آموزش و ترفند فرفره

راهکارهای کاهش مصرف اینترنت موبایل

روش های کاهش مصرف اینترنت موبایل

امروزه تقریبا برای انجام هر کاری به اینترنت نیاز داریم و زندگی بدون آن برایمان غیر قابل تصور خواهد بود. در کنار این مسئله افزایش هزینه های اینترنت نیز به یک چالش جدی تبدیل شده است. به همین دلیل بسیاری از کاربران به دنبال راهکارهای کاربردی برای کاهش مصرف اینترنت موبایل هستند. در ادامه این مطلب راه های کاهش اینترنت موبایل را با یکدیگر بررسی کرده و چندین برنامه کاربردی نیز را معرفی خواهیم کرد.

چند راهکار کاربردی برای کاهش مصرف اینترنت

برای کاهش مصرف اینترنت موبایل چند راهکار مفید وجود دارد که با انجام هر کدام می توانید حجم ترافیکی خود را حفظ کنید.

تازه سازی برنامه ها در پس زمینه را غیر فعال کنید

برنامه های گوشی به طور مداوم در پس زمینه اجرا می شود؛ حتی زمانی که از آن ها استفاده نمی کنید. برخی از این برنامه ها به طور خودکار به روزرسانی ها را دانلود کرده و اطلاعات را همگام سازی می کنند. به روزرسانی آن ها مقدار زیادی از حجم ترافیک اینترنت همراه یا وای فای شما را مصرف می کند. به همین دلیل غیر فعال کردن آن راه حل خوبی برای کاهش مصرف اینترنت موبایل محسوب می شود:

نحوه غیر فعال کردن در دستگاه اندروید: برای اینکه بفهمید کدام برنامه ها، بیشترین داده را مصرف می کنند، وارد Settings شده و سپس گزینه Data Usage را انتخاب کنید. اگر یکی از برنامه ها داده بیش از حدی مصرف می کند و جزء برنامه های کاربردی شما نیز محسوب نمی شود، روی آن کلیک کرده و گزینه restrict all background را فعال کنید. با انجام این کار تمام فعالیت های پس زمینه آن برنامه متوقف می شود.

نحوه غیر فعال کردن در آی پد یا آیفون: وارد قسمت Settings شده و سپس گزینه General را انتخاب کنید. پس از آن بر روی گزینه Background App Refresh بزنید. در این قسمت می توانید فعالیت های برخی از برنامه های موجود در پس زمینه را متوقف کنید. در این قسمت همچنین می توانید انتخاب کنید که برنامه هایتان فقط در صورت اتصال به وای فای به روزرسانی شوند.

روش های حذف پیام های تبلیغاتی در ایرانسل و همراه اول

برای حذف پیامک های تبلیغاتی مزاحم در اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، چندین روش بسیار ساده وجود دارد که در این مقاله به صورت کامل آن ها را خواهیم آموخت.

بر روی دستگاه موبایل خود از نسخه دکستاپ سایت ها استفاده نکنید

هنگام مرور وب در مرورگر موبایل خود، فقط از نسخه موبایل هر وب سایت استفاده کنید. سایت های موبایل برای نمایشگرهایی با اندازه کوچک بهینه شده اند و حجم تصاویر و فایل ها را کاهش می دهند.

هنگام عدم استفاده از اینترنت داده های موبایل یا وای فای را خاموش کنید

آسان ترین کار برای کاهش مصرف اینترنت، خاموش کردن داده یا وای فای در صورت عدم استفاده است. اگر منتظر پیغام یا تماس مهمی به صورت آنلاین نیستید، می توانید با خیال راحت وای فای یا داده را خاموش کرده و در صورت نیاز مجدد آن را روشن کنید. این کار تا حد چشمگیری مصرف اینترنت شما را کاهش می دهد.

فیلتر شکن خود را در صورت عدم نیاز، خاموش کنید

یکی دیگر از راه های کاهش مصرف اینترنت موبایل خاموش کردن فیلترشکن است. اگر در حال استفاده از سایت های داخلی یا برنامه های داخلی هستید، نیازی به فیلترشکن ندارید. در صورت روشن بودن حجم اینترنت بیشتری مصرف می شود. پس توصیه می کنیم در صورت عدم نیاز فیلتر شکن خود را خاموش کنید تا حجم بیهوده مصرف نشود.

برنامه های بلااستفاده را از گوشی خود حذف کنید

برخی از برنامه ها در گوشی شما وجود دارند که مدت ها از آن ها استفاده نمی کنید، اما بخش نوتیفیکشن آن ها فعال بوده و مدام برای شما پیغام های مختلفی ارسال می کنند. این به این معناست که این برنامه ها در پس زمینه گوشی شما فعال هستند و بخشی از اینترنت شما را مصرف می کنند. بنابراین می توانید برنامه هایی را که دیگر لازم ندارید، به طور کامل از گوشی موبایل خود حذف کنید.

دستور کد کاهش مصرف اینترنت

شاید تابحال اسم کد کم مصرف شدن اینترنت را شنیده باشید، اما در حقیقت چیزی با عنوان کد کم مصرف شدن اینترنت وجود ندارد. تنها کدی که برای اینترنت همراه اول و ایرانسل ارائه شده، کد غیر فعال سازی اینترنت آزاد است. یعنی زمانی که بسته اینترنت شما تمام می شود، دیگر از اینترنت آزاد استفاده نشده و شارژ شما نیز به اتمام نمی رسد.

کد کاهش مصرف اینترنت ایرانسل

برای غیر فعال سازی اینترنت آزاد در ایرانسل از کد (ستاره 555 ستاره 3 ستاره 2 ستاره 3 مربع) *555*3*2*3# استفاده کنید. پس از ارسال این کد پیامک غیر فعال سازی برای شما ارسال می شود.

 کد کاهش مصرف اینترنت همراه اول

برای همراه اول نیز از کد *100*11# ارسال کنید و منتظر پیام غیر فعال شدن مصرف اینترنت باشید.

 دلیل مصرف زیاد اینترنت در گوشی سامسونگ

به طور کلی گوشی های موبایل ممکن است به دلایل مختلف حجم ترافیک زیادی را مصرف می کنند و این ارتباطی به نوع مدل و برند گوشی ندارد. خوشبختانه برای گوشی سامسونگ راهکارهای متعددی وجود دارد که می تواند باعث کاهش مصرف اینترنت موبایل شود.

مدیریت مصرف داده (Manage data usage)

بهترین راهکار برای کاهش مصرف اینترنت موبایل، پیگیری و بررسی Data usage است. در گوشی سامسونگ وارد Settings شوید و سپس بر روی گزینه Connections ضربه بزنید. سپس گزینه Data Usage را انتخاب کنید تا میزان مصرف داده های موبایل و وای فای برای شما نمایش داده شود. در گوشی های سامسونگ شاید گزینه ها کمی متفاوت باشد، اما به طور کلی با چند آیتم مواجه می شوید:
Data Saver: این گزینه از مصرف اینترنت برنامه ها در پس زمینه جلوگیری کرده و میزان ترافیک مصرفی را کاهش می دهد.

Mobile Data: با فعال کردن این گزینه می توانید به اینترنت سیم کارت خود دسترسی داشته باشید و در هر زمان آن را غیر فعال کنید.

Mobile data only apps: در این قسمت می توانید برنامه ها را سفارشی کنید. شما می توانید برنامه ها را طوری تنظیم کنید که حتی وقتی وای فای روشن است، فقط از داده های تلفن همراه استفاده کنند.

Mobile data usage: در این قسمت می توانید مشاهده کنید که هر برنامه چه میزانی از داده را مصرف می کند و کدام برنامه بیشترین حجم ترافیکی را به خود اختصاص داده است.

Wi-Fi data usage: در این قسمت نیز حجم مصرف وای فای هر برنامه را نمایش داده و می توانید برنامه هایی که بیشترین مصرف وای فای را داشته اند مشاهده کنید.

فعال کردن دیتا سیور (Data saver)

Data saver یک قابلیت بسیار مفید در گوشی های سامسونگ بوده که از ارسال یا دریافت داده توسط برنامه ها در پس زمینه جلوگیری می کند. برای فعال کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید:

  • وارد بخش تنظیمات شده و بر روی گزینه Connections ضربه بزنید.
  • سپس گزینه Data usage و بعد از آن Data saver را انتخاب کنید. حال سوئیچ کنار آن را فعال کرده تا روشن شود.

اگر برنامه هایی هستند که ترجیح می دهید در پس زمینه اجرا شوند، می توانید با انتخاب گزینه Allowed to use data برنامه های استثتاء را در این لیست قرار دهید.

تنظیمات چرخه صورتحساب داده (Data billing cycle settings)

یکی دیگر از ابزارهایی که می توانید برای کاهش مصرف اینترنت موبایل در گوشی سامسونگ استفاده کنید، گزینه Billing cycle and data warning است. این گزینه به شما خواهد گفت که چه زمانی داده های شما رو به پایان بوده و به شما هشدار می دهد. همچنین می تواند دیتای مصرف شده شما را محاسبه کند.

  • وارد بخش تنظیمات شده و بر روی گزینه Connections بزنید.
  • سپس گزینه Data usage را انتخاب کرده و پس از آن بر روی Billing cycle and data warning بزنید.

سپس در این قسمت با گزینه های زیر رو به رو می شوید:

Start billing cycle on (شروع چرخه صورت حساب): در این قسمت می توانید یک تاریخ تعیین کرده تا از همان زمان چرخه صورت حساب شما شروع شود و میزان مصرف داده موبایل شما را پیگیری کند.

Set data warning (تنظیم هشدار داده): برای تنظیم هشدار می توانید سوئیچ کنار این گزینه را فعال یا غیر فعال کنید.

Data warning (هشدار داده): مقدار داده مورد استفاده را قبل از دریافت هشدار در مورد میزان استفاده خود تنظیم کنید.

Limit mobile data usage (محدود کردن داده تلفن همراه): با ضربه زدن روی سوئیچ، ویژگی محدود کردن داده تلفن همراه را روشن یا خاموش کنید.

آموزش بازیابی رمز جیمیل

اگر رمز جیمیل خود را فراموش کرده اید، این مقاله برای شما نوشته شده تا بتوانید جیمیل های خود را بازیابی کنید.

 معرفی برنامه کاهش مصرف اینترنت

برنامه های خاصی برای کاهش مصرف اینترنت موبایل طراحی شده اند که در اصل قابلیت فشرده سازی دیتا دارند. با این کار اینترنت مصرفی موبایل را کاهش می دهند. در ادامه چند نمونه از این برنامه ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

مرورگر گوگل کروم

به جای استفاده از مرورگرهای پیش فرض گوشی، می توانید از مرورگر کروم استفاده کنید. این مرورگر دارای یک ابزار داخلی بوده که باعث صرفه جویی در مصرف دیتا می شود. برای فعال سازی آن باید وارد تنظیمات گوشی شده و سپس Data server را انتخاب کنید. پس از آن گزینه Use Data servar را فعال کنید.

مرورگر اپرا مینی

مرورگر اپرا مینی (Opera Mini) یک مرورگر وب بوده که حجم دانلود شده صفحات وب را تا 90 درصد کاهش می دهد و در عین حال کیفیت آن را حفظ می کند.

Data Compress

برنامه Data Compress برای گوشی های اپل طراحی شده و یک روش محبوب برای کاهش مصرف اینترنت موبایل است. این برنامه فایل های تصویری و ویدئویی شما را به بدون کاهش کیفیت محسوس فشرده می کند. با نصب این برنامه هنگام پخش آنلاین ویدئو حجم اینترنت شما تا 50 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

سخن پایانی

مهم ترین راه برای کاهش مصرف اینترنت محدود کردن مصرف داده های هر برنامه بوده که راهکار آن را در این مطلب توضیح دادیم. همچنین توصیه می کنیم در صورت عدم نیاز به اینترنت، وای فای یا داده های خود را خاموش کرده و تا حد امکان فقط از اینترنت وای فای استفاده کنید.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا