نقد و بررسی

بررسی تفاوت آرام پز و زودپز

کدام یک برای پخت و پز انتخاب بهتری است؟

آرام پز و زودپز هر دو یک لوازم خانگی کاربردی هستند که فرایند آشپزی را برای شما آسان می کنند. اما تفاوت آرام پز و زودپز در چیست؟ کدام یک با توجه به سبک زندگی شما گزینه کاربردی تری محسوب می شود؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل به کاربرد هر کدام و مزایای آن ها بپردازیم.

آرام پز چیست و چه کاربردی دارد؟

آرام پز همان طور که از نامش پیداست، برای پخت غذا با فرایند آرام و آهسته طراحی شده است. غذایی که را که می توان روی گاز در مدت زمان 1 الی 2 ساعت تهیه کرد، در آرام پز می تواند تا 10 ساعت طول بکشد. حتما از خودتان می پرسید این چه کاربردی دارد؟ خب طبیعتا این قابلیت در زمان شما تا حد زیادی صرفه جویی می کند. بخصوص اگر شاغل باشید، لازم نیست به صورت مداوم به آشپزخانه رفته و به غذای خود سر بزنید. زیرا در آرام پز غذا در مدت زمانی که توسط شما تعیین شده به طور کامل آماده می شود. به عنوان مثال شما می توانید در ابتدای صبح قبل از رفتن به سر کار، مواد خورش را در آرام پز ریخته و زمان آن را بر روی ساعتی که به خانه برمی گردید، تنظیم کنید. با این ویژگی غذا در فرایندی آهسته درست می شود و در زمان مقرر برای سرو آماده می شود. در راهنمای خرید آرام پز می توانید با ویژگی های این لوازم پخت و پز بیشتر آشنا شوید.

راهنمای خرید بهترین سرخ کن های بدون روغن

آرام پز چگونه کار می کند؟

آرام پزها دارای یک المنت حرارتی هستند که در انتهای آن ها تعبیه شده است. این المنت حرارتی با دمای بسیار پایین بین 75 الی 135 درجه عمل کرده و به مرور دیواره های اطراف ظرف آرام پز را گرم می کند. بر روی هر آرام پز یک پیچ تنظیم حرارت تعبیه شده که از طریق آن می توانید زمان پخت را مشخص کنید. درجه را باید بر اساس نوع غذا تنظیم نمایید. مثلا اگر غذای شما حاوی گوشت است، باید درجه حرارت بالاتری را برای آن انتخاب کنید.

آرام پز چگونه کار می کند؟

مزایا و معایب آرام پز

آرام پز نیز مانند هر وسیله خانگی دیگری دارای مزایای و معایب خاص خودش است که تعیین می کند آیا با سبک زندگی شما سازگاری دارد یا خیر. در ادامه با این مزایا و معایب آشنا خواهیم شد.

مزایای آرام پز

 • صرفه جویی در مصرف زمان: شما می توانید در ابتدای روز مواد اولیه غذای خود را داخل آرام پز بریزید و اجازه دهید تا در طول روز پخته شود. بنابراین نه نیازی به سر زدن مداوم به غذا دارید نه لازم است نگران ته گرفتن یا سوختن غذا باشید. در نتیجه می توانید در طول روز با خیال راحت به سایر فعالیت های خود بپردازید و از زمان خود استفاده بیشتری ببرید.
 • غذای سالم تر: زمانی که غذا با دمای بسیار بالا پخته شود، مواد مغذی آن مانند آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و سایر مواد معدنی تجزیه خواهد شد. همچنین باعث تولید ترکیبات شیمیایی ناسالمی می شود که می تواند منجر به بیماری های مختلف شود. اما آرام پز با فرایند آهسته و دمای بسیار کم، باعث حفظ مواد مغذی موجود در غذا شده و در نهایت غذایی سالم و مقوی را به شما تحویل می دهد.
 • غذای خوش طعم تر: زمانی که غذا با فرایند آهسته پخته شود، طعم آن لذیذتر و بهتر می شود. همان طور که می دانید غذاهای ایرانی نیاز به جا افتادن دارند و هر چه فرایند پخت آن ها طولانی تر باشد، غذا رنگ و لعاب بیشتری دارد. اما با مشغله های امروزی فرصت آماده سازی غذا بر روی گاز و سر زدن مداوم به آن نیست. به همین دلیل آرام پز فرایند پخت غذاهای ایرانی مانند انواع خورش ها را برای ما آسان کرده اند و بهترین طعم و مزه را به ما ارائه می دهند.
 • صرفه جویی در انرژي: آرام پزها مصرف برق خیلی کمی دارند و فقط با توان 300 وات عمل می کنند. بنابراین استفاده از آرام پز علاوه بر صرفه جویی در مصرف گاز در مصرف برق نیز صرفه جویی می کند. به عنوان مثال پخت گوشت با اجاق گاز برقی به 2 ساعت زمان نیاز دارد و برای این فرایند 8000 وات مصرف می کند. اما آرام پز برای همین فرایند مشابه فقط 1800 وات مصرف برق دارد که در نتیجه آن را به یک گزینه کم مصرف تر و بهینه تر تبدیل می کند.
 • ایمن: استفاده از آرام پزها کاملا بی خطر است. این دستگاه ها ساختار امنی دارند و به دلیل طراحی خاص آن ها امکان سوزانده شدن یا خشک شدن غذا به صفر می رسد.
 • گرم نگه داشتن غذا: آرام پز پس از پختن غذا، آن را گرم نگه می دارد و همیشه آماده سرو است. همچنین با حفظ دما مانع از تشکیل باکتری هایی که در غذای سرد رشد می کنند، می شود.

معایب آرام پز:

 • چگالش: هنگامی که درب غذا بسته می شود، باعث تجمع بخار شده که می تواند غذا را کمی رقیق کند.
 • برای هر نوع غذایی مناسب نیستند: آرام پز فقط فرایند پخت را همراه با آب انجام می دهد و مثلا اگر گوشت قبل از پخته شده نیاز به سرخ شدن داشته باشد، این قابلیت را انجام نمی دهد. به همین دلیل برای درست کردن هر نوع غذایی مناسب نیست.
 • سرعت آهسته: طبیعتا اگر به دنبال یک غذای فوری و سریع هستید، آرام پز کارتان را راه نمی اندازد. زیرا این دستگاه برای پخت غذا با فرایند آهسته طراحی شده است.

راهنمای خرید همزن

زودپز چیست و چه کابردی دارد؟

برخلاف آرام پز که غذا را آهسته می پزد، زود پز دقیقا برعکس این فرایند را انجام می دهد. بنابراین بزرگ ترین تفاوت آرام پز و زودپز همین ویژگی است. با استفاده از زود پز می توانید غذای خود را در کمتر از یک ساعت آماده کنید. در نتیجه در مواقعی که فرصت کمی برای پخت غذا دارید، بسیار کاربردی خواهد بود.

زودپز چیست و چه کابردی دارد؟

زودپز چگونه کار می کند؟

زودپزها برخلاف آرام پز که با حرارت بسیار کم عمل می کنند، برای پخت غذا از حرارت بسیار بالا استفاده می کند و سرعت سریع تری دارد. اجاق حرارتی بیشتر زودپزها در بالای آن ها تعبیه شده است و به همین دلیل هنگام کار با آن باید بیشتر مراقب باشید.

مزایا و معایب زودپز

زودپز نیز مانند آرام پز دارای مزایای و معایب مختلفی است که قبل از استفاده از آن، باید از آن ها مطلع باشید.

مزایای زودپز

 • کاهش زمان پخت: مهم ترین ویژگی و مزیت زودپز، کاهش زمان پخت بوده و تفاوت آرام پز و زودپز نیز همین ویژگی است. با استفاده از زودپز می توانید در کمترین زمان ممکن غذای خود را تهیه کنید این ویژگی برای مواقعی که مهمان به صورت سرزده به خانه شما می آید یا به طور کلی فرصت کمی برای درست کردن غذا دارید، بسیار کاربردی خواهد بود.
 • استفاده از ظرف های کمتر: هنگام استفاده از زودپز دیگر نیازی به استفاده از چند ظرف مختلف برای پخت غذا نیست و می توانید همه مواد را به صورت یکجا داخل زودپز بریزید و اجازه دهید که پخته شود. در نتیجه ظرف کمتری کثیف شده و در زمان شما نیز صرفه جویی می شود.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی: زودپزها نسبت به ظرف های عادی انرژی گرمایی کمتری را مصرف می کند و همین ویژگی باعث صرفه جویی کلی در مصرف انرژی می شود. در نتیجه با استفاده از زودپز هزینه قبوض گاز و برق شما کاهش پیدا کرده و طور کلی گزینه مقرون به صرفه ترین محسوب می شود.

معایب زوپز

برای همه غذاها مناسب نیست: برخی غذاها نیاز به تهیه جداگانه هر مواد دارند؛ یعنی نمی توان همه آن ها را به صورت یکجا داخل زودپز ریخت.

مزایا و معایب زودپز

قابلیت باز شدن حین فرایند پخت را ندارد: زمانی که زودپز روشن می شود، نمی توان درب آن را باز کرد در نتیجه باید همان ابتدای کار همه مواد غذایی به همراه ادویه ها را داخل آن بریزید. در نتیجه غذاهایی که نیاز به اضافه شدن ادویه در ابتدا یا انتهای کار را دارند، برای درست شدن در زود پز مناسب نیستند.

 کاربرد آرام­پز و زودپز

تفاوت آرام پز و زودپز در کاربرد آنهاست. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم آرام پز برای پخت غذا با فرایند آهسته طراحی شده برای پخت غذا با فرایند سریع طراحی شده است. در نتیجه فرق آرام پز و زودپز در کاربرد آن ها بود که کاملاً با یکدیگر متفاوت است. هر کدام از این لوازم خانگی در شرایط متفاوتی می توانند مفید باشند. به عنوان مثال افراد پرمشغله و شاغل می توانند برای پخت غذا از آرام پز استفاده کنند و در ابتدای صبح غذای خود را داخل آن ریخته و هنگام برگشت به خانه غذای آماده خود را تحویل بگیرند. زودپز نیز برای پخت غذا در شرایط زمانی محدود مناسب بوده و می توان در زمان کوتاه غذاهایی که به زمان پخت بیشتری نیاز دارند را به راحتی آماده کرد.

برچسب انرژی لوازم خانگی

چه غذاهایی را می توان با زود پز و آرام پز درست کرد؟

با استفاده از زودپز می توانید انواع گوشت از جمله گوشت گاو، مرغ، بره، بوقلمون و غیره را به صورت نرم و آبدار آماده کنید. از آنجایی که گوشت با فرایند بسیار آهسته در زودپز آماده می شود، طعم بسیار خوب و لذیذی دارد. همچنین می توان انواع سبزیجات مانند سیب زمینی، هویج، کرفس، کدو حلوایی و سایر سبزیجات را با فرایند آهسته در آرام پز پخت. علاوه بر این، آرام پز برای درست کردن انواع حبوبات و برنج، آبگوشت، انواع دسرها مانند کمپوت سیب و گلابی و همچنین انواع سس ها مانند سس گوجه فرنگی کاربرد دارد.

در زودپز نیز می توانید انواع گوشت مرغ، گاو، بره و همچنین انواع حبوبات مانند لوبیا، عدس و نخود را با سرعتی بالا بپزید. آبگوشت نیز یکی از غذاهایی است که می توانید با زودپز در زمان کمتری نسبت به اجاق گاز آماده کنید. انواع برنج و حبوبات و همچنین سبزیجات مختلف را نیز می توانید با استفاده از زودپز در فرایندی سریع بپزید.

غذاهای ممنوعه در زودپز و آرامپز

در زودپز نباید از غذاهایی که زود فاسد می شوند مثل ماهی یا غذاهای دریایی استفاده کنید. همچنین از مایعات رقیق، غذاهای حاوی نشاسته بالا و غذاهای بیش از حد چرب جلوگیری کنید. استفاده از خامه، پنیر خامه ای یا ماست نیز در زودپز ممنوع است. زیرا بافت آن ها در زوپز تکه تکه می شود. در آرام پز نیز باید تا حد امکان از مواد نرم و لطیف که به زمان پخت کمتری نیاز دارند، استفاده کنید. مثلا ماهی یا سبزیجات لطیف برای پخت در آرام پز مناسب نیستند. همچنین باید از پختن موادی مثل ماکارونی یا غذاهایی که نیاز به پخت سریع دارند ( مثل اسفناج، سیر و کدو سبز) خودداری کنید.

با ساندویچ ساز چی بپزم؟

 5 مزیت زودپز نسبت به آرام پز

اگر بدون برنامه قبلی غذا درست می کنید، زود پز گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. زیرا همان طور که در ابتدا گفتیم، تفاوت آرام پز و زودپز در سرعت آن هاست و آرام پز با سرعت بسیار کم غذا را آماده می کند. در نتیجه برای استفاده از آرام پز نیاز به برنامه ریزی قبلی دارید و باید زمان دقیق آماده شدن غذا را تعیین کنید. ولی با استفاده از زودپز می توانید در کمترین زمان یعنی در عرض 1 ساعت یا کمتر غذای مورد نظر خود را آماده کنید.

اگر گیاهخوار هستید و لوبیا زیاد مصرف می کنید، زود پز گزینه بهتری برای شما خواهد بود. زیرا زوپز فرایند پخت سبزیجات را بهتر از آرام پز انجام می دهد و به سبزیجات بافت نرم تری می بخشد. استفاده از لوبیا در آرام پز آن ها را له می کند و بافت خوشایندی ندارد.

اگر فضای کمی در آشپزخانه دارید، از زود پز استفاده کنید. زیرا از زوپز می توان علاوه بر قابلیت خود زودپز به عنوان قابلمه یا دیگ بزرگ نیز استفاده کرد. در نتیجه کار چند ظرف مختلف را انجام می دهد.

اگر می خواهید غذاها را به شکل کنسرو و فریز آماده کنید، زودپز فرایند شما را آسان تر می کند. این دستگاه به دلیل استفاده از حرارت بالا، برای کنسرو کردن گوشت، سوپ و سبزیجات گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

اگر در ارتفاعات بالا زندگی می کنید، باید بدانید که دمای جوش آب نیز افزایش پیدا کرده و پختن موادی مانند لوبیا که نیاز به حرارت بالا دارند بسیار دشوار می شود. به همین دلیل در محیط های سرد و ارتفاع های بالا استفاده از زودپز بسیار کاربردی تر از آرام پز خواهد بود.

رضا صنعتی

فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر اما علاقه‌مند به حوزه های بازاریابی، فروش و دیجیتال مارکتینگ. 💻👨‍💻

پرفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا