آموزش و ترفند فرفره

آموزش بازیابی رمز جیمیل

شش روش رایج برای بازیابی رمز جیمیل

آموزش بازیابی رمز جیمیل

فراموش کردن رمز جیمیل در این روزها که هر فردی بیش از یک ایمیل دارد، اتفاق عجیبی نیست. احتمالا برای شما هم پیش آمده که ایمیل جدیدی ساختید، اما رمز آن را بعد از چند روز فراموش کردید. خوشبختانه با روش هایی که برای بازیابی رمز جیمیل وجود دارد، می توان بدون نگرانی پسورد را بازیابی و یک پسورد یا رمز جدید برای حساب جیمیل قرار داد. روش های مختلفی برای بازیابی پسورد جیمیل وجود دارد که در این بخش با تمام آنها آشنا می شویم. اینکه از کدام روش برای برگرداندن حساب جیمیل خودتان استفاده کنید بستگی به اطلاعاتی دارد که در زمان ثبت نام، وارد کرده اید. همراه تیم فرفره باشید تا شما را برای بازگرداندن جیمیل راهنمایی کنیم.

روش اول: بازیابی رمز جیمیل با وارد کردن آخرین رمزی که یادتان می آید

زمانی که می خواهید با یک دستگاه جدید وارد اکانت جیمیل خود شوید و رمز را فراموش کرده اید، با ضربه روی گزینه فراموشی رمز جیمیل، اولین چیزی که گوگل از شما می خواهد به یاد آوردن آخرین رمزی است که برای حساب خود تعیین کردید.

به عنوان مثال ممکن است یک جیمیل قدیمی داشته باشید که چند بار رمز آن را برای حفظ امنیت تغییر داده باشید؛ در این مرحله اگر یکی از رمزهای قدیمی را به خاطر می آورید می توانید از روش Enter the last password you remember برای بازیابی پسوردتان استفاده کنید.

با این حال معمولا افراد زمانی که رمز جیمیل را فراموش می کنند چیزی به ذهنشان نمی رسد. اگر شما هم نمی توانید هیچ رمزی را به خاطر بیاورید، روی گزینه Try another way ضربه بزنید تا گوگل روش های دیگری را برای بازیابی رمز عبور جیمیل در برابرتان قرار دهد.

اگر آخرین رمزی که به خاطر می آورید، درست باشد و یکی از رمزهایی باشد که قبلا برای اکانت خودتان استفاده کردید، گوگل شما را برای بازیابی رمز و تعیین رمز جدید هدایت می کند.

بهترین روش دانلود از یوتیوب با گوشی و کامپیوتر

دیگر دانلود ویدئو های داخل یوتیوب غیر ممکن نیست و می توان آن ها را به راحتی از یوتیوب با گوشی موبایل و کامپیوتر دانلود کرد. لطفا همراه ما باشید تا این روش های دانلود را بیاموزید.

روش دوم: بازیابی رمز جیمیل با ایمیل ریکاوری

با فراموش کردن رمز جیمیل یکی از ساده ترین روش هایی که می تواند خیلی سریع شما را به هدفتان برساند استفاده از ایمیل ریکاوری (Recovery email) است. زمانی که در گوگل حساب یا جیمیل جدید می سازید، در زمان ثبت نام از شما اطلاعاتی برای ریکاوری می خواهد که ایمیل و شماره تماس است. اگر در زمان ثبت نام یک ایمیل به عنوان ریکاوری وارد کرده باشید، برای بازیابی پسورد می توانید از آن استفاده کنید.

برای استفاده از این روش باید روی گزینه Try another way ضربه بزنید. در صفحه ای که باز می شود اگر ایمیل ریکاوری را وارد کرده باشید، گوگل به شما آن را نشان می دهد و اعلام می کند با استفاده از این ایمیل می توانید رمز عبور جیمیل را بازیابی کنید.

برای این کار کافی است روی دکمه Continiue ضربه بزنید. اگر ایمیل ریکاوری شما حسابی باشد که با آن قبلا وارد گوگل شده اید، بدون نیاز به وارد کردن رمز، به حسابی که رمز آن را فراموش کردید وارد می شوید و می توانید از بخش تنظیمات، پسورد جدیدی برای حساب خود قرار دهید.

اگر با ایمیل ریکاوری وارد گوگل نشدید یا ایمیل شما از نوع جیمیل نیست، گوگل یک کد به ایمیل ریکاوری ارسال می کند که با وارد کردن آن کد، امکان بازیابی پسورد جیمیل فراموش شده تان را دارید.

بازیابی رمز جیمیل با ایمیل ریکاوری

روش سوم: بازیابی رمز عبور جیمیل با شماره تلفن ریکاوری

از این روش زمانی می توانید برای بازیابی رمز جیمیل خود استفاده کنید که در زمان ثبت نام شماره تلفن خودتان را ثبت کرده باشید. در این صورت زمانی که روی گزینه Try another way ضربه بزنید، گوگل بخش انتهایی شماره تلفن شما را نشان می دهد و یک کد به آن شماره ارسال می کند.

در صورتی که به شماره تلفن خودتان دسترسی داشته باشید و کد ارسال شده را در بخش مربوط به بازیابی رمز وارد کنید، امکان تغییر رمز فراموش شده جیمیل را خواهید داشت.

توجه داشته باشید این روش ممکن است برای پیش شماره های ایران با مشکل مواجه شود. یعنی کد ارسالی گوگل دیر به دست تان برسد یا هرگز پیامک حاوی کد بازیابی رمز عبور جیمیل را دریافت نکنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در زمان ثبت جیمیل جدید، حتما یک ایمیل ریکاوری که رمز آن را فراموش نمی کنید وارد کنید تا امکان بازیابی پسورد با فرآیند ساده تری وجود داشته باشد.

بازیابی رمز عبور جیمیل با شماره تلفن ریکاوری

روش چهارم: بازیابی پسورد جیمیل با استفاده از دستگاه آشنا

یکی از ویژگی های خوبی که گوگل دارد، ذخیره اطلاعات مربوط به یک اکانت روی دستگاه های مختلف است. یعنی اگر شما با حساب جیمیل خودتان روی گوشی وارد شده باشید و بخواهید روی یک دستگاه دیگر، مثلا لپ تاپ، وارد آن اکانت شوید، می توانید از حساب روی گوشی تان کمک بگیرید.

از این روش می توان برای ورود به حسابی که رمز آن را فراموش کردید استفاده کنید؛ به شرط آن که قبلا روی یک دستگاه دیگر وارد حساب خودتان شده باشید.

به عنوان مثال حساب جیمیل جدید را با گوشی ساختید و حالا که می خواهید روی کامپیوتر یا لپ تاپ وارد آن شوید، رمز عبور را به خاطر نمی آورید. در این شرایط برای بازیابی رمز جیمیل باید وارد تنظیمات گوشی شوید و گزینه «گوگل» را پیدا کنید. سپس روی گزینه «Manage your google account» ضربه بزنید که به شما اجازه می دهد حسابتان را مدیریت کنید.

با ضربه روی این گزینه بخش های مختلفی در دسترس تان قرار می گیرد. از بین زبانه های موجود، به قسمت Security وارد شوید و از بخش های مختلف در این زبانه، روی گزینه Password Manager ضربه بزنید.

در این بخش تمام رمزهای عبوری که در حافظه حساب گوگل تان ذخیره کرده اید، وجود دارد. کافی است از بخش جستجو که بالای لیست قرار دارد واژه google را جستجو کنید تا حساب های گوگل با رمزشان نمایش داده شوند. پیش از نمایش رمزها برای اینکه مطمئن شود شخص خودتان به این بخش دسترسی دارید از احزار هویت استفاده می کند. این احزار هویت با توجه به تنظیمات امنیت گوشی خودتان می تواند Pin یا اثر انگشت باشد.

روش پنجم: بازیابی رمز عبور جیمیل به کمک پاپ آپ روی دستگاه فعال

یکی دیگر از روش هایی که در زمان فراموش کردن رمز جیمیل به دادمان می رسد، پاپ آپی است که گوگل برای دستگاه فعال آن حساب ارسال می کند. در این شرایط حتما باید با حساب جیمیل خودتان که رمزش را فراموش کردید روی گوشی موبایل یا تبلت وارد شده باشید. در این صورت گوشی موبایل یا تبلت شما به عنوان یک دستگاه فعال شناخته می شود. حالا برای وارد شدن به حساب خود روی یک دستگاه جدید، مثلا لپ تاپ یا کامپیوتر، گوگل برای احراز هویت شما، به جای درخواست رمز از دستگاه فعالتان کمک می گیرد.

در این شرایط یک پاپ آپ روی گوشی موبایل شما ظاهر می شود که با ضربه روی گزینه Yes نشان می دهید خودتان می خواستید یک دستگاه جدید را فعال کنید. نکته مهم برای استفاده از این روش، اتصال به اینترنت است. برای اینکه پاپ آپ گوگل روی گوشی ظاهر شود، باید گوشی موبایل به اینترنت متصل باشد.

روش ششم: بازیابی رمز حساب گوگل با استفاده از کد امنیتی (Security Code)

در نهایت یک روش دیگر هم برای بازیابی رمز جیمیل وجود دارد که استفاده از کد امنیتی است. البته برای استفاده از این روش هم باید حتما روی یک دستگاه (گوشی موبایل، تبلت یا لپ تاپ) به حساب خودتان وارد شده باشید. زمانی که می خواهید روی یک دستگاه جدید به حساب جیمیل قبلی وارد شوید و رمز عبور را به خاطر ندارید، می توانید از دستگاه قبلی و آشنا کمک بگیرید.

گاهی ممکن است پاپ آپ گوگل برای احراز هویت ظاهر نشود؛ در این شرایط می توانید از بخش تنظیمات گوشی موبایل یا تبلت وارد اپ گوگل شده و گزینه «Manage your google account» را انتخاب کنید. این گزینه را روی کامپیوتر شخصی و لپ تاپ هم دارید؛ کافی است روی اکانت گوگل خودتان کلیک کنید تا آن را ببینید.

بعد از ورود به این بخش، وارد بخش Security می شویم. در بخش Singing to Google چند گزینه وجود دارد که روی گزینه Security Code ضربه می زنیم. برای نمایش کدهای امنیتی روی گوشی موبایل و تبلت، فرآیند احراز هویت انجام می شود. یعنی ممکن است از شما اثر انگشت یا Pin وارد شده را بخواهد. سپس 2 کد 10 رقمی می بینید. هر کدام از این 2 کد را می توانید برای ورود به حساب جیمیل خودتان روی یک دستگاه دیگر استفاده کنید.

برای نمایش این کدها نیاز نیست گوشی موبایل یا تبلت به اینترنت متصل باشد؛ این موضوع در شرایطی که روی دستگاه آشنا دسترسی به اینترنت ندارید کارساز است. فقط حواستان باشد این کدها تا 15 دقیقه اعتبار دارند و اگر بیشتر از این برای ورود به حسابتان زمان برد، کافی است دوباره وارد این بخش شوید تا کدهای جدید را اعلام کند.

کلام پایانی

این روزها که فراموش کردن رمز جیمیل تبدیل به اتفاقی رایج و عادی شده، باید با روش های بازیابی پسورد جیمیل آشنا باشیم. خوشبختانه گوگل فکر همه چیز را کرده و روش ها و راهکارهای مختلفی را برای بازیابی رمز جیمیل در اختیارمان قرار داده است. در این بخش تمام روش های جدیدی که می توانید به کمک آنها وارد حساب جیمیل خودتان شوید را توضیح دادیم.

پیشنهاد ما این است در زمان ثبت یک حساب گوگل جدید حتما یک ایمیل ریکاوری برای آن تعیین کنید. داشتن یک ایمیل که رمزش را هیچ وقت فراموش نمی کنید روند بازیابی رمز عبور حساب ها را ساده تر می کند. به جز ایمیل، راهکارهای دیگری هم برای بازیابی رمز وجود دارد که بالاتر شرح دادیم؛ اما هیچ کدام از آنها به اندازه داشتن ایمیل ریکاوری، تضمین شده نیستند. بنابراین از امروز اگر هر حساب جدیدی ساختید، حتما اطلاعات مربوط به ایمیل ریکاوری آن را پر کنید تا دردسر فراموشی رمز عوبر جیمیل گریبان تان را نگیرد!

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا