آموزش و ترفند فرفره

همه چیز درباره تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو

تشخیص تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو برای کسانی که قصد خرید این مدل از گوشی را دارند یک چالش به حساب می رود. بسیاری از افرادی که برای خرید گوشی iPhone به بازار مراجعه می کنند، این اصطلاح را از زبان فروشندگان می شنوند. از نظر بسیاری از فروشندگان تفاوت چندانی میان آیفون اکتیو (Active) و نات اکتیو (Not Active) وجود ندارد. اما چرا قیمت این دو مدل آیفون با هم متفاوت است؟ معنی آیفون اکتیو و نات اکتیو چیست و چگونه می توانیم آنها را از یکدیگر تشخیص دهیم؟ خرید آیفون اکتیو بهتر است یا نات اکتیو، در ادامه به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.

معنی آیفون اکتیو و نات اکتیو

برخی از خریداران گوشی های آیفون وقتی کلمه اکتیو درباره این گوشی را می شنوند، تصور می کنند که فعال بودن به معنی این است که گوشی آن ها رجیستر شده و آماده کار است. اما این اصطلاح یعنی اکتیو بودن گوشی آیفون با این معنا، تفاوت دارد.

آیفون اکتیو، آیفونی است که از جعبه خارج شده و پلمپ آن باز شده باشد و تنها یک بار به اینترنت متصل شده و مراحل راه اندازی و فعال سازی روی آن انجام شده است. در مقابل آیفون نات اکتیو، پلمپ است و هیچ وقت روشن و راه اندازی نشده و هرگز به اینترنتی نیز متصل نشده است.

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو، تنها در باز شدن جعبه، اتصال به اینترنت و راه اندازی است و این دو مورد تفاوت دیگری با هم ندارند. البته هر دو این دو دسته آیفون، نو هستند. آیفون هایی که اکتیو نامیده می شوند، تنها یک بار در کشور مبدا روشن شده اند. این آیفون ها هرگز توسط کسی خریداری و استفاده نشده اند.

آموزش تنظیمات گوشی اپل

اگر به تازگی گوشی موبایل آیفون خریداری کردید، باید تنظیمات آن را به درستی انجام دهید تا به بهترین شکل از این تلفن همراه پر طرفدار استفاده نمایید. در این مقاله تنظیمات گوشی های هوشمند اپل را می خوانیم.

چرا آیفون اکتیو در کشور مبدا، روشن می شود؟

دلیل این امر به تحریم های ایران برمی گردد. واردکنندگان بازار ایران، نمی توانند به صورت مستقیم از کمپانی اپل، گوشی خریداری کنند. به همین دلیل آیفون های ورودی به ایران، از کشورهای ثالث مثلا چین خریداری و وارد ایران می شوند. امکان خرید و ساخت اپل ایدی هم در ایران به صورت مستقیم وجود ندارد و از طریق کشورهای واسطه انجام می شود. تعداد آیفون وارد شده از کشورهای دیگر نیز نباید از حدی بالاتر رود. به همین دلیل این آیفون ها در کشور مبدا یک بار روشن و فعال می شوند تا توسط کمپانی قابل ردیابی به مقصد ایران نباشند.

تفاوت قیمت آیفون اکتیو و نان اکتیو

یک مورد مهم در تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو، قیمت آن ها است. به طور کلی آیفون های نات اکتیو که هنوز روشن نشده اند، قیمت بالاتری در بازارهای ایران دارند. تفاوت قیمت این دو آیفون، بستگی به وضعیت بازار دارد. در یک برآورد کلی می توان گفت که آیفون های نات اکتیو، بین 3 تا 10 درصد، گران تر از محصولات اکتیو شده به فروش می رسند.

نحوه فعالسازی گوشی آیفون

شما پس از خرید گوشی آیفون باید آن را فعال کرده و رجیستر کنید. این کار با استفاده از کدی که فروشنده در اختیار شما قرار می دهد، انجام می شود. شما باید این کد را در سامانه همتا وارد کنید تا گوشی در سیستم مخابراتی ایران به نام شما ثبت شود. برای آشنایی با مراحل کامل رجیستر شدن آیفون می توانید مقاله ما در این مورد را ببینید.

تشخیص آیفون اکتیو از نات اکتیو

تشخیص آیفون اکتیو از نات اکتیو

سوال مهم این است که چگونه می توان تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو را تشخیص داد؟ برای بررسی اکتیو بودن یا نات اکتیو بودن گوشی آیفون، این مراحل را دنبال کنید:

 • ابتدا باید وارد سایت اصلی اپل شوید.
 • در بخش Enter your serial number باید شماره شناسه گوشی (IMEI) را وارد کنید.
 • این شماره شناسه بر روی برچسب روی جعبه و شناسه کنار کلمه IMEI قرار دارد.
 • کدی که سایت برای شما نمایش می دهد را در فیلد بعدی پر کنید.
 • بر روی گزینه Continue کلیک کنید.
 • اگر گوشی آیفونی که در اختیار دارید از نوع نات اکتیو باشد، پیام Please activate your iPhone برای شما به نمایش در می آید. از پیام به این معنی است که سایت از شما درخواست می کند که آیفون را روشن و اکتیو کنید.
 • گوشی را روشن کنید. برای این که مطمئن شوید شماره شناسه روی جعبه با گوشی یکی است، باید کد IMEI گوشی را به دست آورید.
 • برای به دست آوردن کد IMEI، در بخش تنظیمات آیفون، General و سپس About را انتخاب کنید.
 • کد شناسه گوشی در بخش IMEI درج شده است. این کد را کپی کنید.
 • کد #06#* را با گوشی آیفون خود، شماره گیری کنید.
 • اگر گوشی شما قبلا اکتیو شده باشد، پیامی حاوی پشتیبانی گوشی، تاریخ گارانتی و دیگر اطلاعات برای شما به نمایش درخواهد آمد.
 • تاریخ گارانتی می تواند به شما نشان دهد که در چه روزی و در چه تاریخی، گوشی اکتیو شده است.

مشخصات گوشی ایفون ریپک

این مقاله به شما کمک می کند که بتوانید در زمان خرید گوشی موبایل آیفون، گوشی های اصلی را از ریپک تشخیص دهید.

آیفون اکتیو بخریم یا نات اکتیو؟

خرید آیفون اکتیو، یعنی آیفونی که جعبه آن باز شده و اکتیو شده است، ممکن است چالش هایی را به همراه داشته باشد. تشخیص قدمت خط و خش روی جعبه و نو بودن گوشی برای مشتریان عادی ممکن نیست.

حتی افراد حرفه ای بازار موبایل نیز ممکن است آیفون اکتیو و نات اکتیو را به درستی از یکدیگر تشخیص ندهند؛ مخصوصا اگر زمان زیادی از انتشار اولیه آیفون گذشته باشد؛ برای مثال اگر آیفون 13 که شهریور 1400 معرفی شده است، در سال 1402 به عنوان آیفون اکتیو به فروش برسد، باید به آن اصالت و نو بودن آن شک کرد. زیرا ممکن است در این مدت از گوشی استفاده شده باشد؛ اما اگر آیفون تنها چند ماه پس از معرفی اولیه اکتیو شده باشد، امکان نو بودن آن بیشتر است.

آیفون اکتیو ارزان تر از اکتیور نات اکتیو است؛ اما اگر به دنبال یک انتخاب مطمئن هستید بهتر است آیفون نات اکتیو را تهیه کنید. زیرا در بهترین حالت شما نمی توانید از نو بودن گوشی اکتیو اطمینان حاصل کنید.

سخن آخر

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو، این است که آیفون های اکتیو در کشور مبدا از جعبه بیرون آورده شده و روشن شده اند. قیمت گوشی آیفون نات اکتیو، در بازار ایران بین 3 تا 10 درصد گران تر از مدل های فعال شده هستند. در بلاگ فرفره شما می توانید با دیگر موضوعات درباره خرید و فعالسازی آیفون آشنا شوید.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا