اخبار تکنولوژی

نحوه اتصال اپل واچ به گوشی های آیفون و روش های مختلف آن

گوشی های آیفون و اپل واچ، و محصول محبوب از برند اپل هستند که بسیاری از افراد از هر دوی آنها استفاده می کنند. برای بهره مندی کامل از قابلیت های این دو محصول، اتصال صحیح آنها به یکدیگر ضروری است. در این مقاله، به آموزش گام به گام اتصال اپل واچ به آیفون و بررسی نکات مهم مربوط به آن می پردازیم.

راه اندازی و تنظیمات اپل واچ

قبل از هرکاری پس از خرید اپل واچ لازم است جهت راه اندازی و تنظیمات اپل واچ اقدام کنید. در مرحله اول باید مطمئن شوید که اپل واچ کامل شارژ شده است. دقت کنید که فرآیند اتصال و همگام سازی ممکن است زمان زیادی طول بکشد و شارژ کم دستگاه ممکن است در این روند اختلال ایجاد کند. پس از این که اپل واچ حداقل 50 درصد شارژ شد به کمک دکمه کنار صفحه آن را روشن کنید. حال می توانید فرآیند اتصال اپل واچ به آیفون خود را آغاز نمایید.

آموزش اتصال اپل واچ به آیفون

برای برخورداری از امکانات آی واچ خود و راه اندازی آن باید QR کد گوشی آیفون را اسکن کنید. اسکن این کد باعث می شود تا در آینده اتصال دو دستگاه تنها با نزدیک کردن آنها انجام شود. اتصال Apple Watch به iPhone کار سختی نیست ولی حتما باید به نکاتی دقت کنید تا در روند اتصال مشکلی ایجاد نشود. موارد زیر از پیش نیازها و نکات اولیه برای شروع فرآیند اتصال هستند:

 • آیفون شما باید مدل iPhone 5 و انواع جدیدتر آن باشد و نسخه سیستم عامل iOS شما حداقل 9 باشد.
 • دوربین گوشی، وای فای و بلوتوث آن باید فعال باشد.
 • اپلیکیشن اپل واچ (Apple Watch) باید روی آیفون نصب باشد.
 • گوشی و ساعت هوشمند هر دو روشن و به هم نزدیک باشند.
 • بهتر است حین انجام فرآیند اتصال اپل واچ روی مچ دست شما باشد.

پس از آماده سازی این شرایط امکان اتصال گوشی و ساعت به دو روش دستی و خودکار امکان پذیر خواهد بود که در ادامه به آن می پردازیم:

نحوه اتصال اپل واچ به گوشی های اندرویدی

ست کردن اپل واچ به iPhone به صورت خودکار

طی کردن فرآیند اتصال اپل واچ به آیفون به شکل خودکار راحت و سریع خواهد بود. در ادامه این روند را به شکل گام به گام مشاهده می کنید:

 1. روشن کردن ساعت و گوشی و فعال کردن برنامه اپل واچ در گوشی آیفون؛
 2. قرار دادن اپل واچ و گوشی مورد نظر در کنار هم؛
 3. انتخاب گزینه start pairing در برنامه اپل واچ و انتخاب گزینه set up for myself؛
 4. اسکن صفحه اپل واچ توسط دوربین گوشی و ایجاد اتصال بین دو دستگاه؛
 5. انتخاب یکی از گزینه های Restore from backup (جهت بازیابی اطلاعات خود برای اپل واچ) یا Set up as new apple watch (جهت شروع کار بدون بازیابی اطلاعات قبلی)؛
 6. قبول کلیه قوانین و مقررات اپل و اتصال ساعت هوشمند به حساب اپل به کمک اپل آی دی؛

تا این مرحله اتصال اپل واچ به آیفون انجام شده است؛ اما بهتر است مراحل زیر را نیز در ادامه طی کنید:

 1. تعیین رمز عبور برای اپل واچ برای حفظ امنیت دستگاه و اطلاعات؛
 2. نصب اپلیکیشن های اختصاصی برای اپل واچ طبق نیاز و شرایط خود.

ست کردن اپل واچ به iPhone به صورت خودکار

وصل کردن ساعت هوشمند اپل به آیفون به صورت دستی

در صورت وجود هر مشکلی در اتصال اپل واچ به آیفون به شکل خودکار می توان از روش دستی نیز برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر نیز استفاده کرد. در ادامه مراحل اتصال را به شکل دستی مشاهده می کنید:

 1. روشن کردن اپل واچ و گوشی و فعال کردن برنامه Apple watch؛
 2. انتخاب گزینه Pair apple watch manually (جایگزین استفاده از دوربین گوشی و اسکن کد)؛
 3. انتخاب حرف i در بخش پایین صفحه و سمت راست آن؛
 4. مشاهده فهرست devices و پیدا کردن نام اپل واچ مدنظر در آن؛
 5. ظاهر شدن کدی 6 رقمی روی صفحه اپل واچ و وارد کردن آن در گوشی آیفون؛

با طی کردن این مراحل اتصال دو دستگاه به همدیگر انجام خواهد شد. مراحل تعیین رمز عبور و نصب اپلیکیشن در این روش تفاوتی با حالت قبل ندارد.

راهنمای خرید ساعت هوشمند

ست کردن اپل واچ با آیفون جدید

در صورت عوض کردن گوشی خود و خرید آیفون جدید، جهت اتصال اپل واچ به گوشی باید اتصال آن به آیفون قبلی را قطع کنید و سپس مراحل همگام سازی را طی نمایید.

unpair کردن اپل واچ از آیفون

برای قطع اتصال دو دستگاه لازم است گوشی قدیم خود را در دسترس داشته باشید و به برنامه Apple watch مراجعه کنید. در بخشی که مربوط به لیست همه ساعت ها است، روی نماد i در کنار ساعت مدنظر کلیک کنید و گزینه لغو اتصال را بزنید. با لمس Unpair apple watch و تایید آن فرآیند Unpair انجام خواهد شد.

اگر گوشی قدیمی را در دسترس نداشتید می توانید از بخش تنظیمات ساعت خود و بخش general از گزینه Erase all content and setting استفاده کنید تا اتصال ساعت به گوشی های دیگر قطع شود.

ست کردن اپل واچ با آیفون جدید

سازگاری مدل های مختلف آیفون و اپل واچ

در بخش های قبل اشاره کردیم که برای استفاده از اپل واچ حداقل به یک دستگاه آیفون 5 با سیستم عامل iOS 9 نیاز است. این یک پیش نیاز برای استفاده از اپل واچ است و ساعت های هوشمند جدید به سیستم جدیدتری نیاز خواهند داشت. در ادامه به بررسی سازگاری نسل های مختلف اپل واچ با گوشی های مختلف آیفون می پردازیم. حین خرید انواع ساعت هوشمند اپل حتما به این موارد توجه داشته باشید.

 • نسل اول و دوم: آیفون 5 به بالا و iOS 11 به بعد؛
 • نسل سوم: نسل های جدید با آیفون 6s به بعد و iOS 13 به بالا و نسل قدیم با آیفون 6 به بعد و IOS 11 به بالا؛
 • انواع نسل چهارم: مدل معمولی با آیفون 5s به بعد، مدل LTE با آیفون 6 به بعد و هردو با نسخه iOS 12 به بالا؛
 • نسل پنجم: با آیفون مدل 6s به بالا و نسخه iOS 13 به بعد؛
 • نسل ششم: با آیفون 6s به بالا و سیستم عامل iOS 14 به بعد؛
 • سری نسل هفتم: با آیِفون 6s به بالا و سیستم عامل iOS 15 به بعد؛
 • نسل هشتم: آیفون 7 بالا و سیستم عامل iOS 16 به بعد؛
 • نسل نهم: آیفون Xs به بالا و سیستم عامل iOS 17 به بعد؛
 • مدل اولترا، آیفون 8 به بالا و سیستم عامل iOS 16 به بعد و اولترا 2 با آیفون Xs به بالا و سیستم عامل iOS 17 به بعد؛
 • مدل SE: نسل اول آن با آیفون 8 به بالا و سیستم عامل IOS 16 به بعد و نسل دوم آن با آیفون Xs به بالا و سیستم عامل iOS 17 به بعد؛

آموزش نصب برنامه روی ساعت هوشمند

علت عدم اتصال آیفون به اپل واچ

در مواردی ممکن است با وجود طی کردن قدم به قدم مراحل اتصال اپل واچ به آیفون با ارورهای مختلف یا مشکلاتی مواجه شوید. این عدم اتصال ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه مرسوم ترین موارد موجود را بیان می کنیم. بهتر است هر علت را به طور جداگانه بررسی کنید و در صورت حل نشدن به مشکل به فروشگاهی که از آن خرید اپل واچ را انجام داده اید مراجعه کنید.

 • اگر گوشی آیفون شما یا اپل واچتان سیستم عامل قدیمی داشته باشد احتمال عدم اتصال و بروز باگ های مختلف وجود خواهد داشت. بهتر است ابتدا هر دو دستگاه را به آخرین نسخه ارائه شده به روز رسانی و سپس مجددا راه اندازی کنید.
 • برخی از مشکلات به دلیل باگ نرم افزاری است. یکی از راه های ساده برای حل این مشکل ری استارت کردن آیفون و اپل واچ است.
 • اگر مشکل مربوط بهش ارتباط و نتورک دستگاه ها باشد می توان با ریست کردن تنظیمات این مشکل را حل کرد. در این شرایط دقت داشته باشید که اطلاعاتی مانند پسورد وای فای و دستگاه های متصل نیز ریست خواهد شد.
 • اگر در برقراری اتصال مشکلی وجود داشته باشد در ابتدا باید از روشن بودن وای فای و بلوتوث مطمئن شوید و در صورت حل نشدن مشکل بهتر است یک بار آیفون را در حالت پرواز قرار دهید و پس از مدتی آن را خاموش کنید.

اتصال یک اپل واچ به چند آیفون

یکی از سوالات متداول در حوزه اتصال اپل واچ به آیفون امکان همگام سازی یک آی واچ به چند گوشی همراه است. متاسفانه تاکنون شرکت اپل این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار نداده است و هر ساعت هوشمند می تواند به یک گوشی وصل باشد و برای اتصال آن به گوشی های دیگر باید اتصال با گوشی قبلی قطع گردد.

تفاوت ساعت هوشمند و مچ بند هوشمند

اپل واچ و آیفون، دو دستگاه کاربردی اپل

اتصال اپل واچ به آیفون، دریچه ای به سوی دنیایی از امکانات جدید و تجربه ای کاربری لذت بخش تر را به روی شما می گشاید. با اتصال این دو دستگاه، می توانید از مزایای متعددی مانند دریافت اعلان ها و تماس ها، کنترل موسیقی، ردیابی فعالیت های ورزشی، استفاده از اپلیکیشن های مختلف و بسیاری موارد دیگر بهره مند شوید.

مجله فرفره با ارائه مقالات و آموزش های مفید، شما را در استفاده هرچه بهتر از این دو دستگاه یاری می کند. همچنین، فروشگاه فرفره امکان خرید انواع دستگاه های دیجیتال مانند ساعت های هوشمند و گوشی تلفن همراه را برای شما فراهم کرده است.

با اتصال اپل واچ به آیفون و استفاده از امکانات متنوع آن، زندگی خود را آسان تر و لذت بخش تر کنید.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا