سبک زندگی

۴ تا از فواید کیسه های آب گرم

کیسه های آب گرم ابزارهای پرکاربرد و سودمندی برای کمک به التیام دردهای موضعی بدن هستند. این کیسه ها از گذشته های دور به عنوان یکی از درمان های حمایتی مفید، مورد استفاده قرار می گرفته است. کیسه ها از طریق انتقال گرما به موضع موردنظر و بهبود گردش خون، سبب کاهش درد در آن می شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی فواید کیسه آب گرم و نکات مربوط به استفاده از آن بپردازیم. چنانچه قصد خرید این وسیله را دارید یا می خواهید اطلاعات خود را در زمینه کیسه های آب گرم افزایش دهید، مقاله حاضر می تواند به عنوان یک منبع اطلاعاتی مفید برای شما باشد.

انواع کیسه آب گرم

کیسه های آب گرم در انواع متنوعی تولید و به بازار عرضه می شوند. کاربران بسته به سلیقه و بودجه مورد نظر، می توانند کیسه مناسبی را انتخاب و خریداری کنند. در ادامه به معرفی انواع این وسیله خواهیم پرداخت.

کیسه آب گرم ساده

این نوع کیسه ها با استفاده از مواد پلاستیکی یا لاستیک تولید می شوند. کیسه های معمولی عمدتا قیمت مناسبی دارند و برای انتقال گرما به قسمت های مختلف بدن استفاده می شوند.

کیسه آب گرم برقی

این نوع از کیسه های آب گرم، همانطور که از نامشان مشخص است، با استفاده از سیستم گرمایش برقی و با اتصال به برق، تولید گرما می کنند. برخی از انواع این کیسه ها دارای قابلیت تنظیم دما هستند. نکته مهم اینکه قیمت این کیسه ها نسبت به انواع دیگر آن، بالاتر است.

کیسه آب گرم حوله ای

کیسه های آب گرم حوله ای از لایه بیرونی نرم و حوله ای مانندی تشکیل شده اند. برخی از انواع این کیسه، به دلیل مکانیزم خاصی که دارند، گرما را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند.

کیسه آب گرم مدل های خاص

برخی از انواع کیسه های آب گرم در اشکال خاصی تولید می شوند. این کیسه ها به طور خاص برای نواحی خاصی از بدن مانند گردن، کمر و … قابل استفاده هستند.

7 تا از بهترین اسپرسوسازهای خانگی

فواید کیسه آب گرم برای درمان بیماری های شایع

همه ما کم و بیش با فواید کیسه آب گرم آشنا هستیم. از گذشته تاکنون از این وسیله به عنوان یکی از مهمترین درمان های حمایتی برای بیماری های مختلف استفاده می شود و می توان از آن، به نوعی ابزار سلامت نام برد. در ادامه به فواید این کیسه ها برای درمان بیماری های شایع، اشاره خواهیم کرد.

 • کاهش دردها: کیسه های آب گرم تاثیر مطلوبی جهت کاهش دردهای عضلانی و مفصلی دارند. در حقیقت یکی از موثرترین روش های کاهش دردهای موضعی، گرم کردن محل درد است.
 • کاهش استرس: استفاده از این ابزار سلامت، تاثیر مثبتی در کاهش میزان استرس دارد. این وسیله با بهبود گردش خون در بدن، به احساس راحتی و کاهش کمک می کند.
 • تسکین دردهای زنانه: یکی از شایع ترین روش های کاهش دردهای قاعدگی بانوان، استفاده از کیسه های آب گرم است. این کیسه ها تاثیر خوبی در کاهش این نوع دردها دارند.
 • تسکین دردهای ناشی از التهاب: استفاده از این وسیله می تواند در کاهش دردهای عضلانی، آرتروز و دردهای التهابی تاثیر زیادی داشته باشد.

کاربرد های کیسه آب گرم در زمستان

امروزه فواید کیسه آب گرم بر کسی پوشیده نیست. معمولا از این وسیله به عنوان نوعی درمان حمایتی برای کمک به کاهش دردهای مفصلی و عضلانی استفاده می شود. در فصل زمستان میزان استفاده افراد از این ابزار درمانی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند. در ادامه به کاربردهای این وسیله در فصل زمستان اشاره خواهیم کرد.

 • گرم نگه داشتن تخت خواب: بسیاری از افراد از کیسه مخصوص به منظور گرم کردن رختخواب خود در فصل زمستان استفاده می کنند. به این منظور کیسه را مدتی قبل از خواب در رختخواب قرار می دهند.
 • کاهش درد: سرمای هوا در فصل زمستان می تواند باعث بروز دردهای مفاصل به ویژه در افراد مسن شود. استفاده از کمپرس گرم تاثیر زیادی در بهبود این گونه دردها خواهد داشت.
 • حفظ گرمای بدن: بسیاری از افراد از سرمازدگی دست و پاهای خود در فصل زمستان شکایت دارند. استفاده از این کیسه ها می تواند سبب ایجاد گردش خون و حفظ گرمای بدن در فصل زمستان شود.

کاربرد کیسه آب گرم در دوران بارداری

اغلب بانوان در دوران بارداری دچار دردها و گرفتگی های مختلفی در کمر، پاها و عضلات خود می شوند. حال سوال اینجاست که آیا استفاه از کیسه آب گرم در این دوران برای سلامت مادر و جنین مفید خواهد بود یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که اگر از این وسیله به صورت استاندارد استفاده شود، هیچ خطری مادر و جنین را تهدید نخواهد کرد.

استفاده از کمپرس آب گرم می تواند تا اندازه زیادی به بهبود دردها و گرفتگی های دوران بارداری کمک کند، به شرطی که به مدت طولانی روی بدن مادر قرار نگیرد. به طور کلی هنگام استفاده از کمپرس گرم، نباید دمای بدن مادر بیش از حد بالا برود. علاوه بر این، بهتر است مادران در صورت وجود بارداری پرخطر یا استفاده مکرر از این وسیله، با پزشک خود مشورت کنند.

با توجه به موارد ذکر شده، مادران باردار می توانند با احتیاط کامل، از فواید کیسه درمانی آب گرم بهره مند شوند. نکته دیگر اینکه به هیچ عنوان با کیسه به خواب نروید. طول مدت استفاده از این وسیله ۲۰ دقیقه است. در زمان بارداری بهتر است دمای کیسه کمتر بوده و در مدت زمان کوتاه تری روی موضع قرار بگیرد.

با ساندویچ ساز چی بپزم؟

ساخت کیسه آب گرم در خانه

فواید کیسه آب گرم در بهبود دردهای موضعی مسئله ای کاملا واضح است. در برخی مواقع ممکن است افراد به این وسیله دسترسی نداشته باشند. نکته جالب اینکه در چنین موقعیتی می توان با کمی خلاقیت، از ساده ترین وسایل موجود کیسه خانگی تهیه کرد. ساده ترین راه برای تهیه این وسیله در خانه به این صورت است:

 • یک بطری پلاستیکی را برداشته و آن را با آب داغ پر کنید. درب شیشه را کاملا محکم ببندید.
 • بطری آب را با استفاده از حوله ای ضخیم بپوشانید.
 • کیسه شما آماده است. می توانید آن را در موضع موردنظر استفاده کنید.

نکته مهم اینکه به دلیل ایمنی پایین کیسه های آب گرم خانگی، لازم است در استفاده از آنها کاملا محتاط باشید.

نکات مهم در استفاده از کیسه آب گرم

همانطور که گفته شد، فواید کیسه آب گرم برای بدن بسیار زیاد است؛ با این وجود استفاده غلط از این وسیله می تواند سبب بروز عوارض متعددی شود. به همین دلیل لازم است افراد در استفاده از این وسیله، نکاتی را رعایت کنند. در ادامه به چند نمونه از مهمترین نکات استفاده از این ابزار درمانی اشاره خواهیم کرد.

 • بهتر است برای جلوگیری از سوختگی بدن، کیسه به صورت مستقیم روی بدن قرار نگیرد؛ به این منظور می توان کیسه را در یک پوشش پارچه ای پوشانده و سپس روی موضع موردنظر قرار داد.
 • پیش از استفاده از کیسه مطمئن شوید که دمای آب درون آن متناسب با استانداردهای پزشکی است. اگر کیسه را با آب خیلی داغ پر کردید، باید حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید تا دمای آن متعادل شود.
 • پیش از بستن درب کیسه آن را به خوبی هواگیری کنید.
 • کمپرس گرم نباید بیش از ۲۰ دقیقه به شکل مداوم روی بدن قرار بگیرد.
 • از استفاده کیسه روی پوست زخم، آسیب دیده یا خراشیده جدا خودداری کنید.
 • استفاده از این وسیله برای کودکان زیر ۳ سال مناسب نیست.
 • در استفاده مداوم، معمولا طول عمر مفید کیسه های آب گرم حدود ۲ سال است. بهتر است پس از این مدت کیسه را تعویض کرده یا با بررسی کامل استفاده کنید.
 • پس از استفاده، آب درون کیسه را به طور کامل تخلیه کرده و اجازه دهید تا به خوبی خشک شود.
 • از استفاده کیسه آب گرم برای سر، خودداری کنید.

بهترین حرارت کیسه آب گرم برای هر سن

به طور کلی نمی توان دمای ثابتی را برای استفاده از کیسه های آب گرم پیشنهاد کرد. پوست افراد در سنین مختلف میزان حساسیت متفاوتی به گرما دارد. براین اساس لازم است دمای کیسه بر اساس سن و شرایط افراد تنظیم شود.

 • نوزادان و شیرخواران: استفاده از کیسه های آب گرم برای نوزادان و شیرخواران توصیه نمی شود. پوست نوزادان بسیار حساس است و به سرعت دچار سوختگی می شود.
 • کودکان: برای کودکان تا بازه ۱۲ سال، بهتر است حداکثر دمای کیسه ۴۰ درجه سانتی گراد باشد.
 • بزرگسالان: حداکثر دمای کمپرس آب گرم برای بزرگسالان حدود ۵۰ درجه سانتی گراد است.
 • افراد مسن: تحمل افراد مسن نسبت به گرما کمتر از سایر افراد است. برای سالمندان بهتر است از کیسه آب گرم با دمای حداکثر ۴۲ تا ۴۵ درجه سانتی گراد استفاده شود.

خرید کیسه آب گرم با قیمت مناسب

در این مقاله درباره فواید کیسه آب گرم به طور مفصل با شما صحبت کردیم. همانطور که گفته شد، این وسیله در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. افراد بسته به نوع نیاز و بودجه ای که درنظر دارند، می توانند نوع مناسبی از آن را تهیه کنند. چنانچه قصد خرید کیسه آب گرم را دارید، می توانید با جستجو در فرفره، اطلاعات هر محصول را مشاهده و بهترین نوع آن را خریداری کنید. چنانچه در انتخاب یا خرید محصول با مشکلی مواجه شدید، جای هیچ گونه نگرانی نیست. کارشناسان فرفره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا