دارند.

 • Feature layout: این گزینه به شما اجازه می دهد تا نحوه چیدمان آیکون ها و قابلیت های مختلف در زمان باز کردن دوربین را سفارشی سازی کنید.
 • Camera Modes: با این گزینه، شما می توانید مشخص کنید که چه گزینه های دیگری به غیر از موارد موجود در قسمت More نمایش داده شوند یا می توانید با کشیدن صفحه از پایین به سمت بالا، به تنظیمات دوربین گوشی شیائومی که در قسمت قبلی توضیح داده شد، دسترسی پیدا کنید.
 • Colors: با استفاده از این گزینه، شما می توانید رنگ محیط دوربین را تغییر دهید تا از تکراری شدن این محیط برای شما جلوگیری شود.
 • Sound: این گزینه به شما اجازه می دهد تا صدای شاتر دوربین را تغییر دهید.

تنظیمات دوربین گوشی های شیائومی

منوی تنظیمات در دوربین گوشی شیائومی در زمان عکاسی و فیلم برداری به شما امکانات زیر را ارائه می دهد:

تنظیمات دوربین گوشی های شیائومی
xiaomi
 • در بخش اول می توانید نسبت عکس را تغییر دهید.
 • در بخش دوم، گزینه تایمر یا زمان بندی قرار دارد که مدت زمان بین فشردن دکمه شاتر تا ثبت عکس را نشان می دهد.
 • گزینه Movie Frame در این منو، به شما اجازه می دهد تا رزولوشن و فریم ریت را بهبود ببخشید که البته با استفاده از آن، حجم ویدئو نیز افزایش می یابد.
 • گزینه Gridlines با ایجاد مستطیل هایی در تصویر به شما کمک می کند تا کادربندی بهتری برای عکس خود انجام دهید.
 • با گزینه Straighten شما می توانید بدون اینکه نیازی به چرخاندن گوشی داشته باشید، از سوژه مورد نظر عکاسی کنید. در واقع این قابلیت، با اضافه کردن یک فریم مجازی به دوربین، به شما در عکاسی صاف و بدون زاویه کمک می کند.
 • گزینه Macro زمانی به کار شما می آید که نیاز دارید در فاصله مشخصی از سوژه، روی آن فوکوس کنید. شما در این حالت می توانید تا حد زیادی به سوژه خود نزدیک شده (حتی فاصله 3 تا 5 سانتیمتر) و عکاسی کلوزآپ انجام دهید.
 • با استفاده از گزینه Tilt-shift همانند عکاسی پرتره، شما می توانید به نوعی روی سوژه فوکوس کنید که دیگر بخش های تصویر مات شوند. از این گزینه برای عکاسی از سوژه های خاص و طبیعی استفاده می شود.
 • گزینه Timed burst به شما این امکان را می دهد تا یک فاصله زمانی مشخص کنید و بگویید که چند عکس لازم دارید. سپس می توانید با توجه به این تنظیمات، پشت سرهم، عکس های خود را ثبت کنید.

همچنین شما می توانید با مطالعه مقاله تنظیمات دوربین سامسونگ برای عکاسی حرفه ای، با تنظیمات دوربین این گوشی نیز آشنا شده و آن را با تنظیمات دوربین های موبایل شیائومی مقایسه کنید.

بهترین گوشی سامسونگ از نظر دوربین

حالت های مختلف عکاسی با دوربین گوشی شیائومی

حالت های مختلف عکاسی با دوربین گوشی شیائومی به شرح زیر است:

حالت Photo در دوربین گوشی شیائومی

حالت Photo، حالت پیش فرض و اصلی عکاسی کردن با موبایل است. در این حالت، در صورتی که دو انگشت خود را به سمت داخل بکشید، قابلیت عکاسی فوق عریض فعال شده و اگر دو انگشت خود را به سمت بیرون بکشید، دوربین روی سوژه زوم می شود.

گزینه Pro در نرم افزار دوربین

حالت حرفه ای یا پرو همانطور که از اسمش نیز مشخص است، به کاربر اجازه می دهد تا به صورت حرفه ای عکاسی کند و فاکتورهای مختلف عکس را تنظیم کرده و شخصی سازی کند. این حالت تنها در صورتی برای شما کاربرد دارد که با بخش های مختلف عکاسی و یک عکس آشنایی داشته باشید. در واقع در این حالت می توانید به صورت دستی نور، کنتراست، ISO، فوکوس و دیگر موارد را تنظیم نمایید.

گزینه Pro در نرم افزار دوربین
xiaomi

حالت پرتره (Portrait)

در این حالت، دوربین گوشی شیائومی، سوژه را از پس زمینه تشخیص داده و آن را جدا می کند. در ادامه با مات کردن پس زمینه، سوژه بهتر به نظر می رسد و در نهایت عکس جذاب تر و حرفه ای تر خواهد شد.

حالت Video دوربین شیائومی

حالت ویدئو نیز ساده ترین گزینه برای فیلم برداری است. در این حالت، شما می توانید از دوربین فوق عریض نیز استفاده کرده یا با زوم کردن، فیلم خود را ثبت کنید. همچنین در بالای صفحه، گزینه های مختلفی وجود دارد که آن را در بخش های بعدی توضیح می دهیم.

ثبت نحوه وقوع اتفاقات با گزینه Slow Motion

یکی دیگر از گزینه های گوشی شیائومی که برای ثبت فیلم با سرعت کم به کار می رود، حالت اسلوموشن است. در این حالت، شما می توانید با استفاده از دوربین پشت گوشی یا جلو، اتفاقات به صورت جالبی فیلم برداری کنید. به طور مثال شما با فیلم برداری اسلوموشن از یک آتش بازی، می توانید روند آتش گرفتن و سوختن چوب را به طور کامل مشاهده کنید.

دوربین گوشی آیفون

گزینه Panorama در تنظیمات دوربین گوشی شیائومی

همانطور که از اسم این گزینه نیز مشخص است، به شما کمک می کند تا عکس پانوراما بگیرید. در این حالت، دوربین از حالت اصلی به حالت فوق عریض جا به جا می شود و شما با لمس دکمه شاتر و جا به جا کردن و چرخاندن گوشی، عکس پانوراما ثبت می کنید. البته در زمان گرفتن چنین عکسی، باید توجه داشته باشید که دست خود را در یک خط مشخص حرکت دهید، زیرا تغییر زاویه فریم می تواند عکس را کاملاً خراب نماید.

حالت Movie effects دوربین شیائومی

در این گزینه، شما به افکت های مختلفی که برای فیلم های سینمایی استفاده می شوند، دسترسی دارید و می توانید از آنها برای ثبت ویدئو و عکس های جذاب استفاده کنید.

عکس و ویدئو همزمان با حالت Multicam

در حالت Multicam شما می توانید به طور همزمان، با دو یا چند دوربین های گوشی، عکس بگیرید یا فیلم ضبط کنید. این قابلیت برای عکاسان حرفه ای موبایل و در موقعیت های مختلف، بسیار جذاب و کاربردی خواهد بود.

گزینه Time-Laps دوربین گوشی شیائومی

فیلم هایی که در حالت تایم لپس (Time-Lapse) ثبت می شوند، در زمان پخش، حالت سریع تری نسبت به زمان فیلم برداری دارند و در واقع برعکس حالت اسلوموشن، در این حالت، فیلم با سرعت بالاتری نمایش داده می شود.

توجه داشته باشید که در زمان ثبت فیلم در این حالت، بهتر است تا حد امکان دوربین گوشی شیائومی را ثابت نگه دارید. همچنین از آنجایی که ممکن است مدت زمان فیلم برداری طولانی شود، بهتر است از پایه استفاده کنید.

آموزش عکاسی با ساعت های هوشمند (تمامی مدل ها)

حالت رزولوشن کامل دوربین موبایل شیائومی

در حالت کلی و به طور پیش فرض، دوربین گوشی های میان رده برند شیائومی، روی حالت 12 یا 16 مگاپیکسلی، تصاویر را ثبت می کنند. این در حالی است که این گوشی ها دارای حالت های 48، 64، 108 یا حتی 200 مگاپیکسلی هم هستند. در برخی مواقع که نیاز به ثبت عکس در حالت رزولوشن کامل و ثبت جزئیات بیشتر و بهتر است، می توان از این گزینه استفاده کرده و رزولوشن دوربین را روی عددهای دیگری تنظیم کرد.

حالت رزولوشن کامل دوربین موبایل شیائومی
xiaomi

ثبت ویدئوهای اینستاگرامی با حالت Short Video

همانطور که از اسم این گزینه مشخص است، به شما امکان ثبت ویدئوهایی با مدت زمان کوتاه را می دهد. در واقع تنها تفاوت این گزینه با فیلم برداری حالت عادی، در مدت زمان ثبت ویدئو است که شما می توانید از آن برای انتشار محتوا در شبکه های مجازی استفاده کنید.

اسکن مدارک با حالت Document

شما با این گزینه می توانید مدارک و اسناد خود را اسکن کرده و به صورت نسخه دیجیتال از آن ها استفاده کنید. در واقع با این گزینه، شما قادر هستید تا به ساده ترین شکل ممکن و تنها با عکاسی از اسناد و مدارک خود، آن ها را به شکل مدارک و فایل های دیجیتال در بیاورید.

عکاسی در شب با گوشی شیائومی

در شب، به علت کاهش نور، کیفیت تصویر کاهش پیدا کرده و جزئیات کمتر دیده می شوند. از همین رو برای عکاسی در شب، حالت شب یا Night در انواع گوشی های شیائومی تعبیه شده است.

این حالت، عکس شما را در رنج دینامیکی بهتر و وسیع تری قرار داده و همچنین رنگ ها نیز حالت طبیعی تری خواهند داشت. در نظر داشته باشید برای استفاده از گزینه، باید چند ثانیه دست خود را ثابت نگه دارید تا در نهایت تنظیمات مورد نظر اعمال شود.

عکاسی از ماه با Supermoon

اگر می خواهید با گوشی های موبایل با دوربین عالی به صورت حرفه ای از ماه عکاسی کنید، می توانید از گزینه سوپرمون در دوربین موبایل شیائومی استفاده نمایید. شما با استفاده از حالت Supermoon می توانید بهترین عکس ممکن را از ماه ثبت نمایید.

حالت Long Exposure در دوربین گوشی شیائومی

این حالت نیز مانند گزینه Night به شما کمک می کند تا تصاویر بسیار جذاب و خیره کننده ای در شب ثبت کنید. ممکن است تصاویری از خیابان ها را دیده باشید که در آن، نور ماشین ها در یک لاین نوری پیوسته قرار می گیرند. برای ثبت این نوع عکس ها، دقیقا از گزینه Long Exposure استفاده شده است.

حالت Dual Video برای ثبت ویدئوهای دوتایی

یکی از قابلیت های جذاب و بسیار کاربردی در دوربین مدل های جدید شیائومی، حالت ویدئو دوتایی یا Dual Video است. این گزینه به شما اجازه می دهد تا به طور همزمان، هم با دوربین سلفی و هم با دوربین اصلی گوشی، فیلم برداری کنید. به نوعی در فیلم ثبت شده، شما در یک کادر کوچک در ویدئو خود حضور خواهید داشت.

نقد و بررسی شیائومی 14،غول پرچمدار شیائومی

ثبت چهار عکس با گزینه Clone

شما با کمک حالت Clone می توانید از یک نفر، 4 عکس ثبت کرده و هر 4 تصویر را در یک قاب قرار دهید. در واقع شما می توانید از حالت های مختلف خود یا هر شخص دیگری، عکس بگیرید و به صورت خودکار، آن ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

بهترین برنامه دوربین برای گوشی شیائومی

اگر به هر دلیلی، حتی با توضیحات گفته شده از گزینه های متنوع و کاربردی، دوربین گوشی شیائومی برای شما جذابیت کافی را ندارد، می توانید به سراغ برنامه های دوربین جانبی بروید و از آن ها برای ثبت عکس و ویدئو با این مدل از جدیدترین گوشی ها، استفاده کنید.

برنامه Cymera:

این برنامه جزو قدیمی ترین و در عین حال پرطرفدارترین اپلیکیشن های دوربین برای سیستم عامل های اندروید به شمار می رود که دانلود آن از گوگل پلی رایگان است.

تمرکز اصلی آن روی انواع فیلترها، افکت های ویژه و استیکرها بوده و به شما اجازه می دهد تا در سریع ترین زمان ممکن، عکس خود را ویرایش کنید. همچنین برنامه Cymera قابلیت فیلتر صورت مثلاً برداشتن خال یا چین و چروک را نیز دارد.

برنامه Open Camera:

از دیگر برنامه های عالی برای کاربرانی که می خواهند به صورت حرفه ای با دوربین موبایل خود عکاسی کنند، Open Camera است. این اپلیکیشن، قابلیت ها و دسترسی های بیشتری را به شما می دهد تا بتوانید به صورت دستی، بخش های مختلف دوربین را تنظیم کنید تا عکس ها مطابق انتظار شما به ثبت برسند.

این برنامه حتی قابلیت پشتیبانی از میکروفن خارجی را نیز دارد. دانلود و استفاده از Open Camera نیز رایگان بوده و نیاز به هیچ نوع تبلیغ یا پرداخت درون برنامه ای ندارد.

چگونه کیفیت دوربین گوشی شیائومی را بالا ببریم؟

 • ابتدا مطمئن شوید که حالت عکاسی مناسبی را برای سوژه تان انتخاب کرده اید. همانطور که گفته شد، حالت های مختلفی برای عکاسی و فیلم برداری در دوربین گوشی شیائومی وجود دارد که هر کدام را می توانید در شرایط خاص مورد استفاده قرار دهید. به طور مثال حالت شب (Night) در زمانی که نور روز و کیفیت عکس ها کاهش یافته، بهترین انتخاب خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که حالت پرتره برای ثبت عکس های عادی مناسب نیست.
 • در صورتی که عکس و ویدئوی شما، مات هستند، حتماً باید لنز دوربین خود را تمیز کنید. چرا که این مات بودن می تواند به علت وجود کثیفی و آلودگی روی لنز باشد. همچنین باید برای تمیز کردن لنز، از دستمالی نرم و مخصوص استفاده کنید تا خط و خش روی آن ایجاد نشود.
 • کنترل لرزش دست در هنگام تصویربرداری بسیار مهم است، زیرا می تواند تأثیر مستقیمی روی کیفیت تصاویر و ویدئوها داشته باشد. بنابراین در زمان ثبت عکس، دست خود را ثابت نگه دارید یا پایه دوربین استفاده نمایید.
 • دوربین گوشی ها مانند گوشی شیائومی، به طور خودکار روشنایی و نور تصویر را تنظیم می کند اما گاهی نیاز است برای ثبت عکس هایی باکیفیت تر، خودتان به صورت دستی روشنایی تصویر را بیشتر یا کمتر کنید. مثلاً زمانی که قصد تصویربرداری در یک مکان روشن را دارید، بهتر است کمی روشنایی را کم کنید تا جزئیات سوژه بهتر نمایش داده شود.
 • به این موضوع نیز توجه داشته باشید که در زمان ثبت عکس، به درستی روی سوژه فوکوس کنید. تقریباً در تمامی دوربین گوشی های شیائومی، فوکوس خودکار وجود دارد ولی بهتر است برای اطمینان بیشتر از کیفیت تصاویر، یک بار با انگشت، ضربه ای روی سوژه بزنید تا فوکوس دقیق تر تنظیم گردد.
چگونه کیفیت دوربین گوشی شیائومی را بالا ببریم؟
xiaomi

به روزرسانی دوربین گوشی شیائومی

علاوه بر تمامی ترفندهای گفته شده برای افزایش کیفیت تصاویر ثبت شده توسط دوربین گوشی شیائومی، می توانید اقدام به بروزرسانی نرم افزارهایی نمایید که در کیفیت عکس برداری تأثیر مستقیم و بسزایی دارد.

 • به قسمت About (درباره) در تنظیمات گوشی خود رفته و گزینه System Update (آپدیت سیستم) را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، گوشی شما تمامی نرم افزارهایی که به صورت پیش فرض روی گوشی نصب بوده اند نظیر دوربین را به روز رسانی می کند.
 • به گوگل پلی بروید و در قسمت برنامه های من، نرم افزار دوربین را پیدا کرده و آن را به روز رسانی کنید.
 • فایل APK آخرین نسخه برنامه دوربین را از مراجع مرتبط و معتبر دانلود کرده و آن را روی گوشی خود نصب کنید.

جمع بندی

در این مقاله، تمامی تنظیمات، حالت ها و گزینه های دوربین گوشی شیائومی مورد بررسی قرار گرفت. با نکات و ترفندهای گفته شده در این مقاله، شما می توانید تجربه بهتری از عکاسی و فیلم برداری با دوربین موبایل های شیائومی بدست آورید. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که برخی از حالت ها و قابلیت های گفته در تمامی گوشی های این برند در دسترس نیستند و این امر به علت محدودیت و تفاوت انواع مدل گوشی های شیائومی با یکدیگر خواهد بود. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که عکس های ثبت شده با تمام مدل های گوشی شیائومی، کیفیت یکسانی با هم داشته باشند. امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد و بتوانید تصاویر حرفه ای و فیلم های جذاب و جالبی را به ثبت برسانید.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا