Close
(0) محصول
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
دسته بندی محصولات
  Filters
  Preferences
  جستجو

  کارت حافظه

  کارت حافظه چی بخریم؟!

  خیلی از کاربران دستگاه های دیجیتال مانند دوربین، گوشی موبایل، تبلت و... هنگام نیاز به کارت حافظه، با یک سوال مشترک مواجه می شوند: کارت حافظه چی بخریم ؟

  خرید انواع کارت حافظه

  برای جواب دادن به این سوال بهتر است بعضی از مشخصه های مهم کارت حافظه خوب را مطرح کنیم و در مورد هر کدام از آنها توضیحاتی را با شما به اشتراک بگذاریم.

  کارت حافظه یا Memory Card چیست و چه کاربردی دارد؟

  کارت حافظه خوب یکی از لوازم جانبی ضروری است که برای ذخیره اطلاعاتی مانند عکس، ویدیو، موزیک و انواع دیگر فایل کار افراد را راحت می کند. تنوع کارت های حافظه بسیار بالاست و برای هر نیازی، کارت حافظه خاصی وجود دارد. به همین دلیل است که برای جواب به سوال کارت حافظه چی بخریم ، باید نوع نیاز و کاربری خود را مشخص کنید.

  به عنوان مثال کاربری که قصد ساخت ویدیو یا فیلم کوتاه دارد، ترجیح می دهد کارت حافظه ای با سرعت و ظرفیت بالا را خریداری کند. به این ترتیب کاربر می تواند به سادگی فایل های ویدیویی با کیفیت 4K را در کارت حافظه دوربین یا موبایل خود ذخیره کند. برای نیاز کاربرانی که قصد استفاده معمولی از موبایل یا دوربین خود را دارند، کارت حافظه خوب با سرعت متوسط کاملا مناسب است.

  انواع کارت حافظه

  کارت حافظه در انواع مختلفی برای کاربری های متنوع توسط برندهای معتبر تولید و به بازار عرضه می شود. منظور از انواع کارت حافظه و استانداردهای آن، تعداد پین های اتصال و ابعاد کارت حافظه است. هر کدام از انواع کارت حافظه به اسلات متناسب با اندازه خود نیاز دارند.

  به همین دلیل است که هنگام خرید یک کارت حافظه خوب حتما باید به اسلات دستگاه دیجیتالی خود یعنی گوشی موبایل، دوربین، ویس رکوردر و... توجه کرده بر اساس نوع اسلات، تصمیم بگیریم که کارت حافظه چی بخریم و کارت حافظه مناسب گجت ما بهتر است دارای چه ویژگی هایی باشد. برندهای معتبر سه نوع کارت حافظه را تولید می کنند که در ادامه به ویژگی های هر نوع اشاره می کنیم.

  کارت حافظه SD یا Secure Digital

  اغلب ما نام کارت حافظه SD را شنیده ایم. این نوع کارت حافظه اغلب در دوربین های دیجیتال و انواع ویس رکوردهای حرفه ای استفاده می شود. ممکن است روی کارت حافظه SD با کلماتی مانند SDHC یا SDXC مواجه شوید که در شکل ظاهری هیچ تفاوتی با SD ندارند. حروف کناری SD بیانگر بازه ظرفیت کارت حافظه است و نام گذاری آنها توسط استاندارد SDA به صورت قانون اعمال شده است.

  به عنوان مثال وقتی روی کارت حافظه SD را مشاهده می کنید، باید بدانید که این کارت حافظه ظرفیتی بین 1 مگابایت تا 2 گیگابایت دارد. البته چند استثنا وجود دارد که کارت حافظه 4 گیگابایتی نیز در گروه SD معمولی قرار گرفته است.

  وقتی روی کارت حافظه SDHC را مشاهده می کنید، یعنی کارت حافظه در گروه کارت حافظه با ظرفیت 2 گیگابایت تا 32 گیگابایت تولید شده است. ناگفته نماند که عدد دقیق ظرفیت روی بدنه کارت حافظه با فونت درشت نوشته شده است.

  نوع کارت حافظه SDXC در گروه کارت های حافظه با ظرفیت بالا قرار دارد و عدد ظرفیت آن بین 32 گیگابایت و 2 ترابایت متغیر است.

  کارت حافظه micro SD یا micro Secure Digital

  این نوع کارت حافظه نیز از پرکاربردترین انواع کارت حافظه است که در اغلب گوشی های موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. اندازه این کارت حافظه همان طور که از نامش پیداست، کوچکتر از SD است. یکی دیگر از سوالات رایج کاربران این است که برای افزایش ظرفیت داخلی گوشی موبایل، کارت حافظه چی بخریم ؟

  اغلب افرادی که قصد دارند حافظه داخلی گوشی موبایل خود ر ا ارتقا دهند، سراغ خرید این نوع کارت حافظه می روند. بیشتر گوشی های موبایل دارای اسلات micro SD هستند، با این حال قبل از خرید کارت حافظه اسلات موجود در گوشی موبایل خود را بررسی کنید و متناسب با نوع آن، نسبت به خرید کارت حافظه خوب اقدام کنید.

  کارت حافظه CF یا Compact Flash

  در اغلب دوربین های دیجیتال و انواع ویس رکوردر با کارت حافظه SD کار می کنند، با این حال بعضی از دوربین های جدید و بیشتر دوربین های قدیمی از کارت حافظه CF استفاده می کنند. CFنسبت به SD اندازه بزرگتری دارد و اط استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.

  نقش سرعت کارت حافظه در کیفیت آن

  سرعت حافظه از دیگر عواملی است که در کیفیت کارت حافظه نقش موثری دارد. اگر بخواهیم تصمیم بگیریم که کارت حافظه چی بخریم ، حتما باید به سرعت کارت حافظه نیز توجه کنیم. سرعت کارت حافظه نشان می دهد که اطلاعات با چه سرعتی روی کارت حافظه ذخیره می شود.

  سرعت نوشتن و سرعت خواندن داده ها توسط کارت حافظه بر حسب واحد اندازه گیری مگابایت بر ثانیه محاسبه می شود. هر اندازه عدد سرعت کارت حافظه بالاتر باشد، داده ها سریع تر منتقل می شوند. وقتی با یک دوربین عکاسی دیجیتال عکس های زیادی را پشت سر هم می گیریم، دوربین چند شات پشت سر هم را روی کارت حافظه ثبت می کند یا به اصطلاح می نویسد.

  زمانی که این عکس ها را از کارت حافظه به لپ تاپ انتقال می دهید، عملیات خواندن داده ها صورت می گیرد. به این ترتیب سرعت نوشتن و خواندن کارت حافظه نقش موثری در صرفه جویی زمان دارد. هر چه عدد سرعت حافظه بالاتر باشد، فرآیند انتقال داده ها سریع تر انجام می شود.

  ظرفیت کارت حافظه

  برای خرید کارت حافظه بهتر است میزان بودجه را تعیین کرده و بر اساس آن ظرفیت کارت حافظه را انتخاب کنیم. هر اندازه عدد ظرفیت که با گیگابایت محاسبه می شود بالاتر باشد، فضای بیشتری در کارت حافظه برای ذخیره داده ها وجود دارد و متناسب با همین عدد، قیمت کارت حافظه تعیین می شود.

  اگر کارت حافظه را برای گوشی موبایل خریداری می کنید، حتما به قابلیت های دستگاه موبایل خود نسبت به پشتیبانی از کارت حافظه توجه کنید. بعضی از گوشی های موبایل ظرفیت بیشتر از 16 یا 32 گیگابایت را پشتیبانی نمی کنند. اما در دوربین های دیجیتال موضوع متفاوت است و اغلب دوربین های جدید از تمام کارت های حافظه با تمام ظرفیت های موجود در بازار پشتیبانی می کنند.

  عدد ظرفیت کارت حافظه زوج است (به استثنای کارت حافظه 1 گیگابایت) و افراد متناسب با نوع کاربری خود، ظرفیت مناسب را برای خرید کارت حافظه در نظر می گیرند. ظرفیت های کارت حافظه موجود در بازار فعلی عبارت است از:

  • 1GB
  • 2GB
  • 4GB
  • 8GB
  • 16GB
  • 32GB
  • 64GB
  • 128GB
  • 200GB
  • 256GB
  • 512GB

  کلاس بندی کارت حافظه

  با وجود اینکه سرعت خواندن و نوشتن نقش موثری در کیفیت کارت حافظه دارد، اما این عدد معمولا دقیق نیست و در اغلب موارد به منظور تبلیغ یک کارت حافظه، عددهایی غیرواقعی اعلام می شود. کلاس بندی کارت حافظه این مشکل را حل کرده و عدد دقیق تری را در مورد سرعت عملکرد کارت حافظه در اختیار کاربر قرار می دهد.

  کلاس کارت حافظه حداقل سرعت نوشتن را بر حسب مگابایت بر ثانیه مشخص می کند. به عنوان مثال سرعت نوشتن کارت حافظه ای که روی آن عبارت Class 2 حک شده، به هیچ عنوان کمتر از 2 مگابایت در ثانیه نیست. هر اندازه عدد کلاس کارت حافظه بالاتر باشد، سرعت عملکرد آن نیز بالاتر است و البته قیمت بیشتری هم دارد. عدد کلاس کارت حافظه در دایره ای باز روی بدنه کارت حافظه حک شده است.

  ناگفته نماند که همه کاربران نیازی به خرید کارت حافظه با کلاس بالا ندارند و این عدد اغلب برای افرادی اهمیت دارد که قصد فیلمبرداری با کیفیتی بالاتر از HD دارند که در این شرایط سرعت نوشتن کارت حافظه از اهمیت زیادی برخوردار است. کلاس بندی کارت حافظه عبارت است از:

  • کلاس 2
  • کلاس 4
  • کلاس 6
  • کلاس 8
  • کلاس 10

  استاندارد UHS یا Ultra High Speed

  موضوع دیگری که در مورد کیفیت کارت حافظه اهمیت دارد، داشتن استاندارد UHS است. این استاندارد به کارت های حافظه SDHC و SDXC تعلق دارد. این استاندارد دارای 3 شماره است که اولین شماره یعنی UHS-I بیشترین فراوانی را در بازار دارد. سومین شماره یعنی UHS-I خیلی جدید است و هنوز به بازار عرضه نشده است.

  در استاندارد UHS-I حداکثر سرعت 104 مگابایت بر ثانیه محاسبه شده که این عدد در عمل به 80 تا 95 مگابایت بر ثانیه می رسد. در استاندارد UHS-II حداکثر سرعت انتقال داده ها به 312 مگابایت عنوان شده که این عدد هم در عمل به 250 تا 280 مگابایت بر ثانیه می رسد. توجه داشته باشید که برای به کار بردن کارت حافظه دارای استاندارد UHS-II لازم است دستگاه شما از این استاندارد پشتیبانی کند.

  کلام پایانی

  برای اینکه تصمیم بگیریم کارت حافظه چی بخریم لازم است به نکاتی مانند نوع کارت حافظه، نوع اسلات کارت حافظه در دستگاه (موبایل، تبلت، دوربین، ویس رکوردر و...)، سرعت کارت حافظه، ظرفیت کارت حافظه و... توجه نشان دهیم. در این مقاله به بررسی موارد مهم برای خرید یک کارت حافظه خوب پرداختیم تا بتوانید کارت حافظه مناسبی برای نوع کاربری خود خریداری کنید.

  نمایش به صورت جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در صفحه

  کارت حافظه‌ microSDXC لکسار مدل 633X کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت ظرفیت32گیگابایت

  125٬000 تومان

  کارت حافظه‌ microSDXC لکسار مدل 633X کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت ظرفیت128گیگابایت

  373٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC لکسار مدل 1066X کلاس A2 استاندارد UHS-U3 سرعت 160MBps ظرفیت 64 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  420٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC لکسار مدل 633X کلاس 10 استاندارد UHS-I سرعت 100MBps ظرفیت 256 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  900٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC لکسار مدل 633X کلاس 10 استاندارد UHS-I سرعت 100MBps ظرفیت 512 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  1٬975٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC لکسار مدل PLAY کلاس 10 U3 استاندارد UHS-I سرعت 150MBps ظرفیت 256 گیگابایت

  1٬070٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC لکسار مدل PLAY کلاس 10 استاندارد UHS-I سرعت 150MBps ظرفیت 128 گیگابایت

  505٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC لکسار مدل PLAY کلاس 10 U3 استاندارد UHS-I سرعت 150MBps ظرفیت 512 گیگابایت

  1٬983٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC ویکومن مدل EXTRA 533X کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 80MBps ظرفیت 16 گیگابایت

  105٬000 تومان

  کارت حافظه‌ microSDHC وریتی مدل 633x کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 95MBps ظرفیت 8 گیگابایت

  99٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC بکسو مدل 433X کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 65MBps ظرفیت 8 گیگابایت

  85٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC اپیسر مدل V30 کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 80MBps ظرفیت64گیگابایت به همراه آداپتور SD

  253٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC سیلیکون پاور مدل Superior pro کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 100MBps ظرفیت 256 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  952٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC سیلیکون پاور مدل Superior Pro کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 100MBps ظرفیت 512 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  2٬289٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC سامسونگ مدل PRO کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 90MBps همراه با آداپتور ظرفیت 8 گیگابایت

  105٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC سیلیکون پاور مدل Superior Pro کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 100MBps ظرفیت 64 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  271٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC سیلیکون پاور مدل Superior Pro کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 100MBps ظرفیت32 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  210٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC سیلیکون پاور مدل Superior Pro کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 100MBps ظرفیت 128 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  509٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC پی ان وای مدلElite کلاس 10سرعت 100MBps ظرفیت 32 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  128٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC پی ان وای مدل Elite کلاس 10 سرعت 100MBps ظرفیت 16 گیگابایت

  110٬000 تومان

  کارت حافظه microSD پی ان وای مدل PERFORMANCE PLUS کلاس 10 ظرفیت64 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  150٬000 تومان

  کارت حافظه microSD پی ان وای مدل PERFORMANCE PLUS کلاس 10 ظرفیت32 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  117٬000 تومان

  کارت حافظه microSD پی ان وای مدل PERFORMANCE PLUS کلاس 10 ظرفیت16 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  105٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC ویکو من مدل Final 600X کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 100MBps ظرفیت 128 گیگابایت همراه با آداپتور SD

  320٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC ویکو من مدل Extre 533X کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 80MBps ظرفیت 16 گیگابایت همراه با آداپتور SD

  108٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC سیلیکون پاور مدل Elite کلاس 10 استاندارد U1 سرعت 85MBps ظرفیت 16 گیگابایت

  100٬000 تومان

  کارت حافظه SDHC ویکو من مدل Final 600X کلاس 10 استاندارد سرعت 90MBps ظرفیت 32 گیگابایت

  157٬000 تومان

  کارت حافظه SDHC ویکو من مدل Final 600X کلاس 10 استاندارد سرعت 90MBps ظرفیت 64 گیگابایت

  224٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC ویکومن مدل EXTRA 533X کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 80MBps ظرفیت 8 گیگابایت

  79٬000 تومان 115٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC وریتی مدل Extreme کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 80MBps ظرفیت 64 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  165٬000 تومان 245٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC پاناتک مدل Extreme کلاس 10 استاندارد UHS-I ظرفیت 16 گیگابایت

  95٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC کوئین تک مدل 566X کلاس 10 U3 سرعت 85MBps ظرفیت16 گیگابایت همراه با آداپتور SD

  93٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC کوئین تک مدل 566X کلاس 10 U3 سرعت 85MBps ظرفیت32 گیگابایت همراه با آداپتور SD

  103٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC پاناتک مدل Extreme کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 30MBps ظرفیت 32 گیگابایت

  136٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC وریتی کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 95MBps ظرفیت 16 گیگابایت

  99٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC وریتی کلاس 10 استاندارد UHS-I U1 سرعت 95MBps ظرفیت 32 گیگابایت

  105٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC ویکو من مدل Final 600X Plus کلاس 10 استاندارد UHS-I U3 سرعت 90MBps ظرفیت 64گیگابایت همراه با کارت خوان

  148٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC سن دیسک مدل Ultra کلاس A1 استاندارد UHS-I سرعت 100MBps ظرفیت 64 گیگابایت

  213٬000 تومان

  کارت حافظه microSDHC سن دیسک مدل Ultra کلاس A1 استاندارد UHS-I سرعت 120MBps ظرفیت 32 گیگابایت

  128٬000 تومان

  کارت حافظه microSDXC ای دیتا مدل premier کلاس 10 U1 سرعت 100MB/sو ظرفیت 256 گیگابایت به همراه آداپتور SD

  830٬000 تومان 948٬000 تومان

  کارت حافظه

  Close
  Filter by Clear All
  از: تا:
  ریال79000 ریال3460000