آموزش و ترفند فرفره

بررسی علت شارژ نشدن اپل واچ و راه حل رفع مشکل

آیا با مشکل شارژ نشدن ساعت هوشمند خود مواجه هستید؟ علت شارژ نشدن اپل واچ چیست؟ گاهی ممکن است ساعت هوشمند برند اپل در زمان شارژ شدن با مشکلات خاصی مواجه شود. بعضاً مشکلاتی در نگهداری شارژ ساعت نیز وجود دارد. در صورتی که شما، از آن دسته کاربرانی هستید که با این مسئله و مشکل برخورد داشته اید، توصیه می شود قبل از مراجعه به نمایندگی اپل و درخواست تعمیر ساعت خود، این مقاله را مطالعه کنید تا آگاهی بیشتری در این زمینه بدست آورید. با فرفره همراه باشید.

مشکلاتی که در ادامه مطرح می کنیم در رابطه با ساعت اپل هستند و ارتباطی به نسخه سیستم عامل گوشی ندارند بنابراین اگر گوشی شما اندروید است نیز ممکن است با این مشکلات مواجه شده باشید. همانطور که می دانید امکان استفاده از اپل واچ با گوشی اندرویدی نیز وجود دارد و پیشتر در مورد اتصال اپل واچ به گوشی های اندروید در فرفره مقاله ای را منتشر کرده ایم.

آیا اپل واچ من شارژ می شود؟

برای اطمینان از شارژ شدن اپل واچ، باید به نشانگر شارژ روی صفحه نمایش ساعت توجه کنید. بعد از اتصال ساعت به شارژر مخصوص، یک آیکون رعد و برق سبز رنگ کوچک روی صفحه ظاهر خواهد شد. همچنین زمانی که شما ساعت خود را به شارژر متصل می کنید، اعلان یا صدای زنگ خاصی از آن شنیده می شود؛ البته در صورتی که اپل واچ روی حالت بی صدا یا سایلنت باشد، دیگر صدایی شنیده نخواهد شد.

آیا اپل واچ من شارژ می شود؟

با کشیدن انگشت روی صفحه ساعت از پایین به بالا و ضربه زدن روی آیکون درصد باتری، جزئیات عمر باتری برای شما نمایش داده می شود. در صورتی که ساعت شما در حال شارژ شدن باشد، در این قسمت، کلمه Charging را مشاهده می کنید.

علت شارژ نشدن اپل واچ تمام سری ها

قیمت انواع اپل واچ سری های مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد ولی مشکل شارژ نشدن می تواند در تمامی سری ها پیش بیاید. به طور کلی، علت شارژ نشدن اپل واچ تنها یک مورد نیست و می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعف در منبع تغذیه ساعت
 • مشکل در شارژر (آداپتور و کابل)
 • مشکلات نرم افزاری و ضعف سیستم عامل
 • کثیف بودن کانکتورها (یا مبدل) که برای اتصال بند به ساعت استفاده می شوند.
 • مشکلات سخت افزاری در اپل واچ که نیاز به تعمیرات دارد.

اولین و ساده ترین دلیل برای شارژ نشدن اپل واچ شاید مشکل در منبع تغذیه ساعت باشد. در صورتی که منبع تغذیه سالم است، باید گزینه های بعدی را بررسی کنید.

نحوه اتصال اپل واچ به گوشی های آیفون و روش های مختلف آن

بررسی سالم بودن کابل شارژ

اگر ساعت خود را به علت اتمام شارژ به شارژر متصل کرده اید ولی علامت رعد و برق سبز را مشاهده نمی کنید، در اولین قدم، بهتر است بگذارید 30 دقیقه از زمان اتصال بگذرد و سپس شارژر را جدا کنید. در این حالت می توان احتمال داد که مشکل شارژ نشدن ساعت، ایراد در منبع تغذیه است. در صورتی که مشکل از منبع تغذیه نباشد، باید شارژر را بررسی کنید. بخش مگنتی یا کابل نباید ایرادی داشته باشند. گاهی ممکن است حتی یک خراش روی قسمت مگنتی یا پارگی روی کابل دلیلی بر شارژ نشدن اپل واچ باشد.

آموزش ریست کردن اپل واچ

ریست سخت افزاری (Force Restart) یکی از راحت ترین روش ها برای حل مشکلات مربوط به شارژ نشدن اپل واچ است. برای ریست کردن ساعت خود، شما باید چرخاننده دیجیتال و دکمه فیزیکی روی لبه سمت راست ساعت را همزمان فشار دهید. این اقدام را تا زمان ظاهر شدن لوگوی اپل ادامه دهید و سپس دکمه ها را کرده و روی گزینه راه اندازی مجدد کلیک کنید. در ادامه اپل واچ خاموش شده و دوباره روشن می شود. در صورتی که مشکل باتری برطرف شده باشد، عملیات شارژ روی صفحه نشان داده می شود و ادامه می یابد.

گاهی ممکن است که اپل واچ در حال شارژ باشد، ولی مشکلات نرم افزاری موجب شود تا آیکون مربوط به عملیات شارژ به کاربر نشان داده نشود. در بسیاری از مواقع مشکلات ساعت با راه اندازی اپل واچ برطرف می شود.

دلایل شارژ نشدن اپل واچ سری ۷، ۸ و ۶

وجود مشکلات نرم افزاری می تواند علت شارژ نشدن اپل واچ باشد. بسیاری از کاربران واچ های سری 6، 7 و 8، بعد از مدتی با مشکل شارژ کردن اپل واچ خود مواجه می شوند. در واقع از یک جایی به بعد دیگر ساعت آنها شارژ نمی شود. در بررسی های انجام شده، مشخص شد که این مشکل برای کاربرانی پیش می آید که سیستم عامل اپل واچ خود را بروزرسانی نکرده اند. از آنجایی که ساعت های برند اپل نیز مانند گوشی آیفون، دارای سیستم عامل مبتنی بر iOS با نام WatchOS هستند، در نتیجه این ساعت ها نیز نیاز به آپدیت نرم افزاری دارند. حتی گاهی مواقع ممکن است عدم بروزرسانی نرم افزار اپل واچ، دلیل شارژ نشدن آن باشد.

بررسی علت شارژ نشدن اپل واچ سری ۶ و ۸

بعد از مشکلات نرم افزاری که اپل واچ سری 7 را نیز شامل می شود، یک علت شارژ نشدن اپل واچ سری 6 و 8 می تواند عدم قرارگیری مناسب و درست مگنت شارژر به دیواره پشتی ساعت باشد. این اتصال نامناسب می تواند به علت کثیفی کانکتورها باشد. کانکتور در واقع یک مبدل برای اتصال بند ساعت به بدنه است. بنابراین در زمان اتصال قسمت مگنتی شارژر به پشت اپل واچ، باید از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. این محل باید عاری از هرگونه گرد و غبار و رطوبت باشد. در این صورت دیگر با مشکل شارژ نشدن اپل واچ مواجه نخواهید شد.

راهنمای خرید ساعت هوشمند

شارژ نشدن اپل واچ به دلیل خرابی قطعه

در برخی مواقع، هرچه تست و بازرسی روی ساعت انجام دهید، نمی توانید علت شارژ نشدن اپل واچ را متوجه شوید. در این شرایط با فرض اینکه شما اقدامات زیر را انجام داده باشید، شارژ نشدن اپل واچ به علت خرابی قطعه خواهد بود:

 • بالاترین نسخه سیستم عامل را وی اپل واچ خود نصب کرده اید.
 • کابل شارژر و قسمت آهن ربایی سالم هستند.
 • هیچ گونه کثیفی در پشت ساعت وجود ندارد و به راحتی به مگنت شارژر متصل می شود.
 • ری استارت (راه اندازی مجدد) نیز مشکل را برطرف نکرده است.

در این صورت بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید و ساعت را نشان دهید.

حل مشکل شارژ نشدن اپل واچ اولترا

اپل واچ اولترا به یک سیستم جدید برای مدیریت باتری به نام Optimized Charge Limit مجهز شده است. عملکرد این سیستم به گونه ای است که در زمان شروع استفاده از مدل اولترا اپل، ساعت به طور اتوماتیک، مدت زمان استفاده شما را در 30 روز اول مورد ارزیابی قرار می دهد و سپس بر همین اساس، درصد شارژ را به سطح خاصی محدود می کند. این محدوده به طور متوسط بین 70 تا 80 درصد خواهد بود. در واقع این سیستم با استفاده از یادگیری ماشینی (Machine learning)، به باتری ساعت شما کمک می کند تا به میزان مناسب و مطابق با نیازهای شما، شارژ شود.

سیستم محدودیت شارژ بهینه مطابق با نحوه استفاده شما از Apple Watch Ultra تغییر می کند. در واقع ممکن است با تغییر الگوی مصرف شما، باتری ساعت در برخی از روزها تا 100 درصد شارژ شود و در روزهای دیگر، به شارژ کمتری نیاز داشته باشد. اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که ترجیح می دهید شارژ ساعت شما همیشه 100 درصد باشد، بهتر است این قابلیت را خاموش کنید. در صورتی که Apple Watch Ultra شما با مشکل شارژ نشدن مواجه شده است، می توانید با بروزرسانی نسخه ساعت و آپدیت سیستم Optimized Charge Limit، این مشکل را رفع کنید.

باگ جدید اپل واچ ها در شارژ نشدن

یک علت شارژ نشدن اپل واچ می تواند باگ جدید اپل در آپدیت WatchOS 8.3 باشد. عده ای از کاربران اعلام کرده اند که بعد از دریافت این بروزرسانی با مشکلات شارژ ساعت خود مواجه شده اند. البته طبق تحقیقات انجام شده،مشخص شد که این مشکل، شارژرهای کمپانی های معروفی مانند بلکین (Belkin) و انکر (Anker) را تحت تأثیر قرار نمی دهد. همچنین مشکلات گزارش شده، اغلب از طرف شارژرهای شرکت های ارزان قیمت بوده است.

کاربرانی که با این باگ جدید مواجه شده اند، اعلام کرده اند که شارژ اپل واچ آنها بعد از چند دقیقه به طور ناگهانی متوقف می شود و در اکثر موارد این مشکل با ری استارت کردن (راه اندازی مجدد) رفع خواهد شد. اما این موضوع راه حل دائمی برای رفع مشکل توقف هنگام شارژ نیست. همچنین تعدادی از کاربران در زمان شارژ با آداپتورهای ساخت شرکت اپل نیز با مشکل موجه شدند و برخی دیگر نیز عنوان کردند که سرعت شارژ ساعت بسیار پایین است یا خالی شدن باتری سریع تر از قبل اتفاق می افتد.

البته شکایات مطرح شده اغلب از طرف کاربرانی است که از ساعت های هوشمند نسل 7 استفاده می کنند. با این حال، برخی از کاربران اپل واچ نسل 6 نیز این مشکل را تجربه کرده اند. در حال حاضر، کمپانی اپل با ارائه یک نسخه بروزرسانی جدید، سعی در برطرف کردن این باگ دارد.

آموزش نصب برنامه روی ساعت هوشمند

توصیه های کاربردی برای محافظت از اپل واچ

زمانی که علت شارژ نشدن ساعت هوشمند خود را پیدا کردید و مشکل برطرف شد؛ بهتر است برای جلوگیری از بروز مجدد چنین مشکلاتی و در جهت حفاظت از ساعت، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • از دمای ساعت خود اطمینان حاصل کنید که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد. بهترین محدوده دمایی برای شارژ دستگاه، 32 درجه تا 95 درجه فارنهایت خواهد بود.
 • ساعت هوشمند خود را در محیطی با تهویه مناسب و دور از تابش مستقیم نور خوشید، شارژ کنید.
 • همچنین بهتر است ساعت در حین شارژ پوشانده نشود، زیرا با وصل شدن آداپتور برق به منبع تغذیه، گرمای بیشتری حاصل شده و ممکن است به باتری اپل واچ آسیب وارد شود.

اپل واچ زود به زود شارژ خالی می کند، راه حل چیست؟

زمانی که اپل واچ شما سریع تر از حالت عادی، شارژ خالی می کند، باید روش های زیر را امتحان کنید:

 • قابلیت “Wake Screen on Wrist Raise” را خاموش کنید. در صورت روشن بودن این قابلیت، با بالا بردن مچ دست، صفحه ساعت روشن می شود و با پایین آوردن مچ، صفحه نمایش خاموش خواهد شد.
 • مدت زمان روشن ماندن صفحه نمایش را تغییر دهید. بهتر است آن را روی 15 ثانیه تنظیم کنید.
 • در زمان تمرین، بهتر است حالت صرفه جویی در انرژی را فعال نمایید.
 • سیستم عامل اپل واچ خود را به آخرین نسخه موجود، بروزرسانی کنید.
 • تمامی اعلانات غیرضروری را خاموش کنید تا فشار غیرضروری از روی باتری برداشته شده و باتری تقویت شود.

کلام آخر

در این مقاله تمامی مشکلات مربوط به شارژ نشدن اپل واچ و علت شارژ خالی کردن زود هنگام آن مورد بررسی قرار گرفت. در وهله اول مواجه با چنین مشکلی، بهتر است از سلامت پریز و شارژر ساعت اطمنیان حاصل کنید تا مشکلی نداشته باشند و از صرف هزینه های گزاف برای رفع مشکلات جزئی، جلوگیری شود. در صورتی که تمام علت های مطرح شده در این مقاله را مورد بررسی قرار دادید اما هنوز علت شارژ نشدن اپل واچ شما مشخص نشده است به یک تعمیرگاه معتبر و متخصص مراجعه کنید. ما در فرفره با شما همراه هستیم تا علاوه بر ارائه راهنمای خرید اپل واچ، ترفندهای مهم برای رفع مشکلات احتمال این دستگاه را نیز با شما در میان بگذاریم.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا